نگرانی عضو شورا از کیفیت آبیاری چنارهای خیابان ولیعصر تهران

[ad_1]

«سیدآرش حسینی میلانی» روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا به بازدید خود از خیابان ولیعصر (عج) با محوریت صیانت از درختان چنار این محور اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلاتی که در محور ولیعصر بین میدان راه‌آهن تا چهارراه ولیعصر وجود دارد، کیفیت پایین آب این محدوده است.
وی در تشریح دلایل کیفیت پایین آب محدوده میدان راه‌آهن تا چهارراه ولیعصر اظهار داشت: کیفیت آب این محدوده به دلیل عدم اتصال پلاک‌های ریزدانه به شبکه فاضلاب و ورود آن در برخی نقاط به نهر ولیعصر از کیفیت پایین و نامطلوبی برخوردار است که بر وضعیت سلامت درختان این محدوده نیز اثر منفی می‌گذارد.  
عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد:‌ چنارهایی که در این محدوده با آب نهر آبرسانی می‌شود، دچار آسیب شده و نگرانی سازمان بوستان‌ها هم این است که این مسئله چنارها را دچار مشکل کند.  
حسینی میلانی اصلاح شبکه آبیاری و آبرسانی به فضاهای سبز را ضروری دانست و تصریح کرد: اصلاح ساختار آب‌های سطحی این محدوده ضروری است و شهرداری منطقه ۱۱ هم در این رابطه طرحی را در دست اجرا دارد که منتظر تصویب بودجه برای اجراست.  
وی با تاکید بر ضرورت حفاظت از چنارهای ولیعصر خاطر نشان کرد: شورای شهر تهران به منظور حفاظت و صیانت از درختان ولیعصر به عنوان یکی از نمادهای مهم شهری و همچنین یکی از دارایی‌های ارزشمند شهری، مصوبه‌ای را تصویب کرده که شهرداری ملزم به اجرای آن است؛ به همین منظور کمیته‌ای در شهرداری وجود دارد و سازمان‌ بوستان‌ها نیز در این خصوص برنامه مشخصی را اجرا می‌کند.  
سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با بیان اینکه احیای چنارها در قسمت‌هایی که در میسر است، اتفاق می‌افتد، ابراز داشت: در برخی نقاط از جمله در چهارراه ولیعصر یا در میدان منیریه احیای چنارها به دلیل ساخت‌وساز برای مترو و سایر موارد میسر نیست.  
«حسینی میلانی» با بیان اینکه در برخی از بازه‌ها می‌توان چنارهای این خیابان را اصلاح کرد، عنوان کرد: سه هزار اصله چنار ۱۰ تا ۱۵ ساله ظرف مدت سه سال با هزینه قابل توجهی در این خیابان غرس شده است.  
وی با بیان اینکه در بازدید از خیابان ولیعصر به دنبال جلب حمایت مردم از حفظ محیط زیست این خیابان و چنارهای کاشته شده در آن هستیم، یادآور شد: حمایت شهروندان از فضای سبز این خیابان از اهمیت زیادی برخوردار است و نمی‌توان حفاظت از این درختان را تنها برعهده شهرداری گذاشت؛ به همین دلیل شورایاری‌هایی محدوده ولیعصر در برنامه‌ای حمایت‌طلبانه، مشارکت در نگهداری و صیانت از درختان این محور خواستار هستند و ستاد شورایاری‌ها نیز از این موضوع حمایت می‌کند.  
وی افزود: ‌یکی از دلایل مهم در آسیب رسیدن به درختان چنار محور ولیعصر ساخت‌وسازهایی است که متاسفانه در سال‌های گذشته شدت گرفته بود و صدمه‌هایی را به درختان این خیابان وارد کرده بود که شورای شهر در مصوبه خود درباره درختان خیابان ولیعصر محدودیت‌هایی را قائل شده است.
به گزارش ایرنا خیابان ولی‌عصر بلندترین خیابان درختکاری شده تهران و همچنین بلندترین خیابان خاورمیانه با درازای ۱۷٫۹ کیلومتر است که از میدان راه‌آهن در میانه جنوبی تهران آغاز شده و به میدان تجریش در منطقه شمیران در شمال تهران می‌رسد.
در سال ۱۳۱۸ سرتاسر این خیابان از دو سو با ۶۰ هزار درخت چنار پوشیده شده‌ بود.

[ad_2]

Source link