۱۸۳ بیمار تنفسی در خراسان جنوبی بستری هستند

[ad_1]

کامبیز مهدی‌زاده شامگاه پنجشنبه درباره آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در استان خراسان جنوبی بیان کرد: از این تعداد ۸۸ نفر دارای تست کرونا مثبت بوده‌اند و ۱۸ نفر در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بستری هستند که متاسفانه حال چهار نفر از آنان نامساعد است. 

وی افزود: خوشبختانه در ۲۴ ساعت گذشته مورد فوت ناشی از کرونا در استان نداشتیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: معمولا ۸۵ درصد بیماران کرونایی بدون علامت یا با علامت خفیف و متوسط هستند که از این میزان حدود ۳۰ درصد کاملا بدون علائم هستند.

وی گفت: ۱۵ درصد از بیماران مبتلا به کرونا دچار علائم شدید و وخیم می‌شوند که حدود پنج درصد نیاز به مراقبت ویژه پیدا می‌کنند.

مهدی‌زاده افزود: معمولا از بین تمام موارد بیماران کرونا ۲ درصد به دلیل وخامت اوضاع و شدت عوارض دچار مرگ می‌شوند.

خراسان جنوبی که از اواسط خرداد امسال با افزایش مجدد موارد مثبت ابتلا به کرونا مواجه شده، امروز هم از سوی سخنگوی وزارت بهداشت جزو استان‌های در وضعیت هشدار قرار گرفت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ۲ روز قبل گفت: طبق آخرین ارزیابی‌های انجام شده از نظر تعداد بیماران تنفسی بستری در بیمارستان به نسبت جمعیت، دومین استان کشور هستیم.

محمد دهقانی فیروزآبادی افزود: سخنگوی وزارت بهداشت امروز استان خراسان جنوبی را جزو استان‌های در وضعیت هشدار اعلام کرد اما خوشبختانه از نظر درصد موارد مثبت نسبت به جمعیت رتبه پایینی داریم.

وی بیان کرد: به عنوان سرباز و خادم شما در خط مقدم مبارزه با کرونا از هم‌استانی‌های عزیز، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و حضور حداقلی در تجمعات را خواستارم.

براساس آخرین رنگ‌بندی مناطق مختلف از ۱۱ شهرستان خراسان جنوبی، هفت شهرستان در وضعیت بسیار پرخطر (قرمز)، ۲ شهرستان در وضعیت پرخطر (نارنجی) و ۲ شهرستان در وضعیت خطر متوسط (زرد) قرار دارند و هیچ شهر استان در وضعیت سفید (کم‌خطر) نیست.

اکنون بیش از ۹۰ درصد جمعیت استان در مناطق پرخطر و بسیار پرخطر از نظر شیوع کرونا زندگی می‌کنند و به دستور استاندار قرار است محدودیت‌های جدید پس از بررسی و تصویب نهایی در مناطق قرمز خراسان جنوبی اعمال شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد حضور در تجمعات خانوادگی، دورهمی‌ها و برگزاری مراسم ختم و عروسی بیشترین سهم را در افزایش موارد مثبت کرونا طی یک ماه اخیر در استان داشته است.

[ad_2]

Source link