۱۱ نیروگاه خورشیدی دربقعه‌های متبرک قم آماده بهره برداری است

[ad_1]

عبدالله رحیمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به امکان سنجی بقعه‌های استان به منظور استفاده از مزیت‌های نسبی و ایجاد درآمد پایدار درآنها افزود: ایجاد نیروگاه‌های کوچک مقیاس یکی از رویکردهای مهم سازمان اوقاف برای ایجاد درآمد پایدار برای بقعه‌های کشور است که در این استان در گام اول تجهیز ۱۲ بقعه و در گام دوم ۱۴ بقعه به نیروگاه خورشیدی برنامه ریزی شده‌است.

معاون اداره کل اوقاف قم با بیان  اینکه هر نیروگاه خورشیدی توان تولید ۳۰ کیلووات برق را دارد گفت: هزینه احداث هر نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس ۲ میلیارد ریال است که  این هزینه صورت گرفته در چهار سال بازگشت سرمایه دارد.

رحیمی ادامه داد: برق تولیدی این نیروگاه ها برای مصرف بقعه‌ها نیست بلکه با ااتصال این نیروگاه‌ها به شبکه سراسری، برق تولیدی آنها به وزارت نیرو فروخته می‌شود که این برق تولیدی تا ۲۰ سال خرید تضمینی دارد.

وی افزود: ۴۰۰ امامزاده واجب التعظیم در ۱۰۱ بقعه متبرک در این استان وجود دارد که ۳۸ بقعه در داخل و ۶۳ بقعه خارج از شهر واقع هستند که نیمی از این بقعه ها نیازمند درآمد پایدار برای اداره و هزینه های جاری است.

معاون بهره وری اداره کل اوقاف قم،‌ اظهار داشت: توان تولیدی ۱۲ نیروگاه خورشیدی بقعه‌های قم که در گام اول وارد شبکه سراسری برق می‌شود ۳۳۰ کیلووات است و برای این بقعه ها سالانه درآمد پایداری ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: استحکام بنا و داشتن فضایی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر مربع، از جمله نیازهای ایجاد این نیروگاه های خورشیدی است که برای اجرای گام سوم نیز ۴۰ بقعه دیگر در حال امکان سنجی است.

رحیمی، با بیان اینکه بقاع متبرک از طریق نذورات مردمی اداره می‌شوند و بودجه مصوب دولتی ندارند، افزود: اداره کل اوقاف استان قم آمادگی کاملی برای جذب کمک‌های خیران و واقفان استان برای مشارکت در این‌گونه طرح‌ها دارد و اگر افرادی بخواهند از این طریق به بقاع متبرکه کمک کنند، می‌توانند به ادارات اوقاف استان مراجعه کنند.

رحیمی، ضمن استقبال از هر ایده خلاقانه برای ایجاد درآمد پایدار برای بقعه های استان ادامه داد: از تمام طرح ها و ایده های خلاقانه برای ایجاد درآمد پایدار متناسب با ظرفیت‌ها و مزیت‌های نسبی و همچنین شان و منزلت امامزادگان، به منظور ارتقای خدمت به زائران استقبال می شود.

هم اکنون در ۱۵۰ بقعه متبرک در سراسر کشور نیروگاه خورشید راه اندازی شده‌است که سازمان اوقاف و امور خیریه افزایش آنها به یک هزار نیروگاه را در دستور کار دارد.

[ad_2]

Source link