پیگیری حق‌آبه‌های زیست محیطی قم از وزارت نیرو ضروری است

[ad_1]

به گزارش روابط عمومی استانداری قم، بهرام سرمست در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان قم، با اشاره به اهتمام مجمع نمایندگان استان قم بر حل مشکلات این استان ادامه داد: در پیگیری تامین حق آبه های استان از وزارت نیرو، از ظرفیت نمایندگان قم در مجلس شورای اسلامی استفاده نیز می شود.

طرح انتقال آب از سرشاخه‌های دِز به قمرود به لحاظ گستردگی طرح که بالغ بر ۲۷۰ کیلومتر است، از ۲ حوزه آبریز سرشاخه‌های دز در استان لرستان و حوزه آبریز قمرود در استان‌های اصفهان، مرکزی و قم تشکیل شده ‌است؛ انتقال ۱۸۱ میلیون مترمکعب آب شرب در سال به شهرهای خوانسار، خمین، گلپایگان، محلات، نیموَر، دلیجان، سلفچگان، ساوه و قم از هدف‌های این طرح است که اجرایی شده‌ است.

وی با بیان این که شرکت آبفای قم در زمینه هوشمندسازی فرایندها و بومی سازی فناوری ها عملکرد موفقی داشته است، اظهار داشت: باید از نظر ورودی و خروجی فرایندها این شرکت تقویت شود.

وی تسویه پساب فاضلاب را امری ضروری دانست و با تاکید بر اهتمام جدی تر شرکت آبفای قم در این راستا گفت: باید دستگاه های اجرایی مرتبط در این زمینه همکاری های لازم را داشته باشند.

سرمست خاطرنشان کرد: از لحاظ تخصیص اعتبارات، استانی نهایت همکاری با شرکت آبفای قم صورت گرفته است و در صورت نیاز حمایت های لازم انجام می شود.

استاندار قم در بخش دیگر سخنان خود، اهانت نشریه فرانسوی به ساحت مقدس رسول اکرم(ص)، قرآن کریم و مقدسات مسلمانان را محکوم کرد.

۷ شهریورماه جاری تظاهرات غیرقانونی و بدون مجوز ضداسلامی به ‌وسیله گروه‌های راست‌گرا افراطی سوئد برگزار شد و در شهر «مالمو» این کشور یک جلد قرآن کریم آتش زده شد و یک قرآن دیگر هم در مرکز شهر به‌وسیله گروه‌های راست‌گرای افراطی لگدکوب شد.

پس‌ از این اقدام غیرقانونی و قبیح چند افراط‌گرا، شهر مالمو شاهد اعتراض‌ها و ناآرامی‌های گسترده‌ای بود، به‌طوری‌که  پلیس سوئد از بازداشت ۲۰ تَن در پی ناآرامی‌ها و خشونت‌ها در این شهر خبر داد.

همچنین، نشریه فکاهی «شارلی ابدو» چاپ پاریس (فرانسه) روز ۱۱ شهریورماه جاری در اقدامی گستاخانه و توهین‌آمیز، کاریکاتورهای موهن به پیامبر بزرگوار اسلام(ص) را بازنشر کرد.

در واکنش به این حرمت‌شکنی‌ها به مقدسات اسلام،‌ تاکنون تنی چند از مراجع تقلید و علما با صدور پیام‌هایی این اقدام‌های موهِن و حرمت‌شکن را به شدت محکوم کردند.

بر اساس این گزارش، در جلسه مذکور مصوبات کارگروه امور زیربنایی استان قم به تصویب اعضا رسید.

ضرورت نقش‌آفرینی منطقه اقتصادی سلفچگان در توسعه اقتصادی قم

بر اساس این گزارش، همچنین استاندار قم در جلسه مجمع عمومی موسسه توسعه و عمران منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، بر ضرورت نقش آفرینی این منطقه اقتصادی در توسعه اقتصادی استان تاکید کرد.

سرمست با اشاره به کارکرده این منطقه اقتصادی در توسعه اقتصاد استان قم خاطرنشان کرد: نقش منطقه ویژه مذکور در معادلات اقتصادی استان قم نیاز به ترقی دارد.

وی با بیان این که تلاش ها و برنامه ریزی ها باید در منطقه اقتصادی سلفچگان منجر به حصول نتیجه شود، افزود: باید ۲ بخش شهرک های صنعتی و منطقه اقتصادی سلفچگان متعادل و مکمل یکدیگر باشند.

وی با بیان این که اتصال شبکه ریلی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان به راه آهن سراسری از اهمیت ویژه برخوردار است، گفت: این مهم یکی از مطالبات مدیریت استان از شرکت راه آهن جمهوری اسلامی است.

استاندار قم با اشاره به برخی از مشکلات منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان بیان کرد: باید این مسائل احصا و از مدیران ملی پیگیری شود.

منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در استان قم، در محدوده‌ای به وسعت ۲ هزار هکتار در ۱۸۵ کیلومتری تهران در سال ۱۳۷۶ به تصویب هیات وزیران رسید. این منطقه، به‌عنوان مهم‌ترین منطقه ویژه اقتصادی که به مرکز سیاسی – اقتصادی کشور نزدیک می‌باشد، در چهارراه جاده‌های ترانزیت، جاده ابریشم، مجاورت راه‌آهن سرتاسری و بزرگراه‌های اصلی شمال، جنوب، شرق و غرب ایران واقع‌شده است؛ از این‌رو برای برقراری ارتباط با اروپا، کشورهای آسیای میانه و خلیج ‌فارس به‌ منظور تولید، صادرات و ترانزیت کالا، موقعیتی ممتاز و منحصربه‌فرد دارد و قادر است نقش تعیین‌کننده‌ای در اقتصاد کلان کشور ایفا کند.

هم‌اکنون ۱۲۰ واحد صنعتی و تجاری در این منطقه مشغول فعالیت هستند که این رقم نمایانگر فعالیت ۸۷ درصد واحدهای دارای پروانه بهره‌برداری منطقه مذکور است.

بخش سلفچگان ۱۵هزار تَن جمعیت دارد، این بخش به واسطه قرار گرفتن در شاهراه ارتباطی ۱۷ استان کشور، وجود منطقه ویژه اقتصادی و شهرک صنعتی سلفچگان و تردد ماهانه ۲ میلیون خودرو از اهمیت راهبردی بالایی برخوردار است.

سلفچگان در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی شهر قم و یکی از بخش‌های پنج‌گانه استان قم است که دارای یک نقطه شهری و ۴۰ روستاست.

[ad_2]

Source link