پمپئو: هیچکس جلودار ما نیست

[ad_1]

پمپئو در این مصاحبه که دیشب (۲۹ مرداد) و پیش از اعلام رسمی رئیس جمهوری آمریکا در مورد عزم واشنگتن برای فعالسازی مکانیسم ماشه منتشر شد، گفت: باراک اوباما و جان کری بارها گفته بودند که آمریکا هر زمان و به هر علت می‌تواند تحریم‌ها را بازگرداند و هیچ کشوری نمی‌تواند مانع آنها شود.

وی افزود: هیچکس جلودار ما نیست. نه چین، نه روسیه و نه ایران! ما حق یکجانبه ای برای انجام این کار داشته و آن را اجرا خواهیم کرد.

پمپئو ابراز عقیده کرد که بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل ایران را وادار می‌کند که به میز مذاکره بازگردد.

وی با رد آنکه اعاده تحریم‌ها موجب بی ثباتی تهران می‌شود، گفت: این همان استدلال دولت پیشین است که اگر این توافق را امضا نکنیم جنگ جهانی سوم می‌شود. آن‌ها اشتباه می‌کردند. همین حرف را در مورد انتقال سفارت (آمریکا) به بیت المقدس و به رسمیت شناختن (الحاق) ارتفاعات جولان (به اسرائیل) زدند.

وی بار دیگر از اظهار نظر در مورد انفجار اخیر نطنز سر باز زد و دلیل وجود مکانیسم ماشه در برجام را ناشی از تلاش اوباما برای قانع ساختن مردم آمریکا در نابخردانه نبودن توافق هسته‌ای دانست.

رئیس جمهوری آمریکا دیشب به خبرنگاران گفت که به وزیر امور خارجه‌اش دستور داده تا سازوکار بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران را فعال سازد. در این راستا پمپئو قرار است امروز به سازمان ملل رفته و تشریفات این اقدام را اجرا کند.

آمریکا که اردیبهشت دو سال پیش از برجام خارج شده است، پیش‌تر تلاش کرده بود که در شورای امنیت جلوی خاتمه تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران را بگیرد که با مخالفت اکثریت قریب به اتفاق اعضای این شورا مواجه شد.

[ad_2]

Source link