هدایای رئیس جمهوری به موزه هنرهای زیبا می‌رود

[ad_1]

محمد رضا کارگر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اعلام این که فکر اصلی اهدای هدایای ریاست به وزارت میراث فرهنگی متعلق به دکتر روحانی است، گفت: در دوره‌های  قبل از دوره ریاست جمهوری مقام معظم رهبری به دلیل کوتاهی دوره (دولت موقت و ریاست جمهوری شهید رجایی …) چنین موضوعی مطرح نبود تا این که مقام معظم رهبری هدایا را به موزه‌های آستان قدس اهدا کردند. پس از آن آیت الله هاشمی رفسنجانی این هدایا را به موزه‌ای در رفسنجان اهدا کردند و رئیس دولت اصلاحات هدایا را در اختیار ساختمان هدایای ریاست جمهوری در ساختمان شماره ۲۴۰ سعدآباد که متعلق به ریاست جمهوری بود، قرار دادند.

وی گفت: نمایش هدایا در یک موزه مستقل، معمولا ایده و روشی است که بسیاری از کشورها از آن استفاده می‌کنند زیرا چنین هدایایی متعلق به مردم و با گذر زمان بخشی از میراث آن کشور محسوب می شود.

وی درباره مکانی که برای نمایش هدایای نفیس رئیس جمهوری در نظر گرفته شده است، گفت: وزارت میراث فرهنگی درنظر دارد مکانی مستقل برای این کار اختصاص دهد ولی تا تعیین این مکان، این هدایا در طبقه سوم موزه‌هنرهای زیبا به نمایش در می‌آیند.

کارگر افزود: موزه هنرهای زیبا در محوطه سعدآباد قرار دارد اما جزو مجموعه کاخ های سعد آباد نبود. پیش از این در حال تعمیر و بازسازی بود و حالا قرار است تا تعیین ساختمانی مستقل محلی برای به نمایش درآمدن هدایای ریاست جمهوری شود.

روز گذشته محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور از موافقت دکتر روحانی برای تحویل هدایای نفیس و ارزشمند اهدا شده به رئیس جمهوری در دوره‌های مختلف به وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خبر داد.

محمدحسن طالبیان  گفت: پس از سال‌ها تلاش، در پی پیشنهاد وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای تحویل آثار نفیس، فاخر و ارزشمند هدیه‌شده به رئیس جمهوری در دوره‌های مختلف به این وزارتخانه، آقای دکتر روحانی با این پیشنهاد موافقت کرد.

او ادامه داد: از این رو برای نخستین بار هدایای فاخر و نفیس مذکور اهدایی به رئیس جمهوری به عنوان اموال میراث‌فرهنگی ایران به امنای اموال وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تحویل خواهد شد.

طالبیان ضمن قدردانی ویژه از رییس جمهوری برای موافقت با این اقدام فرهنگی که نقطه عطفی برای کشور خواهد بود و برای تداوم این تصمیم و سنت فرهنگی در آینده ابراز امیدواری کرد و گفت: این اشیا و هدایا به محض تحویل، در سامانه جام موزه‌های کشور ثبت می‌شود و پس از برنامه‌ریزی‌های لازم و طراحی فضای نمایشی، به‌زودی برای عموم مردم به نمایش گذاشته خواهد شد.

[ad_2]

Source link