چشم‌اندازهای طبیعی کارواندر خاش جذاب و دیدنی

[ad_1]

گرچه بیماری کرونا بسیاری از مردم را خانه نشین و نگران کرده اما از آنجایی که به گفته متخصصان و کارشناسان بهداشت و درمان این بیماری ماندگار و همزیست انسان شده می توان با رعایت توصیه های بهداشتی و پیشگیرانه به راحتی از گسترش آن جلوگیری کرد و در عین حال به کسب و کار و گردش و سیاحت نیز پرداخت منوط بر اینکه پروتکل‌های بهداشتی، فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک را بخوبی رعایت کرد.

بسیاری بر این باورند که با کشف واکسن آنتی ویروس کرونا دوران پساکرونا آغاز می شود و از هم اکنون باید برای سیر و سفر و گشت و گذار در طبیعت برنامه ریزی کرد. 

 استان سیستان و بلوچستان با طبیعت بکر و دست نخورده و آداب و سنن قومی و سنتی از جمله مناطق جذاب ایران اسلامی است، بر خلاف تبلیغات منفی دشمنان و دوستان ناآگاه این استان نه تنها یکی از استانهای امن کشور است بلکه از شمال تا جنوب آن از مردمی مهربان، خونگرم و مهمان نواز  و مناظر و چشم اندازهای زیبا و دیدنی طبیعی، اماکن باستانی، تاریخی و فرهنگی متعددی برخوردار است که هر گوشه آن فرصتی برای تفکر در مورد خلقت الهی و بهره بردن از هوایی دلپذیر و مناظر ناب گردشگری است.

کارواندر

شهرستان خاش با داشتن روستاهای سرسبز، کوه آتش‌فشان نیمه فعال تفتان، گل فشان، نخلستان، شالیزار، باغات میوه های سردسیری و گرمسیری و صدا منظره و مکان دیدنی از جمله شهرستتانهای هدف گردشگری سیستان و بلوچستان محسوب می شود که همه ساله در فصول مختلف سال شاهد حضور شمار زیادی از گردشگران، طبیعت گردان و کوهنوردان داخلی و بعضا خارجی است. 

منطقه بکر و دیدنی کارواندر با نخلستان ها و رودخانه، آبشار، نیزار، جویبارهای آب زلال، شالیزارهای برنج، قنوات و آثار متعدد تاریخی یکی از جاذبه های مهم گردشگری، تفریحی و سیاحتی شهرستان خاش است.
ظرفیت‌های گردشگری دهستان کارواندر به عنوان موهبتی الهی و مجذوب کننده، در فصول مختلف سال اوقات خوشی را برای مسافران و گردشگران فراهم کرده است.
فصل تابستان و گرمای طاقت فرسای آن ایجاب می کند بسیاری از شهروندان اوقات فراغت خود را در مکان‌های سرسبز و خوش آب و هوا سپری کنند که دهستان کارواندر با آن همه زیبایی و سرسبزی محیطی بکر و دیدنی را برای هموطنان تدارک دیده است.
عظیم ریگی کارواندری دهیار روستای نی‌پدان کارواندر به خبرنگار ایرنا گفت: در فصل گرم تابستان سفر خانوادگی به کارواندر و گشت و گذار در کنار رودخانه زیبا، نخلستان‌ها، آبشار و چشم‌اندازهای دیدنی آن لحظات خوشی را ایجاد می کند. 
شهاب کرد از شهروندان خاشی نیز به خبرنگار ایرنا بیان کرد: دهستان زیبای کارواندر با رودخانه جاری و نسیم دلنواز برای گردشگران سفری دلنشین و پرخاطره را رقم می زند زیرا کارواندر از مکانهای بسیار مناسب و جذاب برای مسافران بوده که با سپری کردن اوقاتی هرچند کوتاه به همراه خانواده در زیر سایه نخلستان ها و نیزارها می توانند موهبت های الهی را به تماشا بنشینند.
بخشدار مرکزی خاش نیز گفت: دهستان کارواندر در بهار و تابستان و پاییز و زمستان خوش منظره و همواره سرشار از جذابیت است که سپری کردن اوقات فراغت و ساعتی در کنار خانواده ماندن در این منطقه نشاط و شادابی را به انسان هدیه می کند.
عیدمحمد قلندرزهی بیان کرد: وجود آب و هوای مناسب، کوه ها، دره ها، رودخانه‌ها، نقاط جنگلی و دشت‌های زیبا و دیدنی در منطقه کارواندر تجلیگر قدرت خداوند متعال است که دل انسان را تازه و شاداب و سرزنده می کند.
وی با اشاره به اینکه گل فشان طبیعی پیرگل در جوار منطقه گردشگری کارواندر زمینه ساز جذب گردشگران داخلی و خارجی است، افزود: دهیاری کارواندر در سالهای قبل یک مجتمع گردشگری در کنار آبشار طبیعی این روستا در میان کشتزارها و نخل‌های سر به فلک کشیده با امکاناتی نظیر آلاچیق، استراحتگاه‌ها و سرویس‌های بهداشتی برای گذران اوقاتی خوش ایجاد کرده که همواره مورد استفاده مسافران و گردشگران قرار می گیرد.

میزبانی از گردشگران و مسافران در پساکرونا

فرماندار خاش با اشاره به اینکه دهستان زیبا و دیدنی کارواندر واقع در بخش مرکزی قطب مهم گردشگری، تفریحی و سیاحتی این شهرستان است گفت: دهستان کارواندر با جذابیت های خاص و مردم خون گرم و مهمان نواز در فصول مختلف سال میزبان مسافران و گردشگران است. 
صاحب‌گل صالحی افزود: وجود آبشارها، رودخانه، ارتفاعات و نخلستان ها در دهستان کارواندر برای مسافران در ایام مختلف سال لحظاتی خوش و ماندگاری را ثبت می کند.

وی ادامه داد: اکنون به سبب گسترش بیماری کرونا بسیاری از هموطنان با ماندن در خانه سعی می کنند از شیوع این ویروس جلوگیری کنند و ما نیز به شهروندان عزیز توصیه می کنیم برای درامان ماندن از این بیماری تا حد امکان در خانه بمانند اما در صورت ضرورت برای خارج شدن از منزل بایستی پروتکل های بهداشتی بویژه فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک را رعایت کنند.

فرماندار خاش تصریح کرد: در این برهه که ویروس کرونا همه‌گیر شده، مردم عزیز را به مسافرت و گردشگری توصیه نمی کنیم اما برای سفرهای پساکرونا آماده میزبانی از هموطنان عزیز در روستاهای هدف گردشگری خاش هستیم.
به گزارش ایرنا خاش از توابع سیستان و بلوچستان در ۱۸۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان واقع شده است.

[ad_2]

Source link