هفت مسیر دوچرخه‌سواری در شهر زنجان پیش‌بینی شده است

[ad_1]

فرهاد عصفوری روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هیات های دوچرخه سواری و ورزش همگانی زنجان به جد پیگیر موضوع از شهرداری، شورای شهر و شورای ترافیک هستند و تاکنون مسیر شهرک گلشهر کاظمیه، مصوب شده است.

وی بابیان اینکه تلاش می شود این مصوبه (دوچرخه سواری همگانی) شکل اجرایی پیدا کند، اظهار داشت: چند مسیر پیشنهادی ارایه شده به شورای ترافیک نیز مصوب شده که استفاده مشترک از مسیرهای اتوبوس شهری، یکی از این پیشنهادات است.

عصفوری تصریح کرد: استفاده از مسیرهای اتوبوس شهری برای تردد دوچرخه ها در اغلب کشورهای جهان معمول است و اگر تردد این وسایط نقلیه در مسیرهای تعیین شده قانونی شود در این صورت از آلودگی هوا، بار ترافیکی شهر زنجان و تعداد حوادث رانندگی نیز کاسته خواهد شد.   

وی افزود: همچنین پیشنهاد اختصاص بخشی از پارکینگ های خودرو به منظور پارک دوچرخه است تا شهروندان دوچرخه‌های خود را به صورت امانت در این محل‌ها قرار داده و پس از انجام امور و خریدهایشان با دادن هزینه نگهداری و مراقبت، آن را تحویل گرفته و راهی منازل خود شوند.

رییس هیات دوچرخه سواری استان زنجان گفت: اگر امنیت برای تردد دوچرخه ها، تامین شود در این صورت علاقه مندان زیادی از دوچرخه به جای خودرو استفاده خواهند کرد که در حفظ و ارتقای سطح سلامت استفاده کنندگان از این وسیله نقلیه غیرموتوری نیز بسیار موثر و نقش آفرین است.

عصفوری با تاکید بر اینکه استفاده از دوچرخه، سهل تر از خودرو و موتورسیکلت است،  افزود:  در حال حاضر شهرها از حالت انسان محور به خودرو محور تبدیل شده اند که این نیز به زیان همه شهروندان بوده و تنها راه برای خلاصی از این مشکل، نهادینه کردن فرهنگ استفاده از دوچرخه است.

[ad_2]

Source link