۴۵ هزار تن گندم مازاد برنیاز کشاورزان در استان مرکزی خریداری شد

[ad_1]

«سعید فرخی» روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود:  ۳۰ هزار و ۹۰۰ تن گندم مازاد برنیاز کشاورزان استان مرکزی در مدت مشابه سال گذشته از گندم‌کاران خریداری شده بود و روند خرید در سال جاری نشانگر افزایش قابل توجه تحویل این محصول به سیلوهاست.

وی با بیان اینکه خرید تضمینی گندم از دهم خردادماه در استان مرکزی آغاز شده، اظهار داشت: ۳۵ مرکز خرید تضمینی گندم در شهرستان‌های این استان پیش‌بینی شده‌ که اکنون کار خرید در ۱۸ مرکز درحال انجام است  و به تدریج تحویل محصول گندم‌کاران در بقیه مراکز آغاز می‌شود.

فرخی گفت: تحویل گندم مازاد برنیاز کشاورزان تاپایان شهریورماه و زمانی که گندم‌کاران محصولی برای تحویل به سیلوهای ذخیره داشته باشند، ادامه می یابد.

وی  از پرداخت ۷۶۰ میلیارد ریال از مطالبات گندم‌کاران استان مرکزی در سال‌جاری خبرداد و گفت: ۷۰ درصد وجه محصول تحویلی کشاورزان به سیلوها و مراکز خرید این محصول در استان پرداخت شده‌ و بقیه مطالبات آنان در اولین فرصت پرداخت می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی افزود: با توجه به وضعیت اقلیمی و بارش‌های امسال، تلاش کشاورزان و کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی پیش‌بینی می شود ۴۰۰ هزار تن محصول گندم در این استان تولید شود.

استان مرکزی با وجود صنعتی بودن در زمره ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که ۹۰ هزار بهره‌بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.
۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می‌شود.
 

[ad_2]

Source link