نگاه دولت و ملت ایران نسبت به سوییس همواره مثبت بوده است

[ad_1]

به گزارش ایرنا از خانه ملت،  تیانا موزر رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس شورای ملی و توماس میندر رییس کمیسیون سیاست امنیتی مجلس کانتون­‌های سوییس امروز دوشنبه با حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا سلیمی رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و سوییس دیدار و گفت وگو کردند.

رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در ابتدای این دیدار ضمن تبریک یکصدمین سالگرد آغاز روابط دیپلماتیک ایران و سوییس اظهارداشت: نگاه دولت و مردم ایران نسبت به سوییس همواره مثبت بوده و این رویکرد باعث شده است که علیرغم فراز و نشیب‌های سیاسی به اصل و اساس مناسبات دو کشور لطمه‌ای وارد نشود.

سلیمی افزود: قدمت روابط بالغ بر یکصدسال نشان دهنده پیوند عمیق و دیرینه مردم دو کشور است.

وی با تاکید بر نقش مهم مجالس و گروه‌های دوستی پارلمانی در تحکیم روابط دوستانه و تسریع همکاری‌های فیمابین خاطرنشان کرد: با توجه به روابط دوستانه حاکم بر دو کشور، تشکیل گروه دوستی پارلمانی در مجالس ایران و سوییس می‌تواند به تقویت و تحکیم ارتباطات کمک کند.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا علیه مردم ایران تصریح کرد: اگرچه ملت ایران به دلیل تحریم‌های اقتصادی که نماد تروریسم اقتصادی است دچار فشار و کمبودهایی قرار گرفته‌اند، اما حاضر نیستند در مقابل زورگویی و قلدری دولت ترامپ تسلیم شوند.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی همچنین یادآور شد: مجلس شورای اسلامی از گسترش روابط دوجانبه در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، علم و فناوری به ویژه اقتصادی استقبال می‌کند.

سلیمی این دیدار با اشاره به نقش سوییس به عنوان کشوری بی‌طرف تصریح کرد: خوشبختانه سوییس به عنوان کشوری مستقل، در استقرار صلح و امنیت گام‌های موثری برداشته است و امیدواریم این نقش‌آفرینی تداوم داشته باشد.

پارلمان سوییس از گسترش همکاری‌ها با ایران استقبال و حمایت می‌کند

تیانا موزر رییس کمیسیون سیاست خارجی شورای ملی ضمن تبریک و ابراز خرسندی از تشکیل گروه دوستی پارلمانی ایران و سوییس در مجلس شورای اسلامی گفت: پارلمان سوییس از توسعه و گسترش همکاری‌ها و رایزنی در مسائل مختلف و مورد علاقه طرفین استقبال و حمایت می‌کند.

وی در ادامه از همکاری دو کشور در زمینه‌های مختلف بویژه تلاش در راستای حفظ صلح و امنیت بین‌الملل استقبال کرد.

توماس میندر رییس کمیسیون سیاست امنیتی مجلس کانتون­‌های سوییس نیز در این دیدار با تأکید بر فعالیت شرکت‌های سوییسی در تهران تصریح کرد: همکاری شرکت‌های سوییسی با وجود تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران فرصتی مناسب برای گسترش روابط و مناسبات دوستانه دو کشور است.

در این جلسه جبار کوچکی‌نژاد نایب رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و سوییس در این دیدار حضور داشت و با نمایندگان مجالس ملی و کانتون‌­های سوییس درخصوص راه‌های توسعه روابط گفت وگو و تبادل‌نظر کرد.

[ad_2]

Source link