یمن: عربستان در اجرای مذاکرات تبادل اسرا کارشکنی می‌کند

[ad_1]

به گزارش ایرنا به نقل از المسیره یمن، المرتضی افزود: عربستان سعودی به عنوان رهبری ائتلاف متجاوز باید در این مذاکرات حضور داشته باشد تا درباره اسرایی که نزد ارتش و کمیته‌های مردمی دارند مذاکره کنند.

وی افزود: ما همچنین اصرار کردیم که امارات متحده عربی نیز به دلیل اینکه یکی از طرف‌های این جنگ است و نیروهای تحت حمایت این کشور در جنگ شرکت دارند، در این مذاکرات حضور داشته باشند و امیداوریم که سازمان ملل متحد و عربستان سعودی این درخواست را اجرا کنند.

رییس کمیته امور اسرای یمن همچنین گفت که طرف مقابل آمادگی انجام تبادل کامل اسرا را ندارد و این در حالی است که در بخش دوم تبادل اسرا باید شمار بیشتری از اسرای دو طرف در این توافق گنجانده شوند.

المرتضی افزود: دستور کار مذاکرات پیش رو اجرای قسمت دوم توافقنامه امان است که بر اساس آن ۲۰۰ زندانی از ارتش و کمیته‌های مردمی در مقابل ۱۰۰ مزدور به همراه ناصر منصور هادی (برادر رییس جمهور مستعفی یمن) مبادله می‌شوند.

دولت نجات ملی یمن و دولت مستعفی یمن پیش‌تر بخش‌هایی از بزرگترین عملیات تبادل اسرا برای معاوضه ۱۰۸۱ اسیر را انجام دادند.

عملیات تبادل اسرا بین دو طرف زیر نظر سازمان ملل متحد انجام شد و شامل آزادی ۶۸۱ نفر از نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در ازای آزادسازی ۴۰۰ نفر از نیروهای طرف مقابل از جمله ۱۵ سعودی و چهار سودانی است.  

طبق بیانیه چهارمین نشست کمیته نظارتی اجرای توافق تبادل اسرا و بازداشت ‌شدگان یمنی، نمایندگان دولت مستعفی و جنبش انصارالله توافق کردند که در مرحله نخست، یک هزار و ۸۱ اسیر را طبق اسامی توافق‌ شده، مبادله کنند.

مبادله اسیران از موضوعات اساسی در گفت و گوهای یمنی – یمنی در سوئیس است که تلاش‌ها در این زمینه همواره ناکام بوده و فقط در برخی موارد با میانجیگری‌های محلی، مبادله شماری از اسیران انجام شده است.

پیش‌تر نیز تعدادی از اسرای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن و نیروهای وابسته به دولت مستعفی و فراری این کشور در چند مرحله از طریق واسطه‌های محلی آزاد شدند.

[ad_2]

Source link