١٩٧ محکوم به اعدام از چوبه دار نجات یافتند

[ad_1]

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی روز یکشنبه در مراسم گرامیداشت هجدهمین سالگرد بنیانگذاری شوراهای حل اختلاف افزود: شوراهای حل اختلاف ارزش والای انسانی دارد و در پی توسعه اخلاق انسانی است.
وی ادامه داد: در همه زندانها شوراهای حل اختلاف مستقر هستند و افزایش صلح و سازش را شاهد بوده، به طوری که در ۶ ماه نخست سال جاری ٢٠ هزار پرونده در شعب حل اختلاف مستقر در زندانها رسیدگی شده که ١٢ هزار پرونده به سازش منتهی شده است و بیش از پنج هزار زندانی آزاد شده اند.
صادقی اظهار داشت: بیش از ٣٠ درصد از مجموع آرای صادره از شوراهای حل اختلاف نیز به مصالحه ختم می شود که آمار بالایی است.
وی با اشاره به دو مقوله میانجیگری و داوری اظهار داشت: از آذر ماه آموزش های میانجیگری آغاز می شود و افرادی که این آموزش ها را بگذرانند می توانند در این حوزه میان مردم فعالیت کنند و تسهیل‌گر حل و فصل اختلافات مردم باشد.
صادقی گفت: مرکز مدیریت داوری نیز به منظور ترویج و پشتیبانی امر داوری با تاکید بر فرهنگسازی و شناسایی این ظرفیت مهم به مردم تشکیل می شود.
رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه گفت: طرح صلح یاران در دست تهیه است و جمع زیادی تحت پوشش ستاد ملی صبر با تاکید بر استفاده بیشتر از ظرفیت‌های مردمی برای مصالحه و سازش فعالیت دارند.
وی افزود: نوبت دهی الکترونیک برای جلوگیری از ازدحام مراجعان در ایام شیوع کرونا در حال انجام است همچنین رسیدگی الکترونیک به پرونده ها نیز به تدریج باید گسترش یابد که در این خصوص امکانات و زیرساخت های لازم باید تامین شود.
صادقی گفت: مبارزه با فساد یکی از سیاست های جدی در دستگاه قضایی است و همه ارکان قوه قضاییه در تلاش برای این سیاست هستند البته این موضوع به معنای حجم گسترده فساد در قوه قضاییه نیست بلکه به معنای این است که اندکی فساد در قوه قضاییه نیز پسندیده نیست.
وی ادامه داد: اخیرا ٢۵ نفر در شوراهای حل اختلاف شناسایی، احضار و در حال بازجویی و محاکمه هستند و در راستای شأن والای شوراها با اندک فسادی در این نهاد مبارزه جدی می شود.
رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضایی درباره اتقان آرای صادره در شوراهای حل اختلاف گفت:  ۶.٣ درصد به احکام صادره از شوراهای حل اختلاف اعتراض می شود و از این میان هشت درصد حکم شوراها تایید نمی شود بنابراین فقط حدود نیم درصد از  آرای صادره از شوراها نقض می شود.

ادامه دارد…

[ad_2]

Source link