کرونا در کمین بی توجهی و غفلت شهروندان فارس

[ad_1]

غفلت از کرونا نزدن ماسک و بی محابا در مراکز خرید و فروشگاه‌های بزرگ و عمده آمدن و رفتن است ، بی توجهی به آموزه های بهداشتی و نادیده گرفتن شیوه نامه های بهداشتی گاه به بهای مرگ عزیزان در یک خانواده منجر می شود ، غفلت و میدان دادن به کرونا همین است که در آمد و شد های شهری و اداری حتی از زدن یک ماسک دریغ کنیم و بدون در نظر گرفتن بار سنگینی که بر دوش کارکنان بهداشت و درمان در این استان سنگینی می کند مراودات روزانه خود را پی گیریم.

غفلت از کرونا همین است که دور از چشم نهادهای نظارتی و بازرسان محدودیت های کرونایی را نادیده بگیریم و برای عبور از خط قرمزهایی که ستاد مدیریت کرونا در شیراز و شهرهای آلوده ترسیم کرده است خود را شماتت نکنیم .

محدودیت ها بنا بر آخرین مصوبات ستاد استانی مبارزه با کرونا شامل لغو تمامی تجمعات در سراسر استان، لغو مجالس ختم و عروسی در تالارها، سالن‌ها و منازل، تعطیلی تمامی کتابخانه‌ها، بوستان‌ها و پارک‌ها و تفرجگاه‌ها، ارائه خدمات رستوران‌های و فست‌فودها فقط به‌صورت بیرون‌بر و همچنین تعطیلی مترو  در کلانشهر شیراز است.

با تشدید محدودیت‌ها در شیراز و شهرستان های دارای جایگاه قرمز ، فرمانداران موظف هستند با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نیروی انتظامی، دستگاه قضایی و سایر ادارات و نهادها بر اعمال شیوه‌نامه‌های بهداشتی نظارت کنند؛ همچنین برگزاری هرگونه مراسم در شهرستان‌های قرمز استان مطلقا ممنوع است؛ همچنین بازرسی و نظارت بر اماکن، مراکز تجمع، ادارات، واحدهای صنفی صنعتی و خدماتی تولیدی و عمرانی تشدید شود و با متخلفان بنابر دستورالعمل جدید کمیته امنیتی و انتظامی ستاد ملی مبارزه با کرونا و با اختیاراتی که به بازرسان دانشگاه‌های علوم پزشکی داده شده است، برخورد خواهد شد.

با توجه به افزایش ابتلا به بیماری در شهرستان‌های قرمز ، دانشگاه‌ها، مدارس، حوزه‌های علمیه، زبان سراها، آموزشگاه‌ها، کتابخانه‌ها، استخرهای سرپوشیده، سینماها، موزه‌ها، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه‌های زنانه و مردانه، سالن‌های زیبایی، باشگاه‌های ورزشی، ورزش‌های پربرخورد، کافه‌ها، قهوه‌خانه‌ها و چایخانه‌ها، باغ وحش، مراکز تفریحی آبی، باشگاه‌های بدنسازی تعطیل است؛ همچنین هیچ مراسمی در مساجد و مصلاها برگزار نخواهد شد و نمازجمعه نیز برگزار نمی‌شود.

مسوولان و کارگزاران استان فارس بر اجرای سختیگیرانه‌تر دستورات نظارتی درباره استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تاکید کرده اند تاکید دارند : با مدیران و کارکنان ادارات و نهادها  که اهتمام لازم درباره رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی نداشته باشند، مطابق دستور فرایند نظارت بر اجرای شیوه نامه ها  و برابر قانون تخلفات اداری برخورد می شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در نشست روز پنجشنبه ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کرونا مشارکت جمعی مردم فارس در رعایت دستورات بهداشتی را  راهکاری مناسب برای رهایی از وضعیت قرمز اعلام و با اشاره به انتقال سریع کرونا در بین افراد جامعه، بر ترویج فرهنگی استفاده از ماسک در سطح استان تاکید کرد و گفت: مردم باید در این امر مهم مجموعه سلامت را یاری کنند.

مهرزاد لطفی با اعلام ابلاغ ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در خصوص برخورد قانونی با متخلفان بهداشتی در بحران کرونا، توصیه کرد: عموم مردم باید برای پیشگیری از ابتلا به کروناویروس و شکست این بیماری خطرناک، به عنوان یک مدافع سلامت، علاوه بر رعایت پروتکل های بهداشتی، در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی در مشاغل و اصناف، موضوع را به کارشناسان سامانه ۱۹۰ و ۱۸۱۹ اطلاع دهند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار کرد: در شرایطی هستیم که هرگونه بی توجهی و غفلت در برابر کرونا ، تهدیدکننده سلامت مردم به شمار می رود و برای جلوگیری از آن تیم های بهداشتی دانشگاه به صورت شبانه روزی مشغول به بازدید از اماکن عمومی، مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، سوپرمارکت ها، فست فودها و دیگر واحدهای خدماتی هستند، بنابراین لازم است هم استانی ها نیز در این امر مهم با مجموعه سلامت همکاری کنند.

دکتر لطفی در این نشست ضمن بررسی وضعیت آمار مبتلایان به کرونا  و جانباختگان این بیماری در شیراز و استان،   فعالیت آزمایشگاه های تشخیصی  ، همچنین اقدامات کارگروه های مختلف ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کرونا را ارزیابی کرد. 

وی با اشاره به نزدیک شدن ایام سوگواری محرم، افزود: با توجه به اهمیت جلوگیری از انتشار بیماری کرونا  لازم است بازرسی و نظارت ها بر نحوه برگزاری مراسم عزاداری و توزیع نذورات، افزایش یابد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز ضمن بررسی اجرای مصوبات قبلی، میزان اشغال تخت های بیمارستان های حضرت علی اصغر(ع)، شهید دکتر فقیهی، نمازی و شهید دکتر چمران را مورد ارزیابی قرار داد و بر سرویس دهی بهتر به بیماران نیازمند خدمات ویژه تاکید کرد.

در این نشست معاونان و مدیران ارشد دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز توضیحاتی در خصوص حوزه های مختلف مانند تجهیزات و امکانات، تریاژ بیماران عادی و مشکوک به کروناویروس، نحوه پذیرش بیماران بستری و سرپایی، خدمات بیمارستان پشتیبان، وضعیت بیماران بستری کووید۱۹، اقدامات کارگروه های مختلف و پیگیری مصوبات ستاد، درصد اشغال تخت های عادی و ویژه، خدمات بیمارستان پشتیبان، وضعیت ابتلا در شهرستان های استان، انجام تست های کروناویروس، ارائه کردند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون در استان فارس، موارد ابتلا به کرونا به مرز ۴۰ هزار نفر رسید.

عبدالرسول همتی اظهار کرد: در استان فارس از ابتدای شیوع کرونا  تا کنون،  ۲۴۰ هزار و ۹۲۹ نمونه آزمایشگاهی از افراد بیمار و علامت دار تهیه و به آزمایشگاه های تشخیصی در سطح استان ارسال شده که از این تعداد، ۳۹ هزار و ۸۹۸ مورد مثبت شناسایی شده است.

این مقام مسوول در دانشگاه افزود: متاسفانه هفت نفر در ۲۴ ساعت گذشته به دلیل ابتلا به کروناویروس جان خود را از دست دادند که با این موارد جدید، در حال حاضر آمار جانباختگان کرونا   در فارس، از ابتدای شیوع تاکنون به ۷۳۲ نفر رسیده است.

 دکتر همتی ادامه داد: هم اکنون ۷۹۰ بیمار مشکوک و دارای علامت بیماری در بخش های عمومی بستری هستند که از این تعداد، ۱۰۸ بیمار مبتلا به کووید۱۹ نیز به دلیل وخامت وضعیت جسمی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های سطح استان بستری هستند.

او با بیان اینکه آزمون کنکور سراسری در استان فارس نیز همزمان با سراسر کشور با رعایت پروتکل های بهداشتی در حال برگزاری است، از داوطلبان خواست تا با رعایت دستورات بهداشتی، مانع از گسترش شیوع کروناویروس شوند.

این مقام مسوول در دانشگاه به خانواده های داوطلبان آزمون کنکور سراسری نیز توصیه کرد: یکی از کانون های شیوع بیماری کرونا  تجمعات است، بنابراین از ایستادن در محل های آزمون خودداری کنند تا برگزاری این آزمون ها به خاطره ای تلخ تبدیل نشود.

معاون بهداشت دانشگاه تاکید کرد: بیاییم با استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، شست و شوی مرتب دست ها و پرهیز از ترددهای غیرضرور، مراقب کودکان، سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه ای باشیم.

 از دیروز تا امروز ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۲۷۹ بیمار جدید مبتلا به کرونا  در کشور شناسایی شده و  مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۵۲ هزار و ۵۵۸ نفر رسید ، متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۳۹ بیمار  جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۰ هزار و ۲۶۴ نفر رسید.

[ad_2]

Source link