هشدار نخست‌وزیر انگلیس درباره افزایش احتمال برگزیت بدون‌توافق

[ad_1]

به گزارش ایرنا، «بوریس جانسون» روز جمعه با انتشار پیامی ویدئویی تصریح کرد که انگلیس برای برگزیت بی‌توافق آماده است، مگر آنکه طرف اروپایی رویکرد خود را در مذاکرات تغییر دهد.

وی گفت: ما از ابتدا به طور روشن به اتحادیه اروپا اعلام کردیم که خواهان رابطه‌ای به سبک کانادا و بر اساس رفاقت و تجارت آزاد هستیم. اما آخرین نشست سران اروپا نشان داد که این شیوه مطلوب شرکای اروپایی ما نیست و آن‌ها همچنان می‌خواهند قوانین را کنترل کنند.

نخست‌وزیر انگلیس تصریح کرد که شیوه مدنظر طرف‌های اروپایی، خلاف استقلال انگلیس در دوره «پسابرگزیت» است.

جانسون با بیان اینکه تنها ۱۰ هفته تا پایان دوره گذار خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باقی‌مانده، افزود که در قامت نخست‌وزیر وظیفه دارد برای قوی‌ترین احتمال (برگزیت بدون توافق) برنامه‌ریزی کند. وی بر همین اساس از شرکت‌های تجاری، حمل و نقل و مسافرای خواست تا برای پیامدهای خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا آماده شوند.

نخست‌وزیر انگلیس با بیان اینکه لندن همچنان برای پیشرفت بر سر مسائل باقی‌مانده در مذاکرات برگزیت آمادگی دارد، اضافه کرد: نشست شورای اروپا نشان داد که پس از ۴۵ سال عضویت (انگلیس در اتحادیه اروپا) آن‌ها به هر دلیلی، این آمادگی را ندارند. «بنابراین ما با اشتیاق و اعتماد کامل برای مسیر جایگزین آماده می‌شویم».  

سران ۲۷ کشور عضو اتحادیه دیروز (پنجشنبه) با صدور بیانیه‌ای از دولت لندن خواستند تا گام‌های ضروری و لازم را برای خروج از بن‌بست در مذاکرات برگزیت و سرعت بخشیدن در راستای دست‌یابی به توافق تجاری بردارد.

در این بیانیه که در نخستین ساعات از اولین روز برگزاری نشست سران اروپا در بروکسل منتشر شد، همچنین به اعضا توصیه شده تا مقدمات لازم را برای احتمال خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا مدنظر قرار دهند.

در همین حال «میشل بارنیه» نماینده شورای اروپا در امور برگزیت گفت: ما آماده‌ایم که با انگلیس به یک توافق عادلانه برسیم. موضع ما از روز اول مشخص بود؛ اگر انگلیس خواهان دسترسی به بازار داخلی اتحادیه اروپاست، باید شرایط برابر را رعایت کند.

وی با اشاره به اختلاف نظرهای باقی‌مانده میان دو طرف، برای سرعت بخشیدن به روند مذاکرات از هفته آینده اعلام آمادگی کرد و افزود: امیدوارم در هفته‌های پیش‌رو، دوره پایانی گفت‌وگوها را با موفقیت پشت سر بگذاریم.

دوره گذار خروج انگلیس از اتحادیه اروپا کمتر از سه ماه دیگر پایان می‌ رسد و دو طرف مایل هستند تا پیش از اتمام این دوره در خصوص آینده همکاری‌های تجاری توافق کنند. در غیر این‌صورت آینده روابط دو طرف به شیوه توافق تجارت آزاد پیگیری خواهد شد که بر اساس پیش‌بینی کارشناسان، ضربه سنگینی را به اقتصاد انگلیس وارد می‌کند.

در اتحادیه اروپا این نگاه رایج است که دولت لندن قصد دارد تا پس از اجرای برگزیت و بدون رعایت مقررات داخلی این حوزه از امتیاز ویژه اعضا، بهره‌برداری کند. مقامات اروپایی می‌گویند برای دستیابی به توافقی با انگلیس تلاش می‌کنند، اما نه به هر قیمتی.

[ad_2]

Source link