هیچ کس از توهین و فحاشی تندروها استقبال نمی‌کند

[ad_1]

به گزارش ایرنا، مخالفان در هفته‌های گذشته حملات جدیدی را علیه دولت سازماندهی کردند. حملاتی که نماد و نشان آن، توهین‌ها و فحاشی‌هایی نسبت به مسئولان و شخص رئیس جمهور بود. با اینکه دلسوزان کشور هشدار می‌دادند که این رویه‌ها در دوران جنگ اقتصادی و شیوع کرونا به هیچ وجه به صلاح نیست اما این طیف تندرو دست از اقدام خود برنداشت و  توهین و تخریب ها تبدیل به تهدید و اعدام شد. قاطبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز  از این رویکرد حمایت نکردند و این افراد در پارلمان تنها ماندند اما با تریبون‌های مختلفی که در اختیار داشتند از هیچ اقدامی برای تضعیف دولت دریغ نکردند.

برای توجه دادن تندروها به پیامدهای اقدامات خود، دلسوزان نظام و کشور مواضع رهبری را در این زمینه بازخوانی کرده و اعلام کردند که رویکرد و رویه رهبری موافق این اقدامات و تضعیف دولت نیست اما این افراد با توجیهاتی سعی کردند که سخنان رهبری را به نحوی تحلیل کنند که هم‌ راستا با اقدامات خود قرار گیرد. هر چند سخنان رهبری در این زمینه صریح بود و جای تحلیل و تفسیر نداشت. ادامه این رویکرد و متانت دولت در این زمینه و سکوت رئیس جمهوری، باعث شد رهبر انقلاب اسلامی در دیدار روز شنبه ۳ آبان با اعضای ستاد ملی کرونا در حسینه امام خیمنی(ره) به صراحت از این افراد انتقادکرده و توهین به رئیس جمهور را حرام اعلام کنند.

در گفتگو با «امیر واعظ آشتیانی» فعال سیاسی اصولگرا، عدم استقبال اکثریت مجلس و فعالان سیاسی از اقدامات طیف تندرو  نسبت به رئیس جمهوری را مورد بحث قرار دادیم.

ادبیات توهین آمیز از سوی هر فردی محکوم است

واعظ آشتیانی در پاسخ به این پرسش که چرا برخی افراد برای پیش‌برد خواسته‌ها و مطالبات خود روی به توهین و تهدید می‌آورند، گفت: این رویکرد محکوم است و فرقی هم نمی‌کند چه کسی از ادبیات توهین آمیز استفاده می‌کند. چه اصولگرا و چه اصلاح طلب  اگر از ادبیات مناسب جهت انتقادات خود استفاده کنند هم تاثیرات فرهنگی در جامعه خواهد داشت و همچنین این امر مناسبات سیاسی را در جامعه تلطیف می‌کند. از سوی دیگر رهبر انقلاب هم با این رویه و استفاده از ادبیات نامناسب و ترویج بی نزاکتی در عرصه سیاسی مخالف هستند.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی کشور همه افراد باید از حاشیه‌سازی پرهیز کنند، بیان داشت: برخی افراد نمی‌توانند نقد را از توهین تشخیص دهند. رهبر انقلاب به صراحت اعلام کردند که توهین ممنوع است. اما با این حال انتقاد کردن را ممنوع نکردند. بنابراین از افرادی که سالیان طولانی را در عرصه سیاسی فعالیت می‌کنند انتظار می‌رود که بتوانند این دو را از هم تشخیص دهند. انتقاد کردن از مسئولان سرجای خود است و نه تنها نکوهیده نیست بلکه باید انجام شود و همه مردم ایران حق دارند از مسئولان و نمایندگان خود انتقاد کنند.اما این انتقاد باید در چارچوب رعایت نزاکت سیاسی باشد در مقابل مسئولان هم باید گوش شنوا برای این انتقادها داشته باشند.

فقط تندروها از این ادبیات استفاده می‌کنند

وی با بیان اینکه ادبیات توهین آمیز باید از سوی همه محکوم شود، گفت: در این زمینه تعارف قابل قبول نیست. ادبیات زشت قابل دفاع نیست و اصلا مهم نیست چه کسی این ادبیات را به کار برده است. استقبال اکثریت و یا عدم استقبال نمایندگان و یا فعالان سیاسی هم در این زمینه ملاک نیست. اصلا کسی  پیدا نمی‌شود که نسبت به اهانت و توهین از خود استقبال نشان دهد مگرتندروهایی که در گروه‌های سیاسی مختلف هستند. متاسفانه تندروها برای اینکه فراموش نشوند و بتوانند در سطح جامعه کمبود محبوبیت خود را جبران کنند حرف‌های تند می‌زنند تا دیده شوند. اما بدون تردید با توهین هیچ یک از مشکلات کشور حل نمی‌شود.

این فعال سیاسی اصولگرا با استقبال از حاکم شدن عقلانیت در مجلس یازدهم ادامه داد: مجلس یازدهم به ثبات و عقلانیتی که باید در مجلس حاکم باشد رسیده است. مجلس سعی می‌کند اقدامات خود را مبتنی بر گفتمان منطقی و منصفانه به پیش ببرد.البته باید این نکته را هم در نظر گرفت که به خاطر مشکلات اقتصادی، مردم از مسئولان ناراضی هستند و به نمایندگان خود فشار می‌آورند که اقدامی انجام دهند و همین فشارها هم باعث می‌شود بعضی وقت‌ها نمایندگانی دست به اقدامات تند و احساسی بزنند.

در عین حال اگر بنا باشد هر نماینده و یا هر فعال سیاسی با هر نوع ادبیاتی سخن بگوید که در کشور سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. لذا فرمایش رهبر انقلاب فصل الخطاب است و ایشان به عنوان رهبر انقلاب با درنظر گرفتن همه مصالح این تذکرات را بیان می‌کنند و همه باید این تذکرات را رعایت کنند تا مردم و نظام کمتر آسیب ببینند.

[ad_2]

Source link