وزش باد و غبار آلودگی در راه استان مرکزی

[ad_1]

«رضا مرادی» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این شرایط به دلیل تداوم وزش بادهای شرقی و انتقال گرد و خاک از بیابان‌های نواحی مرکزی کشور رخ می‌دهد.

وی بیان کرد: عبور موج ناپایدارتر از میانی جو روز شنبه موجب می‌شود که بر میزان پوشش ابر در ساعات عصر  افزوده شود و احتمال رگبارهای خفیف و پراکنده در برخی مناطق شمال استان مرکزی به‌ویژه ارتفاعات این نواحی وجود دارد.

مسئول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی ادامه داد: کاهش دمای هوا در ۲۴ ساعت آینده تدوام دارد و پس از آن تا پایان هفته تغییرات محسوسی در دمای هوای نقاط مختلف این استان پیش‌بینی نشده است.

مرادی توصیه کرد: ادامه عملیات برداشت محصولات از جمله گندم، جو آبی و دیم در تمام مناطق استان باید با نظارت بر کنترل ریزش کمباین‌ها و حمل گندم به سیلوها صورت گیرد و تا پایان هفته از ایجاد هرگونه آتش در نزدیک مزارع، مراتع، جنگل‌ها و باغات خودداری شود.

وی عنوان کرد: کنترل کنه‌های نباتی در مزارع کشت بهاره و باغات با توجه به طغیان کنه، کاهش دور آب آبیاری در باغات به‌منظور جلوگیری از آسیب و خسارت آفات چوب‌خوار با توجه به گرم شدن هوا، مصرف کودهای ریزمغذی و تقویتی در محصولات بهاره به صورت محلول پاشی قبل از آبیاری و کنترل آفات و بیماری‌های درختان میوه با توجه به اطلاعیه‌های صادره پیش آگاهی شهرستان‌ها ضروری است.

مسئول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی اضافه کرد: ساوه با بیشینه دمای ۳۷ و ۲ دهم درجه سانتیگراد بالای صفر گرمترین و شازند با کمینه دمای ۱۸ و ۲ دهم درجه سانتیگراد بالای صفر خنک‌ترین شهر استان مرکزی در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است.

نخستین ایستگاه هواشناسی استان مرکزی در سال ۱۳۲۷ در مرکز شهر اراک احداث شد و پس از آن و با گسترش فعالیت‌ها در سال ۱۳۷۴  به اداره کل هواشناسی ارتقا یافت و در سال ۱۳۸۶  نیز مرکز تحقیقات هواشناسی کاربردی استان آغاز به کار کرد.

[ad_2]

Source link