واکنش شخصیت های سیاسی عراق به ترور الهاشمی

[ad_1]

الهاشمی شامگاه دوشنبه در حالی که از مصاحبه با یکی از شبکه های عراقی باز می گشت، مقابل خانه اش در منطقه «زیونه» بغداد هدف حمله مسلحانه دو موتورسوار قرار گرفت و کشته شد. 

بر اساس اعلام منابع عراقی، گروه تروریستی داعش مسئولیت ترور این شخصیت امنیتی و رسانه ای را برعهده گرفته است.

«برهم صالح»، رئیس جمهوری عراق در بیانیه ای در این باره نوشت که ترور الهاشمی جنایتی هولناک و نفرت انگیز است که  یک شخص عراقی و حق وی برای زندگی آزاد و با عزت را هدف قرار داده است.

«مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق نیز با صدور بیانیه ای گفت که ما قاتلان الهاشمی را تعقیب خواهیم کرد و ترور را در کشور ریشه می کنیم. 

وی افزود که‌ آن مرحوم حامی و صدای نیروهای قهرمان ما در جنگ علیه گروه تروریستی داعش بود و در پربار کردن گفت و گوهای مهم سیاسی و امنیتی در کشور سهم بسزایی داشت.

«محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان عراق هم ترور هشام الهاشمی را محکوم کرد.

الحلبوسی در بیانیه ای گفت: در حالی که ما این عمل ننگین و خیانتکارانه را محکوم می کنیم، خواستار شناسایی و مجازات عوامل ترور الهاشمی هستیم.

 «سید عمار حکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق نیز در توییتی ترور الهاشمی را محکوم کرد و این اقدام را تلاشی برای مخدوش کردن امنیت و ثبات کشور دانست. 

حکیم اظهار داشت که ترور کارشناس امنیتی، هشام الهاشمی، اقدامی محکوم است که با هدف بازگشت بی ثباتی و امواج ترور و سردرگمی در صحنه امنیتی و به منظور دستیابی به منافع فرقه ای انجام شده است. 

 وی گفت که ما خواستار  تحقیقات فوری در مورد این حادثه و شناسایی و تحویل عاملان آن به دست عدالت هستیم. 

از سوی دیگر، افراد و گروه های مختلف به ویژه شخصیت رسانه ای عراق نیز ترور الهاشمی را محکوم کردند و از دولت خواستند عوامل این اقدام را شناسایی کند. 

ترور این کارشناس امنیتی معروف عراق در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نیز بازتاب های گسترده ای داشته و فعالان این حوزه آن را محکوم کردند.
 

[ad_2]

Source link