کمیته سازمان ملل خواستار آزادی فعال حقوق بشری عربستانی شد

[ad_1]

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، کمیته حقوق زنان سازمان ملل متحد، خواستار آزادی فوری الهذلول و همه فعالان زن زندانی شد.

کمیته حقوق زنان سازمان ملل متحد که متشکل از شماری از کارشناسان مستقل است، در بیانیه‌ای اعلام کرد، الهذلول از ۲۶ اکتبر (۵ آبان) اعتصاب غذا کرده و وخامت حال او بسیار نگران کننده است.

این کمیته از «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی خواست که اجازه آزادی الهذلول را صادر کند.

کمیته حقوق زنان سازمان ملل متحد، در خصوص اطلاعاتی که اخیراً در مورد شرایط بازداشت طولانی مدت الهذلول اعلام شده، ابراز نگرانی کرده است. به ویژه گزارش‌هایی مبنی بر اینکه وی اجازه ارتباط مرتب با خانواده‌اش را ندارد.

پیشتر منابع خبری گزارش داده بودند؛ «الهذلول» در اعتراض به ممانعت مقام‌های زندان برای ملاقات با خانواده‌اش، دست به اعتصاب غذا زده است.

الهذلول ماه آگوست نیز به دلیل اینکه مسؤولان زندان او را از حق ملاقات با خانواده محروم کرده بودند، یک هفته اعتصاب غذا کرد و پس از اینکه خانواده‌اش اجازه یافتند با وی ملاقات کنند، به اعتصاب غذای خود پایان داد.

پیش‌تر ‘سازمان عفو بین الملل’ با صدور بیانیه‌ای، از دولت عربستان خواسته بود تا زندانیان سیاسی را فورا و بدون قید و شرط آزاد کند.

الهذلول متولد سال ۱۹۸۹ فعال سعودی در زمینه حقوق زنان در سال ۲۰۱۴ در حال رانندگی و عبور از مرز مشترک عربستان و امارات برای اولین بار بازداشت شد و در ماه می ۲۰۱۸ در راستای موج بازداشت فعالان مدافع حقوق بشر در عربستان به دلایل ناشناخته‌ای برای دومین بار دستگیر و زندانی شد و هم اکنون نیز در بازداشت بسر می‌برد.

[ad_2]

Source link