هشت طرح هادی روستایی در خراسان رضوی به بهره‌برداری رسید

[ad_1]

سید رضا موسوی نیا روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح‌ها با اعتباری بیش از ۳۷ میلیارد ریال در روستاهای خسروشیر، حجت آباد، ابویسان، فیض آباد در شهرستان جغتای و روستاهای اسلام قلعه، بل بغرا، دلبران و فرزمی در بخش احمد آباد شهرستان مشهد اجرا شده است.

وی ادامه داد: طرح هادی روستایی از جمله اقدامات مؤثر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در توسعه و عمران زیربنایی روستاها و کاهش مهاجرت به شهرهاست که این طرح با تلاش مسوولان مرتبط در ۹۴۶ روستای این استان اجرا شده است.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی گفت: اجرای سنگ فرش و آسفالت، احداث پیاده ‌راه و اصلاح شبکه معابر، احداث سیل بند، آماده سازی اراضی پیش ‌بینی شده برای گسترش روستا و تکمیل شبکه آبهای سطحی از اقداماتی است که در قالب طرح هادی در روستاهای بالای ۲۰ خانوار انجام می‌شود.

موسوی نیا افزود: هدف از اجرای طرح هادی روستایی، ساماندهی و اصلاح بافت موجود، نحوه استفاده از زمین برای عملکردهای مختلف از جمله مسکونی، تولیدی، تجاری و کشاورزی، ساماندهی تأسیسات و تجهیزات عمومی روستایی است.

وی اصلاح و بازگشایی معابر، جدول گذاری، آسفالت و سنگفرش معابر، ساماندهی فضای سبز و ایجاد محل بازی کودکان را از دیگر اهداف اجرای طرح هادی روستایی برشمرد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی گفت: تاکنون ۹۵ درصد از روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان دارای طرح هادی مصوب و طرح هادی در ۳۵ درصد از این روستاها اجرا شده است.

موسوی نیا افزود: از مجموع دو هزار و ۵۹۶ روستای بالای ۲۰ خانوار در خراسان رضوی، دو هزار و ۴۸۹ روستا دارای طرح هادی است و این طرح برای ۱۰۷ روستای دیگر در دست تهیه است.

طرح هادی روستایی طرحی است که ضمن سامان‌دهی و اصلاح بافت موجود، میزان و مکان گسترش آتی و نحوه استفاده از زمین برای عملکردهای مختلف از قبیل مسکونی، تولیدی، تجاری، کشاورزی، تأسیسات و تجهیزات و نیازمندی‌های عمومی روستایی را بر حسب مورد در قالب مصوبات طرح‌های سامان‌دهی فضا و سکونت‌گاه‌های روستایی یا طرح‌های جامع ناحیه‌ای تعیین می‌کند.

[ad_2]

Source link