چین در مورد لایحه “خودمختاری هنگ کنگ” به آمریکا هشدار داد

[ad_1]

به گزارش ایرنا «جائو لی جیان» سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه در پکن گفت: چین به شدت به این موضوع اعتراض دارد و قاطعانه با آن مخالف است.

او تاکید کرد: تدوین قانون حفظ امنیت ملی چین در هنگ کنگ و امور دیگر این منطقه بخشی از امور داخلی چین است و هیچ کشور دیگری حق دخالت در آن را ندارد.

وی افزود: قانون حفظ امنیت ملی چین در هنگ کنگ، حق مالکیت، امنیت و منافع توسعه چین و ثبات و شکوفایی درازمدت هنگ کنگ و همچنین تداوم سیاست یک کشور دو نظام را تضمین می‌کند و مورد حمایت تمامی مردم چین از جمله هموطنان هنگ کنگی است.

کنگره آمریکا در جدیدترین اقدام علیه چین، لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن، بانک‌هایی که با مقام‌های چینی دخیل در اجرای قانون امنیتی جدید هنگ کنگ همکاری می‌کنند، مجازات می‌شوند.

سنای آمریکا نیز هفته گذشته لایحه مشابهی تصویب کرده بود بر اساس قوانین کنگره، مصوبه مجلس نمایندگان باید ابتدا در سنا تأیید و سپس برای امضای ریاست جمهوری به کاخ سفید فرستاده شود.

مصوبه مجلس نمایندگان که چهارشنبه تصویب شده بود، روز پنجشنبه در سنا نیز تأیید و تصویب شد.

بر اساس قانون امنیتی جدید هنگ کنگ، جرایمی مانند جدایی‌طلبی، خرابکاری، تروریسم و تبانی با نیروهای خارجی با مجازاتی همچون حبس ابد روبرو می‌شود.

همچنین بر اساس این قانون، نهادهای امنیتی از سوی چین در هنگ کنگ ایجاد شده و امکان استرداد مجرمان به سرزمین اصلی چین فراهم می‌شود.

[ad_2]

Source link