نذر، برای روشن ماندن چراغ سقاخانه حضرت ابوالفضل(ع) در بروجرد

[ad_1]

سقاخانه حضرت ابوالفضل(ع) بروجرد در سه راه جعفری و خیابان صفا واقع شده و از آن محافلی است که همیشه به‌ ویژه در ماه محرم میزبان زائرانی است که برای طلب حاجت به آن متوسل شده‌اند.
در ایام محرم دوستداران واقعی حضرت در این محیط معنوی با دعا و راز و نیاز به درگاه حق به گونه‌ای با حضرت ابوالفضل و ائمه اطهار(ع) رابطه معنوی ایجاد می‌کنند.
این سقاخانه کوچک که دریای بیکرانی از معنویت را به روی شهروندان و حاجتمندان بروجردی گشوده با صدها چراغ کوچک نفتی زینت داده شده و بوی غربت امام حسین(ع) و یارانش از میان پارچه‌های سبز و سیاه دیوارهای آن به مشام می‌رسد.
با نگاهی به در ورودی سقاخانه هزاران پارچه گره زده و قفل‌های بسته دیده می‌شود که به نشانه بازگشایی حاجت حاجتمندان با بغض و ناله بسته شده‌اند.
این مکان معنوی که از احترام خاصی بین شهروندان بروجردی برخوردار است و هزاران راز بزرگ از حاجتمندان را در خود پنهان کرده با پرچمها و شمائل و عکسهایی از ائمه اطهار(ع) توسط مردم پوشیده شده است.
این مکان معنوی که در ایام محرم پر جمعیت‌تر و روحانی تر از قبل دیده می‌شود محلی برای متوسل شدن گرفتاران و دل‌شکستگان است.
هر کس به اعتقاد خود چراغی را برای برآورده شدن حاجت از این مکان برداشته و نزد خود گرو نگه می‌دارد تا به لطف خداوند و نظر حضرت ابوالفضل(ع) حاجتش روا شود و سال بعد چراغی نو برای روشن ماندن چراغ سقاخانه به این مکان معنوی هدیه می کند.
خواندن زیارت‌نامه عاشورا به یاد واقعه بزرگ کربلا و غربت و مظلومیت امام حسین(ع)، روشن کردن شمع، اهدای چراغ‌های کوچک نفتی و حتی تمیز کردن چراغها و نظافت سقاخانه از دیگر کارهایی است که توسط حاجتمندان و گرفتاران انجام می‌شود.
روایت است که حسن ربانی بروجردی یکی از شهروندان بروجردی به ‌دلیل برخی اتفاقات که سالهای بسیار دور برایش پیش آمده و به لطف و نظر حضرت ابوالفضل(ع) زندگی دوباره‌ای یافته این مکان را تأسیس نموده و سالهاست که پذیرای مردم بروجرد است.

یک خانم شهروند بروجردی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: ۲۰ سال است که چراغ برای روشنایی و ماندگار ماندن سقاخانه حضرت ابالفضل(ع) نذر دارم و هر سال در ایام محرم نذرم ادا می کنم.

خانم عباسی افزود: فرزند اولم را به برکت و توسل به حضرت ابالفضل العباس(ع) و با نذر چراغ در این سقاخانه به دست آوردم و تاکنون بعد از گذشت ۲۰ سال هرساله چندین چراغ برای سقاخانه در ایام محرم هدیه می آورم.

وی اظهار داشت: این سقاخانه کوچک معنویتی دارد که در طول سال هر وقت مشکلی برایم پیش می آید به اینجا می آیم و به ائمه اطهار(ع) و حضرت ابالفضل العباس(ع) متوسل می شوم و زیارت عاشورا می خوانم و به شکر خدا مشکلم به خوبی رفع می شود.

یک خانم دیگر بروجردی در این باره گفت: هر وقت از مقابل سقاخانه عبور می کنم به ساحت مقدس امامان معصوم(ع) سلام عرض می کنم و آرامش خاصی می گیرم.

خانم عزیزی افزود: در میان شلوغی و هیاهوی بازار بروجرد این سقاخانه آرامشی وصف ناپذیر دارد که اگر دلت با خدا و ائمه اطهار(ع) باشد به خوبی این موضوع را درک می کنی.

وی اظهار داشت: اکثر بانوان بروجردی در ایام محرم در خانه های خود سقاخانه دارند و یک اتاق را سیاه پوش کرده و با پرچم های یاحسین و یا ابالفضل(ع) می پوشانند و دراین ایام در خانه ها روضه می گیرند ولی اکثر شهروندان بروجردی و روستاها و شهرهای اطراف به سقاخانه حضرت ابالفضل(ع) ارادت ویژه دارند زیرا با نام امام حسین(ع) و حضرت ابالفضل العباس(ع) مزین شده است.

بنا بر گفته حجت الاسلام صادق جعفرپور، رییس اداره تبلیغات اسلامی بروجرد ، هم اکنون ۵۵۰ هیات مذهبی در این شهرستان در سامانه تبلیغات اسلامی ثبت شده و دارای شناسنامه هستند. همچنین تاکنون ۶۷۰ مداح در شهرستان بروجرد ساماندهی و از این تعداد حدود ۳۰۰ مداح دارای  با شرکت در سه دوره آموزشی مدارک سطح یک ، ۲ و سه مداحی را کسب کرده اند.

وی افزود: با توجه به شیوع کرونا تغییراتی در نحوه عزاداری محرم براساس پروتکل های بهداشتی ایجاد شده و بیش از ۲۰سالن ورزشی مدارس و تربیت بدنیی بروجرد برای عزاداری  محرم پیش بینی شده است. مراسم عزاداری ماه محرم صرفاً در اماکن و فضاهای باز با رعایت فاصله حداقل دو متر از هر طرف و تجمعات حداقلی برگزار می‌شود و  زمان برگزاری مراسم نیز حداکثر باید دو ساعت باشد.

بنا بر گفته رئیس اداره تبلیغات اسلامی بروجرد ،  برپایی موکب، ایستگاه صلواتی، جابه‌جایی هیات ‌ها، دسته روی و نیز استفاده از طبل، سنج و وسایل مشابه ممنوع است اما برگزاری مراسم سینه زنی و زنجیرزنی (با زنجیر شخصی) در محل مراسم که سالن های ورزشی  است و بدون جا به جایی مجاز است.

وی یادآور شد: نظارت بر اجرای این پروتکل با سازمان تبلیغات اسلامی است و در صورت تخلف در مرحله اول به هیات‌ها، حسینیه‌ها، مساجد و مداحان تذکر کتبی داده می‌شود و در صورت تکرار تخلف ممنوعیت و قطع ارائه خدمات عمومی، یارانه‌ای و پشتیبانی اعمال می‌شود و در مرحله سوم مجوز به مدت ۶ ماه لغو و متخلف به مرجع قضایی معرفی می‌شود.

شهرستان بروجرد دارای ۳۰۰ مسجد و حسینه و ۱۷ امامزاده است که در ایام ماه محرم با برپایی مجالس عزاداری از حال و هوای خاصی برخوردار هستند.

به گزارش خبرنگار ایرنا در ایام محرم سقاخانه حضرت ابالفضل العباس(ع) محفلی معنوی و نورانی برای دلسوختگان حریم امامت و ولایت مخصوصا امام حسین(ع) و ابالفضل العباس(ع) و یارانش می باشد تا مرحمی باشد بر دل پر درد و سوخته حاجتمندانی که این مکان را برای آرامش روحی خود و گرفتن حاجات انتخاب می کنند.

[ad_2]

Source link