یک دولت در سه جبهه

[ad_1]

دولت دوازدهم در سال پایانی، تلاش‌های خود را دوچندان کرده تا فعالیت‌های هفت ساله را تکمیل کند؛ تلاش‌هایی که مورد تقدیر رهبر انقلاب هم قرار گرفت و در بیانات ویدئوکنفرانسی ایشان در جمع هیئت دولت، انعکاس یافت. 

این تلاش‌ها در حالی صورت می‌گیرد و چرخ اقتصاد و صنعت کشور همچنان در حال حرکت است که دولت علاوه بر بسیاری موانع داخلی با تحریم سنگین دشمن مواجه است؛ تحریمی که با همراهی رسانه‌های خارج از کشور، جریان تحریف واقعیت‌ها هم به کمک آن آمده است. این جریان سعی می‌کند با ناامید کردن مردم، پایگاه مردمی نظام و دولت را تضعیف کرده و نارضایتی عمومی به بار آورد. 

از سوی دیگر این جریان به دنبال ارائه آدرس غلط به جامعه است. در حالی که دولت آمریکا با اقدام غیرقانونی خود از برجام خارج شده و تحریم‌های سنگینی علیه ایران وضع کرده که از وجاهت قانونی و بین‌المللی برخوردار نیست اما در تبلیغات خود سعی می‌کند عامل مشکلات مردم را نظام و مسئولان ایران عنوان کند. اما افکار عمومی ایران و حتی افکار عمومی بین‌المللی هم به خوبی آگاه است که بخش مهمی از مشکلات اقتصادی در نتیجه تحریم‌ها ایجاد شده است.

به گفته مسئولان ایرانی، دولت آمریکا حتی حاضر نیست مجوز فروش نفت ایران برای خرید دارو و غذا را صادر کند. در این صورت جریان تحریف به دنبال دادن آدرس غلط و گمراه کردن افکار عمومی است. در واقع ایران در شرایط کنونی با سه مشکل بزرگ تحریم، کرونا و جریان تحریف و جنگ رسانه‌ای دشمن مواجه است.

قدردانی رهبری از تلاش‌های دولت

رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسب هفته دولت در جلسه روز یکشنبه دوم شهریور هیئت دولت به صورت ویدئوکنفرانسی سخنرانی کردند. مقام معظم رهبری در سخنان خود با اشاره به تنگناها و محدودیت‌های موجود، ظرفیت‌ها و توان کشور را گسترده دانستند و بیان داشتند که در همین شرایط هم امکان انجام کارهای گسترده فراهم است. رهبر انقلاب در تجمید اقدامات دولت بیان داشتند: «خب امروز خبرهای بزرگ و مهمّی به وسیله‌ی رئیس‌جمهور محترم و آقایان وزرا داده شد که خیلی‌ از آنها برای ما تازه بود. انتشار این خبرها و نقد این خبرها مهم است؛ هم دستاوردها را بگویید، هم تنگناها را بگویید… این جور انسان بتواند همه‌ِی ابعاد قضیّه را بیان کند، این برای مردم شیرین و دلپذیر است، بخصوص در تماسّ مستقیم با مردم؛ تا آنجایی که ممکن است، با مردم مستقیم حرف بزنید.»

«خب وزیر محترم مسکن قول چهارصد هزار -که البتّه حالا آقای رئیس‌جمهور گفتند ششصد هزار؛ چه ‌بهتر- واحد مسکونی را تا آخر دوره داده‌اند؛ این چیز بسیار خوبی است، کم نیست؛ مجموع این‌ها یک تحوّلی در امر مسکن به وجود می‌آورد..یا طرح‌های در دست افتتاح وزارت نیرو که خب خوشبختانه هفته‌به‌هفته این طرح‌ها دارد اجرا می‌شود. همه‌ی این طرح‌ها را تا آخر سال، همان ‌طور که برنامه‌ریزی کرده‌اید، با دقّت دنبال کنید.»
عبور دشوار از سد موانع 
اقدامات دولت در شرایطی انجام شده که بخاطر تحریم‌ها، کرونا و مخالفت‌های داخلی دولت با مشکلات مختلفی روبرو است. کسری بودجه، کاهش فروش نفت، تحریم سیستم بانکی کشور و مشکل انتقال ارز به داخل کشور، بسته شدن مرزها بخاطر کرونا و کاهش درآمدهای ارزی، تضعیف اقتصاد کشور در نتیجه کرونا و کاهش درآمدهای مالیاتی دولت تنها بخشی از موانع و مشکلاتی است که دولت با آن مواجه است.

باوجود این فهرست بلند بالای مشکلات، در داخل کشور هم برخی جریانات سیاسی با اهداف سیاسی، انتخاباتی و … مشغول تخریب دولتند و تذکرات چند باره رهبر انقلاب در مورد لزوم وحدت و هم افزایی قوا و پرهیز از تخریب دولت در این طیف اثرگذار نبوده است. این تخریب‌ها در حالی انجام می‌شود که رهبر انقلاب هه قوا و مسئولان را موظف کردند که به دولت کمک کنند. ناامید کردن مردم از اقدامات دولت، سیاه‌نمایی در مورد وضعیت کشور، شایعه پراکنی و انتشار اخبار کذب از اقدامات جریان داخلی برای تضعیف دولت است.

در فضای بین‌المللی هم دولت آمریکا که از اقدامات خود در کارزار فشار حداکثری نتیجه نگرفته است به دنبال تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران و  ایجاد جبهه جنگ‌روانی و رسانه‌ای علیه کشورمان با طرح ادعاهای واهی است. تلاش برای نشان دادن ایران به عنوان عامل بی‌ثباتی در منطقه، رویکرد اصلی دولت آمریکا در دور تازه اقدامات علیه ایران است.

علاوه بر تحریم و مخالفت‌های داخلی، کرونا هم اقتصاد و زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است. دولت با کمبود امکانات و محدودیت‌ها سعی کرده پیامدهای این ویروس را مدیریت کند و امروز کشور در حال عبور از پیک دوم این بیماری است.

با همه این تنگناها که در دولت‌های قبلی بی‌سابقه بوده دولت اجازه نداده طرح‌های عمرانی کشور تعطیل شود هر چند روند کار به دلیل مشکلات کند شده اما همچنان پروژه ها در حال اجرا بوده و در همین شرایط دولت طرح مسکن ملی را برای کاهش مشکلات مردم در تهیه مسکن آغاز کرده است. از سوی دیگر دولت سعی کرده پرداخت‌ها به بخش‌های مختلف به تاخیر نیافتد و حقوق کارمندان و بودجه نهادهای مختلف به موقع پرداخت شده است. این پرداخت بدون استقراض از بانک مرکزی که آثار تورمی دارد انجام شده و دولت راحت‌ترین راه‌ها را برای کسری بودجه انتخاب نکرده و سعی کرده با راه‌های کم‌ هزینه این اقدامات را انجام دهد.

[ad_2]

Source link