۱۹ هکتار از اراضی تحت مدیریت محیط زیست استان اردبیل رفع تصرف شد

[ad_1]

به گزارش ایرنا، سعید شهند روز پنجشنبه افزود: در راستای احقاق حق و حقوق بیت المال و پیشگیری و برخورد با تصرف های اراضی ملی در مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل و در پی آرای صادره از محاکم قضایی بدوی و تجدید نظر استان ۱۹ هکتار از این اراضی به بیت المال اعاده شد.

وی با تقدیر از حمایت های دستگاه قضایی اظهار داشت: این اراضی با پیگیری اداره کل محیط زیست و همکاری قوه قضاییه رفع تصرف شده و به اراضی ملی الحاق گردید.

سه منطقه حفاظت شده در محدوده  استان اردبیل واقع است، منطقه حفاظت شده آق‌داغ به مساحت ۹۳ هزار و ۸۰۰ هکتار در شهرستان خلخال ، منطقه حفاظت شده مغان در محدوده بیله‌سوار و پارس‌آباد مغان به مساحت ۳۵ هزار هکتار و منطقه حفاظت شده نئور به مساحت چهار هزار و ۲۰۰ هکتار که بخشی از منطقه وسیع حفاظت شده لیسار استان گیلان است.

کوه سبلان از ارتفاع سه هزار و ۶۰۰ متر به بالا و غار یخگان در محدوده شهرستان خلخال نیز جزو آثار طبیعی ملی ثبت شده استان اردبیل هستند.

همچنین پنج منطقه شکار ممنوع در استان برای حفظ گونه‌ها از خطر انقراض مشخص شده است: منطقه شکار ممنوع شورابیل در اردبیل با ۲۰۰ هکتار مساحت، گندیمن در مشگین‌شهر با ۳۰ هزار هکتار، دربند مشکول در گیوی با ۲۳ هزار هکتار، انزان در مشگین‌شهر به مساحت ۴۲ هزار و ۵۰۰ هکتار و خروسلو در بیله‌سوار به مساحت ۱۶ هزار و ۶۰۰ هکتار نیز جزو مناطق شکار ممنوع ثبت شده است

در استان اردبیل مناطق حفاظت شده نئور، آق داغ، مغان و اثر طبیعی ملی یخگان و سبلان جزو مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارند.

[ad_2]

Source link