گلخانه‌های کردستان ۵۴۷ میلیارد ریال تسهیلات گرفتند

[ad_1]

به گزارش ایرنا، محمدفرید سپری روز سه‌شنبه در جلسه ستاد توسعه گلخانه‌های کردستان اظهار داشت: این میزان تسهیلات به ۶ گلخانه صنعتی به میزان ۵۴۱ میلیارد و ۳۴۶ میلیون ریال، یک گلخانه فصلی به میزان یک میلیارد و ۲۰ میلیون ریال و هشت گلخانه کوچک مقیاس به میزان ۴۷ میلیارد و ۴۰ میلیون ریال پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: هم اکنون ۹۱ واحد گلخانه‌ای این استان شامل ۲۱ واحد صنعتی، ۶ واحد فصلی و ۶۴ واحد کوچ مقیاس برای اتمام طرح نیازمند ۸۱۲ میلیارد ریال تسهیلات هستند که بیش از ۹۰ درصد این طرح‌ها به بانک جهت اخذ تسهیلات معرفی شده‌اند.

سپری یادآور شد: در این استان ۲۲.۳ هکتار گلخانه وجود دارد که سالانه در این مراکز سه هزار و ۵۶۹ تن انواع محصولات از جمله خیار، گوجه فرنگی، فلفل، توت فرنگی، گل و گیاهان تولید و روانه بازار می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه هزینه بر بودن احداث واحدهای گلخانه ای و نوسانات قیمت نهاده ها ازجمله مشکلات توسعه گلخانه‌های این استان است، گفت: باتوجه به عدم بخش تحقیقات فنی مهندسی گلخانه در استان لزوم فعال کردن این بخش در جهت آموزش کارشناسان فنی لازم است.

وی تاکید کرد: لازم است هماهنگی بیشتری بین دستگاه‌های متولی اعم از واگذاری عرصه، صدور پروانه، تخصیص منابع آبی، پرداخت تسهیلات به منظور تسریع در انجام کار گلخانه ها انجام شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: امسال از محل مجوزهای صادر شده، عملیات احداث ۲۰ هکتار گلخانه آغاز شده که به صورت میانگین از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار هستند.

کردستان با داشتن بیش از یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد دیم و آبی، یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی کشور است، این استان دارای ۴۳ هزار هکتار باغ است که سالانه ۳۳۰ هزار تُن انواع میوه در آن تولید و برداشت می‌شود.

میزان کل تولید محصولات بخش کشاورزی استان کردستان سه میلیون تُن است که وزارت کشاورزی در نظر دارد با توسعه فعالیت‌های مختلف این میزان را به حدود پنج میلیون تن در سال برساند.

[ad_2]

Source link