۴۳ تن از جان‌باختگان انفجار بیروت،‌ سوری هستند

[ad_1]

سفارت سوریه در لبنان در صفحه فیس‌بوک خود طی ‌بیانیه‌ای اعلام کرد: سفارت سوریه در بیروت به تلاش‌های خود برای پیگیری اوضاع شهروندان سوری مقیم لبنان به دنبال انفجار وحشتناک روز سه‌شنبه بیروت ادامه می‌دهد و طبق آمار به دست‌ آمده، تاکنون ۴۳ تن از سوری‌ها در این انفجار جان خود را از دست دادند. این آمار قطعی نیست و احتمال افزایش شمار جان‌باختگان وجود دارد. 

طبق این بیانیه، سفارت سوریه در لبنان همه تسهیلات لازم را برای انتقال پیکر شهروندان سوری به کشور و کمک برای دفن برخی دیگر در لبنان فراهم کرده است.

سفارت سوریه در لبنان همچنین بر تلاش‌های خود جهت هماهنگی با مسئولان لبنانی برای یافتن مفقودان و ارائه هرگونه کمک ممکن به این کشور تاکید کرد.

در همین حال وزارت خارجه هلند روز شنبه از جان باختن همسر سفیر هلند در لبنان بعد از مجروحیت شدید در انفجار هولناک بندر بیروت خبر داد.

قالت السفارة السوریة فی لبنان إن ۴۳ مواطنا سوریا لقوا مصرعهم جراء حادث “انفجار بیروت” فی حصیلة غیر نهائیة.

به گزارش خبرگزاری العهد،‌ وزارت خارجه هلند اعلام کرد،: «هیدویگ والتمانس مولیر» همسر ۵۵ ساله سفیر هلند در لبنان به هنگام وقوع انفجار شدید بیروت در کنار «جان والتمانس» همسرش در اتاق نشیمن در خانه‌شان بودند.

در اثر این انفجار، همسر سفیر هلند در لبنان به شدت زخمی و به بیمارستان منتقل شد.

انفجار روز سه‌شنبه بیروت آسیب‌های شدیدی به سفارت هلند وارد کرد و «مارک روته» نخست‌وزیر هلند نیز پیشتر اعلام کرده بود که ۵ تن از کارمندان این سفارتخانه از جمله همسر سفیر در این حادثه زخمی شدند.

«استف بلاک» وزیر خارجه هلند در حساب توییتری خود این انفجار را «وحشتناک» توصیف کرد و گفت: ما در حال رصد اوضاع هستیم و تلاش داریم به شهروندان هلندی که نیاز به کمک دارند، کمک رسانی کنیم.

عصر سه‌شنبه گذشته در پی وقوع آتش‌سوزی گسترده‌ در یکی از انبارهای مواد آتش‌زا واقع در بندر بیروت، انفجار مهیبی در انبارهای مجاور آن رخ داد که حاوی ۲ هزار و ۷۰۰ تن نیترات آمونیوم بود. بر اثر آن تاکنون ۱۵۴ نفر کشته و بالغ بر پنج هزار نفر زخمی شدند.

بنابر اعلام منابع لبنانی، بیش از ۶۰ نفر در حادثه انفجار در بندر بیروت همچنان مفقود هستند و از سرنوشت آنها خبری در دست نیست.

میزان کل خسارت های ناشی از انفجار چهارم اوت (۱۴ مرداد) در بیروت توسط مروان عبود استاندار بیروت رقمی معادل ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار محاسبه شده است.

[ad_2]

Source link