مهار ۸۰۰ آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی کشور

[ad_1]

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، «مسعود منصور» در کارگاه آموزشی مدیریت میدانی عملیات اطفاء حریق هوایی که امروز (دوشنبه)  ‌در مجموعه فرهنگی، ورزشی کوثر وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برگزار شد، با تسلیت درگذشت «البرز زارعی» همیار طبیعت که در عملیات اطفای حریق در جنگل‌های گچساران جان باخت، افزود: اگر تمهیدات مالی انجام شده صورت نمی‌گرفت، آسیب از حریق بیش از میزان فعلی بود.

وی با اشاره به وقوع بیش از ۷۳۰ مورد آتش سوزی از ابتدای فروردین امسال تاکنون در عرصه‌های طبیعی گفت: تنها مهار ۶ مورد از این آتش سوزی‌ها به طول انجامید و دلیل آن وجود مشکل در اعزام بالگرد به مناطق صعب‌العبور بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۵ محور از برنامه‌های وزیر جهاد کشاورزی مربوط به حوزه سازمان جنگل‌هاست، افزود: مهمترین این برنامه‌ها، اجرای ممیزی مراتع در سطح حدود ۹ میلیون هکتار و توسعه زراعت چوب با هدف کاهش قاچاق و قطع درختان جنگل است.

وی اهمیت زراعت چوب را یادآور شد و گفت: در سال جهش تولید، توسعه ۳۰ هزار هکتاری زراعت چوب با متوسط برداشت یک میلیون مترمکعب هدفگذاری شده است.

منصور ادامه داد: توسعه گیاهان دارویی نیز در سطح ۵۰ هزار هکتار از مراتع تا پایان امسال، پیش بینی شده است.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به شرکت خدمات هوایی ویژه افزود: درصورت موافقت وزیر جهاد کشاورزی، قصد داریم شرکت خدمات هوایی ویژه را مشروط به تجهیز آن برای خدمات هوایی و اطفای حریق، به سازمان جنگل‌ها ملحق کنیم که این اقدام درحال بررسی است اما لازمه اینکار تصویب منابع آن ازسوی مجلس شورای اسلامی است.

تولید محلول اطفای حریق توسط یک شرکت دانش‌بنیان 

منصور یادآور شد: کارگاه آموزشی امروز برای مدیران کل منابع طبیعی و فرماندهان ۱۱ استان که بیشترین حریق جنگلی و مرتعی را در ماه‌های اخیر داشتند، برگزار شد که در این کارگاه، اساتید حوزه نیروهای مسلح نیز حضور داشتند.

وی با بیان اینکه آموزش امروز به چگونگی استفاده از خدمات اطفای حریق هوایی اختصاص داشت، ‌ افزود: البته در کنار اطفای حریق هوایی، باید از هر امکان برای جلوگیری از گسترش آتش استفاده کنیم.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به تولید آتش‌بر جدید توسط شرکت‌ دانش بنیانی در لرستان، گفت: این محصول ژل مانند، در محوطه‌های اطراف حریق که آتش به آنها سرایت نکرده، ریخته می‌شود و مانند آتش‌بر حریق را خاموش و مانع گسترش آن می‌شود.

وی با بیان اینکه این محصول قابلیت استفاده در هرسطحی را دارد و هیچ آسیبی نیز به محیط زیست و جنگل‌ها وارد نمی‌کند، افزود: این محصول برپایه آب تهیه شده است، تا دمای ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد را تحمل ‌کند و پس از پاشیدن آن روی سطوح مختلف تا یکسال در محیط ماندگاری خواهد داشت.

منصور با بیان اینکه این محصول در یکی از کشورهای پیشرفته برای اطفای حریق‌های جنگلی استفاده می‌شود، گفت: با توجه به اینکه امکان وارد کردن این محصول به کشور را نداشتیم، با تکیه بر دانش بومی خود محصولی را با کیفیت بهتر از نمونه خارجی تولید کردیم.

وی افزود: اکنون درحال مطالعه نهایی برای استفاده از این آتش‌بُر هستیم و امید است تا هفته آینده به تدریج تعدادی از این‌ محصول در اختیار استان‌ها قرار گیرد.

اطفای حریق هوایی پرهزینه است

«علی عباس نژاد» فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری نیز در ادامه، اطفای حریق هوایی را پرهزینه دانست و افزود: با این حال، در مواردی که امکان اطفای حریق زمینی وجود ندارد، باید از اطفای حریق هوایی بهره بگیریم.

وی افزود: با رفع مشکل منابع مالی، می‌توان مانع دیر رسیدن بالگردهای اعزامی به مناطق صعب العبور باشیم.

[ad_2]

Source link