نگاه رسانه‌های عراق به انتخابات آمریکا

[ad_1]

به گزارش ایرنا، برخی از این رسانه ها به پیشتازی «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اشاره کردند و برخی دیگر از ناکامی «دونالد ترامپ» نامزد حزب جمهوری خواه سخن گفته و تاکید کردند که او برای پیروزی نیازمند معجزه دارد.

شماری دیگر از رسانه ها نیز روند شکایت های قضایی کمپین ترامپ را پوشش خبری دادند.

در این میان، رسانه هایی هم بودند که مواضع سابق بایدن در قبال خاورمیانه بویژه در قبال عربستان سعودی را برجسته کردند.

شبکه تلویزیونی «العهد» عراق با اشاره به پیشتازی بایدن در شمارش آرا با یک عضو عرب حزب دموکرات آمریکا مصاحبه کرده که تاکید می کند ترامپ ننگی برای دموکراسی است و اگر از کاخ سفید بیرون نرود، او را بیرون خواهند انداخت.

وی می گوید که ترامپ برای ورود به کاخ سفید نیاز به معجزه دارد.

شبکه تلویزیونی «آفاق» نیز در سرخط خبرهای خود به صحبت های بایدن اشاره کرده که گفته بود مطمئن از پیروزی خود در انتخابات است.

این شبکه با تیتر “بایدن مطمئن از پیروزی است و از طرح اولین روز خود سخن می گوید”، به پوشش خبری انتخابات آمریکا رفته است.

شبکه تلویزیونی «الفرات» عراق نیز تیتر مشابهی را برگزیده و گفته های بایدن را منعکس کرده که از طرفدارانش خواسته است تا اعلام نهایی نتایج صبر کنند.

در همین حال، شبکه تلویزیونی «الاباء» به بحث قبول نکردن شکست از جانب ترامپ پرداخته و به نقل از رسانه های آمریکایی  تاکید کرده که ترامپ قصد ندارد به شکست در انتخابات اذعان کند.

به گفته این شبکه تلویزیونی، ترامپ سخنرانی خداحافظی خود را ننوشته است.

شبکه تلویزیونی «النجباء» نیز از جلو بودن بایدن در شمارش آرا   خبر داده و صحبت های «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در حمایت از بایدن و مواضع کمپین او را پوشش خبری داده است.

شبکه تلویزیونی «الشرقیه» دیگر رسانه عراقی است که همزمان صحبت های بایدن و ترامپ را منعکس کرده است .

این رسانه در خبرها و گزارش های خود به نقل از ترامپ گفته است که او در مقابل تقلب خواهد ایستاد و همزمان نیز به گفته های بایدن اشاره کرده که خواهان آرامش و صبر شده است.

«السومریه» دیگر شبکه تلویزیونی عراق است که از آماده شدن آمریکایی ها برای برگزاری مراسم خداحافظی ترامپ در نیویورک و طرح اولین روز بایدن در خبرها و گزارش های خود خبر داده است.

این شبکه همچنین صحبت های نانسی پلوسی مبنی بر حمایت مجلس نمایندگان آمریکا از بایدن را بازتاب داده است.

خبرگزاری رسمی عراق (واع) تیتر «بایدن آرا رای دهندگان خود را درو می کند و از طرح خود می گوید» را برای پوشش انتخابات آمریکا برگزیده و صحبت های او را منتشر کرده است.

روزنامه «المدی» عراق نیز با پوشش خبری انتخابات آمریکا به “”شک و تردید ترامپ در نتایج انتخابات و اعلام رئیس جمهور بودن بایدن از سوی کمپین او” اشاره کرده و آخرین تحولات مربوط به این انتخابات را بازتاب داده است.

«الصباح الجدید» دیگر روزنامه عراقی است که تلاش کرده است تا پوشش کاملی از تحولات مربوط به انتخابات آمریکا ارایه کرده و مواضع دو نامزد را بازنشر دهد.

پایگاه خبری «المعلومه» عراق نیز در خبرهای خود به ممنوعیت پرواز بر فراز خانه بایدن و حذف توییت فرزند بایدن مبنی بر “اعلام جنگ” و گفته های ترامپ مبنی بر گم شدن برگه های رای نظامیان در ایالت جورجیا اشاره کرده است.

تعهد ترامپ برای ادامه نبرد حقوقی خود باوجود پیشتازی بایدن موضوع دیگری است که پایگاه خبری «بغداد الیوم» عراق امروز به آن پرداخته است.

در این میان، پایگاه خبری «المسله» عراق ضمن بازتاب اخبار تحولات انتخابات آمریکا به گفته های سابق بایدن درباره عربستان و «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی پرداخته و تیتر «اظهارات بایدن درباره عربستان شبکه های اجتماعی را در نوردید: بن سلمان را از کاری که کرده پشیمان خواهم کرد» برای خود برگزیده است.

پایگاه المسله در خبر خود نوشته است که شبکه های اجتماعی به طور گسترده این گفته های سابق بایدن را بازنشر می دهند که در آن وعده داده بود که بن سلمان را به خاطر ترور «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد رژیم سعودی مورد بازخواست قرار دهد.

خاشقچی دوم اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی در سفارت عربستان در شهر استانبول ترکیه به قتل رسید و بن سلمان متهم است که او دستور قتل وی را صادر کرده است.

[ad_2]

Source link