هزاران پرنده حمایت شده زنگوله بال به مناطق شمالی استان اردبیل مهاجرت کردند

[ad_1]

به گزارش ایرنا ، بهنام برزگر روز دوشنبه گفت: ماموران اجرایی یگان حفاظت محیط زیست شهرستان بیله‌سوار حین انجام ماموریت گشت و کنترل دسته‌ای از پرندگان مهاجر حمایت شده زنگوله بال را در حال ورود از کشور همسایه جمهوری آذربایجان به زیستگاه‌ها و مناطق طبیعی این شهرستان مشاهده کردند.

وی افزود: زنگوله بال‌ها که با نام محلی مزمک شناخته شده‌اند همه ساله در این مواقع جهت زمستان گذرانی بصورت مهاجر به زیستگاه‌های منطقه مغان بویژه شهرستان بیله‌سوار مهاجرت می‌کنند.

وی با بیان اینکه این پرنده‌ها معمولا بصورت گروه‌های بزرگ دیده می‌شوند، اظهارداشت: به دلیل افزایش تدابیر حفاظتی و تامین امنیت این پرندگان در سال‌های اخیر تعداد آنها در منطقه رو به افزایش است.

وی با تاکید بر ضرورت حفاظت از این گونه بیان کرد: همه ساله پرنده کمیاب زنگوله بال برای تداوم حیات به شمال استان اردبیل پناه می‌آورد و بایدی تدابیر لازم جهت حفاظت از این گونه انجام گیرد.

وی با بیان اینکه سالانه سرشماری از پرندگان مهاجر انجام می‌شود، اضافه کرد: پرنده زنگوله بال از گونه‌های در معرض خطر است و با مهاجرت این پرنده گشت‌های کنترلی افزایش پیدا کرده و به صورت مداوم مامورین یگان حفاظت محیط‌زیست، زیستگاههای منطقه را کنترل و پایش می‌نمایند.

زرگر با اشاره به اینکه زنگوله بال و سایر پرندگان مهاجر می‌توانند به عنوان ظرفیت گردشگری طبیعی استان مورد توجه قرار گیرند، گفت: با توجه به ویژگی‌های زیستی و پراکنش جهانی این گونه جزو پرندگان نزدیک به تهدید بوده و در ضمیمه یک کنوانسیون منع تجارت بین‌المللی گونه‌های در معرض انقراض قرار دارند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست بیله‌سوار مغان افزود: این گونه پرنده از خانواده میش مرغ‌ها در دشت‌های سرسبز ، مزارع و کشتزارهای بزرگ به سر برده و در این مناطق به صورت مهاجر و میهمان دیده می‌شود.

شمال استان اردبیل، دارای منابع آبی منشعب از رود ارس و رودخانه مرزی بالهارود بوده و با توجه به وجود اراضی وسیع کشاورزی و مرتعی در این منطقه، زیستگاه انواع پرندگان وحشی عادی و حمایت شده بوده و هرسال با فرارسیدن فصل سرما، پذیرای تعداد زیادی از پرندگان مهاجر از کشورهای همجوار می‌باشد.

[ad_2]

Source link