واگذاری مدیریت ۱۷ هزار و ۵۳۱ هکتار مراتع خراسان شمالی به بهره‌برداران

[ad_1]

حسن وحید روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این طرح ها در مراتع تره سوقانلی و اسپاخوی مانه و سملقان، امام دره راز جرگلان، کلات اسفراین، بردبلند جاجرم و هشت مرخ فاروج قرار دارد.

وی افزود: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی در راستای اجرای ماده ۳ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها، مراتع و آبخیزداری اقدام به واگذاری  مدیریت این مراتع با حضور نمایندگان مجریان طرح در دفاتر اسناد رسمی کرده است.

وی مساحت  ۲۲۳ طرح مرتعداری استان را ۵۹۰ هزار و ۵۴۷ هکتار اعلام کرد و افزود:  تاکنون ۱۰۹  طرح با مساحت ۲۶۸ هزار و ۶۱۶ هکتار طی انعقاد قرارداد به نماینده مجریان طرح های مرتعداری واگذار شده است.

وی با بیان این که ۲هزار و ۷۰۸  نفر از مرتعداران ذینفع مجاز به بهره برداری از این مراتع هستند اظهار داشت: این افراد با دارا بودن  ۱۵۹هزار واحددامی  مجاز به بهره برداری چرای دام هستند.

وحید افزود: طرح های مرتعداری با رویکرد اقتصادی و بهره مندی از سایر استعداد های مراتع با هدف کاهش وابستگی به علوفه مراتع تهیه می شود.

استان خراسان شمالی دارای ۲ میلیون و ۸۳۲ هزار و ۵۲۹ هکتار مساحت است که حدود ۷۳ درصد آن را با گستره ۲ میلیون و ۳۳۰ هزار و ۳۶ هکتار، منابع طبیعی تجدید شونده شامل می شود.

از مجموع عرصه های منابع طبیعی تجدید شونده استان ۴۳ هزار و ۴۵۵ هکتار شامل ۲۱ درصد عرصه جنگلی و بیشه زار، یک میلیون و ۴۱۴ هزار و ۸۵۰ هکتار شامل ۷۰ درصد اراضی مرتعی و سطحی معادل ۱۸۳ هزار و ۶۳۶ هکتار با ۹ درصد، فاقد پوشش گیاهی یا اراضی کویری است.

از  مجموع پهنه های مرتعی استان، ۴۹ درصد، معادل ۶۸۹ هزار و ۴۵ هکتار را مراتع فقیر و یا کم تراکم تشکیل می دهد.

همچنین هفت درصد از مراتع خراسان شمالی شامل ۱۰۶ هزار و ۱۹ هکتار از حیث تراکم پوشش گیاهی در وضعیت خوب و ۴۴ درصد، شامل ۶۱۹ هزار و ۷۸۶ هکتار متوسط و یا نیمه متراکم است.

[ad_2]

Source link