نماینده مجلس عراق، هماهنگی امنیتی میان بغداد و آنکارا برای حمله به اقلیم کردستان را رد کرد

[ad_1]

الجنابی که با خبرگزاری اسپوتنیک سخن می‌گفت، همچنین افزود:ورود ترکیه به خاک عراق بدون اجازه یا موافقت دولت بغداد محکوم است.

این نماینده عراقی اظهار کرد: بغداد وجود هیچ گروه تهدید کننده امنیت کشورهای همسایه را نمی‌پذیرد، خواه این گروه حزب کارگران کردستان باشد یا گروه دیگری، اما ترکیه باید به دولت عراق فرصت جلوگیری از تعدی و آسیب گروه‌های مسلح و مخالف را به کشورهای همسایه بدهد.

الجنابی اضافه کرد: مشکل پ.ک.ک به ترکیه مربوط است اما آن‌ها در خاک عراق حضور دارند و این مسأله برای ما حائز اهمیت است و اگر از بغداد بعنوان میانجیگری کمک خواسته شود، عراق آماده نقش‌آفرینی در این باره است.

وی در پایان بر ضرورت گفت وگوی عراق و ترکیه و ادامه هماهنگی برای تحکیم روابط دیرینه میان دو کشور تأکید کرد و افزود: در عین حال نمی‌توان با اقدامات نظامی یک‌جانبه به جنگ با چالش‌ها رفت.

“کاطع الرکابی” عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق نیز جمعه گذشته از دولت بغداد خواسته بود، از ترکیه به خاطر حملات اخیرش به شمال عراق به سازمان ملل متحد شکایت کند.

ترکیه از ۱۴ ژوئن سال جاری (۲۵ خرداد) بار دیگر عملیات نظامی را به شمال عراق از سرگرفته است.

به گفته منابع محلی کردستان عراق، روز جمعه مناطقی همچون “سنجار”، “قره جوخ”، “قندیل”، “الزاب”، “افاشین”، “باسیان”، “مخمور”، “خواکورک”  هدف حمله جنگنده‌های ترکیه قرار گرفته‌ است.

براساس گزارش این منابع، حمله جنگنده‌های ترکیه به مناطقی در  کردستان عراق جان چندین غیرنظامی را گرفته است، هرچند در این حملات همچنین چندین عضو مسلح حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) نیز کشته شدند.

در همین حال، وزارت دفاع ترکیه پنجشنبه گذشته اعلام کرد که نیروهای این کشور در عملیات علیه حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) بیش از ۵۰۰ هدف را در شمال عراق بمباران کردند.

وزارت امور خارجه عراق در اعتراض به حمله دوشنبه گذشته جنگنده – بمب افکن‌های ترکیه به عمق ۱۹۳ کیلومتری حریم هوایی عراق، ۲ بار در روزهای اخیر “فاتح یلدز” سفیر ترکیه در بغداد را فراخوانده است.

ارتش ترکیه با انجام عملیاتی موسوم به «چنگال» در شمال عراق مدعی است، به دنبال آن است که این مناطق را از حضور عناصر پ. ک. ک پاکسازی کند.

[ad_2]

Source link