۲۵ ساختمان مشابه سینا در منطقه یک تهران وجود دارد

[ad_1]

سیدحمید موسوی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: ۱۷ مورد از این ساختمان‌ها بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی، شرایط ایمنی را رعایت کرده‌اند.

وی یادآورشد: از سال گذشته ۳۵۸ پرونده ساختمان های عمومی را از نظر رعایت دستورالعمل های ایمنی بررسی و رسیدگی کرده ایم که از این تعداد ۸۰ مورد به دلیل قرار گرفتن در مرز مناطق دیگر، به آنها واگذار شد.

موسوی اظهارداشت: ۱۰۷ پرونده در اولویت یک و ۱۷۱ پرونده دیگر در اولویت ۲ پرخطر قرار داشت و از میان ۱۰۷ مورد اولویت یک، ۲۵ پرونده نیز در وضعیت حاد قرار داشت.

شهردار منطقه یک تهران گفت: هفت مورد ساختمانی که دستورالعمل های ایمنی را رعایت نکرده یا به هشدارها تمکین نکرده اند و در وضعیت حاد قرار دارند، اغلب تجاری هستند.

وی خاطرنشان کرد: اکثر این ساختمان ها خصوصی هستند اما عمده مشکل اینجا به وجود می آید که در فضای مسکونی اجازه تاسیس مطب، درمانگاه یا دی کلینیک داده ایم و این اشکالات در آنجا مشخص می شود.

موسوی در خصوص اقدام قضایی علیه ساختمان سینا اطهر اضافه کرد: در قانون متولی ساختمان‌های فعال درمانی مشخص است و بر اساس مواد ۸۵، ۹۵، ۱۰۱ و ۱۰۵ قانون کار، متولی بازرسان وزارتخانه های کار و بهداشت به عنوان ضابط معرفی شده اند.

شهردار منطقه یک تهران گفت: این ضابطان اگر مشکلی را مشاهده یا احساس کردند می توانند به دادسرای محل مورد نظر یا در صورت نبود دادسرا به دادگاه مربوطه گزارش دهند و بلافاصله دادستان نسبت به صدور رای اقدام می کند.

وی ادامه داد: شهرداری برای ورود به این قضیه باید بر اساس بند ۲۴ ماده ۵۵ شهرداری وارد شود که در آن صورت قاضی سریع رای می دهد اما رای به پلمب نمی دهد و فقط اجازه ورود به پلاک و رفع خطر است.

موسوی اعلام کرد: در اینگونه فضاها شهرداری اختیار قانونی ندارد و این ماده قانونی بیشتر ناظر بر پلاک ها و گودهای رها شده یا دیوارهای شکسته و بالکن های قدیمی دارای شی است که می تواند خطر عمومی برای شهر ایجاد کند.

شهردار منطقه یک گفت: در صورتی که شهرداری شکایت کند، وارد پروسه بسیار طولانی برای انجام دادرسی می شود.

وی تاکید کرد: آنچه در قانون مشخص شده است اشاره به بازرسان دارد، ضمن آنکه بر اساس دستورالعمل‌ها و قانون شرح وظایف بازرسان مراکز درمانی، یکی از وظایف آنان موضوع مراقبت و کنترل ایمنی محیطی است که باید به طور مرتب انجام شود.

موسوی افزود: ضمن آنکه در زمان صدور پروانه های اینگونه مراکز، یکی از اصولی که در قانون تاسیس آنها دیده شده منطبق با ضوابط و مقررات ملی ساختمان است، چون به عنوان مسکونی تقاضا را داده اند درخواستشان باید به وزارت بهداشت برود و کنترل شود.

شهردار منطقه یک تهران گفت: اگر این فرآیند مطابق قانون و به درستی عمل شود، مشکلی در خود قانون نداریم، اما آنجایی مشکل داریم که کسی چندان کاری به آنان کاری ندارد.

وی تاکید کرد: قانون گاه به برخی دستگاه‌ها کمرنگ نگاه کرده در حالی که مسئولیت دستگاه‌هایی مانند سازمان ایمنی و آتش نشانی و شهرداری پررنگ تر است چون احساس می کنیم که همه امور شهر با شهرداری است اما در قانون آن ۲ وزارت کار و بهداشت به عنوان متولی معرفی شده است.

به گزارش ایرنا حادثه آتش‌سوزی و انفجار کلینیک سینای اطهر در خیابان شریعتی تهران به کشته شدن ۱۹ نفر و مصدومیت ۱۴ نفر منجر شد.

این حادثه شامگاه سه‌شنبه رخ داد و کانال سازمان نظام پزشکی نیز اعلام کرد که بیش از نیمی از جان‌باختگان متعلق به پزشکان و کادر اتاق عمل است.

مهار این آتش‌سوزی با استفاده از تجهیزات جدید آتش‌نشانی از جمله نردبان‌های بلند و در سایه تجربه و ایثار آتش‌نشانان، حدود ۲ ساعت به طول انجامید و با وجود دو مورد انفجار در دقایق اولیه، از سرایت آتش به سایر ساختمان‌های منطقه جلوگیری شد.

[ad_2]

Source link