واکنش دادگاه کیفری بین‌المللی به تحریم‌های آمریکا

[ad_1]

به گزارش ایرنا از وب سایت رسمی دادگاه کیفری بین المللی، “او گون کان” چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت: امروز دولت آمریکا علیه دادستان دادگاه کیفری بین‌المللی و یک کارمند ارشد دفتر وی اقداماتی (تحریم) انجام داد. 

به گفته کان، من چنین اقدامات بی‌سابقه و غیر قابل قبولی علیه یک سازمان بین‌المللی مبتنی بر معاهده را به شدت رد می‌کنم. اقدامات آن‌ها فقط در جهت تضعیف تلاش مشترک ما برای مبارزه با مصونیت از جنایات دسته جمعی است. 

رییس مجمع کشورهای عضو در ادامه افزود: دیوان یک نهاد قضایی مستقل و بی‌طرف است و با رعایت دقیق مفاد اساسنامه رم عمل می‌کند. دادگاه بین المللی کیفری مکمل حوزه‌های قضایی ملی است و صلاحیت اصلی کشورها را به رسمیت می‌شناسد. 

به گفته کان، ما در کنار دادگاه کیفری بین المللی و کارمندان آن و همچنین افرادی که در اجرای حکم قضایی با آن همکاری می‌کنند ایستاده‌ایم. به زودی جلسه دفتر مجمع برای بررسی اقدامات تحمیلی ایالات متحده، و حمایت از دیوان برگزار می‌شود. 

وزیر خارجه آمریکا چهار شنبه از تحریم دادستان دادگاه کیفری بین‌المللی خبر داد و گفت هر فرد حقیقی یا حقوقی که از این مقام بین‌المللی پشتیبانی مادی کند هم مشمول مجازات خواهد شد.

مجمع کشورهای عضو نهاد نظارت و قانونگذاری دادگاه کیفری بین‌المللی متشکل از نمایندگان کشورهایی است که اساسنامه رم را تصویب کرده و یا به آن پیوسته‌اند. او گون کان در دسامبر سال ۲۰۱۷ به عنوان رئیس مجمع برای یک دوره سه ساله انتخاب شد. 

دادگاه کیفری بین‌المللی نخستین دادگاه دائمی بین‌المللی برای رسیدگی به جرایم نسل‌کشی، جنایات علیه بشریت، جنایت جنگی و تجاوز است که مقر آن در لاهه هلند قرار دارد. 

این دادگاه به جرایمی رسیدگی می‌کند که توسط اتباع یا در قلمرو  یکی از کشورهای عضو انجام شده باشد یا اینکه با تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد به این دیوان احاله شده باشد. 
 

[ad_2]

Source link