گردانندگان سایت‌های تقلب امتحانی به پلیس فتا معرفی می‌شوند

[ad_1]

دکتر منصور غلامی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه ایرنا، گفت: به صورت کلی در بحث امتحانات مجازی اختیار با اساتید است؛ یعنی اساتید باید از روش های مختلف از جمله استفاده از سیستم نرم افزاری آزمون قابل اتکایی برگزار کنند.

وی گفت: یک استاد دانشگاه بعد از چندین جلسه، هم دانشجویان و هم ظرفیت های آنان را می شناسد و به راحتی می تواند تشخیص دهد که یک دانشجویی که سرکلاس به صورت معمولی و سطح پایین بوده است، چطور در امتحان مجازی نمره بالایی کسب کرده و برعکس این نیز متصور است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: با اطمینانی که از اساتید داریم، امیدواریم آزمون های آخر ترم دانشگاه ها به صورت منصفانه و دقیق برگزار شود.

غلامی همچنین درخصوص مصادیق این موضوع که وزارت علوم اعلام کرده است اگر دانشجویی بخواهد تقلب کند، با پلیس فتا روبرو می شود، گفت: این مساله را باید از کسانی بپرسید که ابتکاراتی در این حوزه در فضای مجازی داشته اند! البته برخی مطالب به صورت شوخی یا جدی در فضای مجازی منتشر شده است اما ما با پلیس فتا و مجموعه های مرتبط هماهنگی کردیم و در قالب قانون مبارزه با تقلب با خاطیان برخورد خواهد شد.

وی با اشاره به برخی آگهی ها در فضای مجازی تحت عناوینی همچون همیار دانشجو برای کمک به دانشجویان در امتحانات گفت: در مواردی دانشجویان به این مساله گلایه داشتند اما این سیستم ها شناسایی و معرفی شده اند و ما امیدواریم یک شوخی بوده باشد و گرنه گرداندگان این شبکه ها به دردسر خواهند افتاد. افرادی که در فضای مجازی آگهی بدهد که همیار امتحان هستند، به پلیس فتا معرفی می شوند.

وزیر علوم در مورد تعریف تقلب توضیح داد: اگر دانشجویی از هر وسیله یا روشی استفاده و خارج از ظرفیت علمی خود به سوالات امتحانات پاسخ دهد، این تقلب محسوب می شود؛ یک موقع یک برگه کاغذ جلوی خود می گذارد، یا از کسی دیگر در کنار خود استفاده می کند یا از فردی می خواهد به جای او در امتحان شرکت کند.

وی همچنین تاکید کرد: دانشجویان نیز نباید فریب برخی سایت ها را بخورند؛ چراکه بعد گرفتار می شوند. اگر دانشجویی درسی را با نمره ۱۲ پاس کند، بسیار سالم تر از آن است که با نمره بالایی آن را بگذراند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین گفت: در حال حاضر دانشگاه ها و اساتید ابتکاراتی به خرج داده اند که تقلبات را به حداقل برسانند. امیدواریم دانشجویان رعایت کنند که اتفاقی نیافتد.

برخی دانشجویان در تماس با ایرنا از مشکلات خود برای شرکت در امتحانات مجازی گفته و خواستار پیگیری آن شدند. این دانشجویان به عنوان نمونه اعلام کردند برخی از اساتید آنها قرار است امتحانات را به صورت شفاهی برگزار کنند و خواسته اند که وب کم داشته باشند تا به صورت چهره به چهره امتحان را برگزار کنند. 
همچنین برخی مطرح کرده اند: برای امتحانات تشریحی، خواسته شده که جواب ها تایپ شوند و از آنجایی که ما نمی توانیم سریع تایپ کنیم و زمان امتحان محدود است، حتما با مشکل مواجه شده و این مساله استرس زیادی در هنگام امتحان بر ما تحمیل می کند.
این دانشجویان به عنوان پیشنهاد اعلام کرده اند که بهتر است جواب سوالات را روی کاغذ نوشته و تصویر آن را برای اساتید خود ارسال کنند. 

وزیر علوم در پاسخ به پیگیری ایرنا در این خصوص توضیح داد: همه این موارد برعهده اساتید گذاشته است؛ چراکه اگر بخواهیم به این مباحث وارد شویم باید برای چند میلیون دانشجو چاره جویی کنیم. اما به هر حال بهتر است اساتید نیز وضعیت همه دانشجویان را برای برگزاری امتحانات درنظر بگیرند و تا آنجایی که می شود شرایط را از نظر سخت افزاری برای دانشجویان تسهیل کنند. 

غلامی درخصوص تدابیر لازم برای خوابگاه های دانشجویی به منظور پیشگیری از ابتلا به کرونا گفت: مسوولان خوابگاه های دانشجویی می توانند مساله را طوری تدبیر و مدیریت کنند که تعداد دانشجویان در خوابگاه ها در شرایط کرونایی کاهش یابند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: ممکن است این کاهش جمعیت دانشجویی در خوابگاه ها، به شکل شیفت بندی باشد. اما تقریبا همه دانشجویانی که لازم است از شهرستان ها در خوابگاه ها حضور پیدا کنند، باید بتوانند از سرویس خوابگاه استفاده کنند.

وی در خصوص بررسی سلامت دانشجویان خوابگاهی از نظر ابتلا به کرونا گفت: غربالگری و تست مربوطه در نخستین حضور دانشجویان در خوابگاه و دانشگاه انجام می شود. پس از انجام این تست به دانشجویان بیمار که دچار کرونا باشند، توصیه می شود که حضور فیزیکی در خوابگاه و دانشگاه نداشته باشند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: ضمن اینکه پس از غربالگری اولیه به دانشجویان سالم توصیه می شود که دیگر به شهرستان ها مراجعه نکنند و تا آخر ترم تحصیلی در خوابگاه حضور داشته باشند.

[ad_2]

Source link