۷۰۰ میلیارد ریال برای توسعه شهرک‌های صنعتی استان مرکزی تخصیص یافت

[ad_1]

«محمدصادق قائمی» روز شنبه در نشست بررسی تامین آب شهرک صنعتی خمین و ناحیه صنعتی شهابیه از توابع این شهرستان، افزود: اجرای عملیات زیرساختی برای شهرک‌های صنعتی استان که واحدهای صنعتی از آن‌ها استقبال بیشتری دارد، محور برنامه‌های این نهاد در سال جاری است.
وی بیان کرد: شهرک صنعتی خمین با یک‌هزار و ۳۷ هکتار مساحت به ۲۳۰ لیتر آب در ثانیه نیاز دارد و به‌دلیل مشکلاتی که در واگذار شدن بخشی از این شهرک وجود دارد، این میزان آب مورد نیازتخصیص نیافته است.
معاون مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان مرکزی ادامه داد: پیش‌بینی می شود شهرک صنعتی خمین در سال آینده با مشکل تامین آب برای واحدهای صنعتی فعال در این شهرک مواجه شود.
قائمی با اشاره به هزینه بالای ایجاد خط انتقال آب از سد کوچری برای شهرک صنعتی خمین گفت: خریداری چاه آب کشاورزی و تغییر کاربری آن می‌تواند مشکلات حوزه آب را در این شهرک کاهش دهد.
وی یادآور شد: ۲۵ لیتر آب مورد نیاز واحدهای صنعتی فعال در ناحیه صنعتی روستای شهابیه  از توابع خمین نیز از سد کوچری تامین می شود.
فرماندار خمین نیز در این نشست با اشاره به پیش‌بینی ۴۰ لیتر در ثانیه از سد کوچری برای تامین آب مورد نیاز صنعت این شهرستان گفت: این میزان آب جدای از ۱۸۲ لیتر در ثانیه آب آشامیدنی است که به این شهرستان تخصیص یافته است.
« احمد طهرانی » افزود: آب مورد نیاز شهرک صنعتی تامین نشده است و طرح آبرسانی به ناحیه صنعتی شهابیه که قرار بود شهریور پارسال تکمیل شود هنوز اجرایی نشده است.
وی بیان کرد: برای جبران منابع محدود آبی، استفاده از پساب در صنعت ضروری است اما هیچ واحد صنعتی در خمین برای انتقال پساب تصفیه شده اقدام نکرده است.
فرماندار خمین با اشاره به تولید ۸۰ لیتر پساب در تصفیه‌خانه خمین گفت: این پساب معترضان بسیاری در مناطق روستایی دارد و انتقال آن به شهرک صنعتی می‌تواند مشکل کمبود آب در این شهرک را رفع کند.
طهرانی تاکید کرد: تامین زیرساخت واحدهای صنعتی خمین  سبب پایداری و فعالیت این واحدها و افزایش فرصت اشتغال  در این شهرستان می‌شود.
وی گفت: انتقال آب از سد کوچری و پساب تصفیه شده به‌دلیل هزینه‌بر بودن به طرح‌های مطالعاتی و کارشناسی نیاز دارد.
خمین در جنوب استان مرکزی واقع شده و دارای ۱۶۰ واحد تولیدی، صنعتی و معدنی در خمین فعال است که حدود ۲ هزار نیروی انسانی در آن‌ها فعالیت دارند.
 
 

[ad_2]

Source link