نکوداشت سالگرد دیدار مولانا و شمس تبریزی به یونسکو پیشنهاد می‌شود

[ad_1]

به گزارش ایرنا، حجت‌الله ایوبی روز دوشنبه در سومین همایش بین‌المللی مولوی پژوهی که به میزبانی دانشگاه اصفهان و بصورت مجازی برگزار شد، افزود: یونسکو هر ۲ سال یک بار پرونده ۲ تَن از مشاهیر دنیا را با توجه به رویدادهای مهم زندگی آنها در فهرست نکوداشت خود قرار می‌دهد لذا در تدارک این هستیم که برای ۲ سال آینده، نکوداشت سالگرد نخستین دیدار مولانا و شمس تبریزی را پیشنهاد کنیم.

وی با بیان اینکه نخستین دیدار مولانا و شمس تبریزی، مهمترین ملاقات جهان در روزگار ماست، اظهار داشت: در آستانه هشتصدمین سالگرد این واقعه تاریخی قرار داریم و امید است با قرارگیری آن در فهرست نکوداشت ۲ سال آینده یونسکو، فرصت تازه‌ای برای پرده‌برداری از اسرار نهفته در عرفان و ادبیات ایرانی و اسلامی فراهم شود.

نخستین دیدار مولانا با شمس تبریزی در سال ۶۴۲ هجری قمری اتفاق افتاد؛ پس از این دیدار مولانا دوره پرشوری را آغاز کرد و آثاری بر جای گذاشت که از عالی‌ترین نتایج اندیشه بشری است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران تاکید کرد: امروزه بازخوانی کتاب‌هایی مانند مثنوی معنوی و فهم درست زندگی مولانا و ملاقات تاریخی او با شمس تبریزی، راه حلی برای مشکلات موجود بوده و توجه به آن ضروری است.

وی با بیان اینکه راهکارهای مولانا برای حل مشکلات امروز، باورکردنی و قابل قبول است، افزود: مهمترین مشکلات امروز، تعصبات، جهل و خشونت به بهانه‌هایی مانند نژاد، رنگ، جنس و مذهب است و اندیشه‌های مولانا برای همه آنها راهکار دارد.

ایوبی به سخنان و اشعار مولانا در باره این مسائل اشاره و اضافه کرد: اینکه امروز مولانا را در سراسر جهان ستایش می‌کنند بدلیل این است که می توانند با او ارتباط کنند.

وی یکی دیگر از مشکلات امروز را جنگ بین ادیان و قرائت‌های نادرست از ادیان الهی خواند و خاطرنشان کرد: مولانا به زیبایی برای معرفی ادیان سخن گفته و تاکید کرده است که ادیان الهی نور واحد هستند و از یک منبع الهام می گیرند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران ادامه داد: این اندیشه‌ها به انسان امروز کمک می کند تا از این اختلاف ها و جنگ بین ادیان رهایی یابد.

ایوبی با اشاره به اینکه بحث اخلاق علم و رسانه در یونسکو مطرح است، گفت: رسانه های دیجیتال، امروز توسعه بسیاری یافته اند اما بشر احساس خوشبختی نمی کند و به آینده امیدوار نیست زیرا انسان های عجیب و غریبی مانند ترامپ با سخنان و جنگ لفظی که راه می اندازند باعث ایجاد احساس نا امنی می شوند.

وی با بیان اینکه این روزها شاهد هستیم که زندگی شخصی افراد به حراج گذاشته می شود تا دیگری به قدرت برسد، تصریح کرد: امروزه یک خبر، کلمه و وبلاگ می تواند منشا تحولات بسیار و حتی جنگ و کشته شدن افراد شود اما مولانا در ۸۰۰ سال پیش در باره اهمیت خبر و حرف، سخن گفته و تاکید کرده است که “این زبان چون سنگ و هم آهن وش است، و آنچه بجهد از زبان چون آتش است”.

ایوبی با اشاره به اینکه در جنگ امروز سیاستمداران، یک سخن می تواند جهان را ویران کند، افزود: جنگ‌هایی توییتی که برخی از سیاستمداران مانند ترامپ و مکرون راه انداختند باعث برانگیخته شدن نفرت و خشم و ایجاد شکاف بین مردم شد.

وی تاکید کرد: لازم است رسانه ها و خبرگزاری ها این جمله مولانا را در نظر بگیرند که “عالمی را یک سخن ویران کند، روبهان مرده را شیران کند”.

وی همچنین با اشاره به اینکه سازمان یونسکو ۷۰ سال پیش تشکیل شده و ۸۰۰ سال قبل مولانا اهداف آن را به شیوایی در اندیشه های خود ترسیم و بیان کرده است، گفت: بر اساس اساسنامه یونسکو بدلیل اینکه جنگ و خشونت از ذهن آغاز می شود باید این سازمان در جهتی کار کند تا ریشه های آن را در ذهن بخشکاند.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رییس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی نیز در این همایش اظهار داشت: نفوذ مولانا فراتر از مرزهاست و بدلیل عظمتش در تقسیمات کشوری نمی‌گنجد و در بیشتر نقاط دنیا آثار مولوی به زبان‌های مختلف چاپ شده است.

حسین سالار آملی افزود: امروزه در جای جای کشورمان گروه‌های مختلف مولوی خوانی راه افتاده است که جای امیدواری دارد و نشان دهنده تلاش نخبگان و ثمره چنین همایش‌هایی است.

وی گفت: وزارت علوم کوشیده است تا با بهره‌مندی از فرهیختگان و گسترش تعاملات علمی و فرهنگی، راه گفت و گوی دانشمندان دانشگاه‌های کشورمان با جهان را فراهم کند و تسهلیگر باشد.

سالار آملی افزود: گسترش زبان و ادب فارسی در دانشگاه‌های خارج کشور با دایر کردن و تقویت کرسی‌های زبان و ادب فارسی و ایران‌شناسی توانسته است فرهنگ ما را در جای جای گیتی گسترش دهد.

وی تاکید کرد: لازم است از ظرفیت برگزاری همایش هایی مانند مولوی پژوهی نیز برای استقرار فعالیت‌های بین المللی و تبادل علم و دانش استفاده شود.

سومین همایش بین‌المللی “مولوی پژوهی” روز دوشنبه در دانشگاه اصفهان آغاز شد و تا بیست و ششم آذر امسال بصورت مجازی و با برگزاری نشست‌های تخصصی و هفتگی ادامه خواهد یافت.

 این همایش با هدف ارائه جدیدترین دستاوردهای مطالعاتی و پژوهشی در باره اندیشه ها و آثار مولانا جلال‌الدین محمد بلخی مشهور به مولوی با مشارکت دانشگاهیان، متخصصان زبان و ادبیات فارسی و پژوهشگران داخلی و خارجی در حال برگزاری است.

نشست‌های همایش مولوی پژوهی در سه بخش کلی نوآوری های علمی شامل مبانی اندیشه های مولوی، نسخه شناسی آثار مولوی، مولوی و شمس، نقد و تحلیل شرح های آثار مولوی، پژوهش‌های کاربردی حوزه مولوی پژوهی شامل هنر، ادبیات کودک و نوجوان، روانشناسی و مشاوره و مولوی پژوهی در حوزه بین الملل شامل مولوی پژوهی در ترکیه، چین، بنگلادش، هندوستان، منطقه بالکان و کشورهای عرب زبان برگزار خواهد شد.

جلال‌الدین محمد بلخی معروف به مولانا، مولوی و رومی از مشهورترین شاعران ایرانی پارسی‌گوی در قرن هفتم هجری قمری است که از آثار او می‌توان به مثنوی، دیوان غزلیات یا کلیات شمس، رباعیات، مکتوبات، فیه مافیه و مجالس سبعه اشاره کرد.

[ad_2]

Source link