معزی: اسلام دین اخلاق و صفات برجسته انسانی است

[ad_1]

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی حوزه نمایندگی ولی فقیه در جمعیت هلال احمر، حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین معزی در نشست ویدیو کنفرانسی با مسئولان دفاتر حوزه نمایندگی ولی فقیه در جمعیت هلال احمر، ضمن مرور مهمترین سرفصل‌های کاری دفاتر در استان‌ها و با اشاره به شرایط کنونی جامعه و هلال‌احمر، بر اخلاق ‌مداری و تاسی به سیره نبوی در مهربانی و حسن ‌خلق تاکید کرد.

وی ضمن تبریک و تهنیت فرارسیدن هفته وحدت و میلاد فرخنده و خجسته پیامبر اسلام (ص) و رئیس مذهب شیعه، امام جعفر صادق (ع) به خانواده بزرگ جمعیت هلال احمر، گفت: پیامبر اسلام (ص) در تمام ادوار تاریخی و برای تمام جهانیان، پیامبر لطف، رحمت و مهربانی است، وَ ما أَرْسَلْناکَ إِلَّا رَحْمَةً للعالمین. (و ما تو را جز رحمتی برای جهانیان نفرستاده‌ایم).

پیامبر اسلام (ص)؛ اسوه اخلاق

معزی با تاکید بر جنبه اخلاق و رحمت در سیره پیامبر اکرم (ص) به بیان روایات متعدد از سیره و زندگی پیامبر اسلام (ص) پرداخت و افزود: اسلام دین اخلاق و صفات برجسته انسانی است. نقل شده است که از یکی از معصومین (ع) پرسش شده است که آیا در آیین اسلام حب و دوستی وجود دارد؟ و معصوم در پاسخ می‌فرماید دین چیزی جز حب نیست. آیین اسلام را پیامبر با حب و مهر بنیانگذاری کرده است و بشر برای تکامل راه خود، نیاز به نهادینه‌ سازی این اخلاق و سیره رفتاری دارد. همان‌طور که پیامبر اسلام می‌فرماید:”به راستی که من برای به کمال رساندن مکارم اخلاق مبعوث شده‌ام. (بُعِثتُ لِاُتَمّمَ مَکارِمَ الاخلاق) “. اگر چه دیگر پیامبران نیز مروجان اخلاق در جامعه خود بوده‌اند، پیامبر اسلام (ص) اخلاق را به نقطه نهایت و غایی خود رساند و اخلاقی را بنیان نهاد که زندگی دنیا و آخرت را سعادتمند می‌سازد.

تقبیح اهانت به نبی مکرم اسلام (ص)

وی در ادامه جامعه ‌اسلامی را جامعه‌ خدمتگزار، شکیبا، انسان‌دوست، احسان‌گر و عادل برشمرد.

نماینده رهبر معظم انقلاب در هلال احمر همچنین با اشاره به حوادث فرانسه و تقبیح اهانت به نبی مکرم اسلام (ص) به بهانه آزادی، افزود: آزادی مقابل اخلاق نیست. اینکه استکبار جهانی به ساحت نبی اکرم (ص) توهین می‌کند و آن را آزادی تعریف می‌کند، نشانگر خوی درندگی دشمنان اسلام است.

وی در ادامه نامگذاری هفته وحدت را نیز از سوی امام خمینی (ره) یک اقدام ارزشمند و جامعه‌ ساز عنوان کرد و افزود: دنیای امروز، مانند روزگار صدر اسلام گرفتار دشمنان بد سیرت به مانند ابوسفیان‌ها و ابوجهل‌ها است. مسلمانان برای مقابله با این بد سیرتی نیازمند وحدت و یکپارچگی هستند. همه ما موحد و معتقد هستیم به خداوند متعال،  مومن به نبوت پیامبر (ص) و یک قبله و کتاب داریم(واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا).

معزی همچنین یادآوری کرد: جمعیت هلال احمر در ایران در عرصه‌های گوناگون به ویژه در عرصه فرهنگ  منطبق بر معارف اسلامی،  در جهان پیشتاز و نمونه است. فرهنگ حاکم بر هلال احمر فرهنگ اسلامی است و بنابراین رویکرد هلال احمر باید منطبق با احکام و معارف و منبعث از جهان بینی اسلامی وسیره رفتاری بزرگان دین باشد).

بسیج تمامی امکانات و توانمندی‌ها

نماینده رهبر معظم انقلاب در جمعیت هلال احمر، در بخش دیگری از سخنان خود، خدمت‌رسانی به مردم را در شرایط کنونی بسیار مهم و دارای ارزش ‌معنوی دانست و خواستار بسیج تمامی امکانات و توانمندی‌های هلال احمر در جهت مقابله با این بحران شد.

وی حضور موثر مسئولان‌ دفاتر در جلسات ستادی و بهره‌گیری از ظرفیت‌ کانون‌های طلاب را از جمله اقدامات دفاتر نمایندگی ولی فقیه در استان‌های مختلف برشمرد و در این خصوص بیان کرد: همراهی و همدلی در مقابله با این ویروس منحوس بی‌نظیر بوده است‌ و مردم از هر قشری در این عرصه خدمت‌رسانی مشارکت داشته‌اند.

نماینده رهبر معظم انقلاب در ادامه با تاکید بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت خیران در جمعیت هلال احمرافزود:  برای جذب خیران نیز سعی و اهتمام ورزید، تعامل سازنده‌ای با بخش‌های دیگر جمعیت و معتمدان محلی برقرار کنید و مشارکت آنها در تحقق اهداف بشردوستانه و خیرخواهانه جمعیت هلال احمر را مد نظر قرار دهید.

قدردانی از مشارکت فعالانه دفاتر در مقابله با کرونا ویروس

معزی با بیان اینکه دفاتر نمایندگی ولی فقیه در استان‌ها نیز تاکنون با بهره‌مندی از ظرفیت کانون‌های طلاب و ائمه جماعات در همیاری و همکاری با بخش‌های مختلف جمعیت سعی بلیغ و تلاش وافر داشته‌اند از حضور فعالانه و مشارکت گسترده مسئولان دفاتر، امامان جماعت شعب و کانون‌های طلاب در کمک به مردم تقدیر و قدردانی کرد.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که با استعانت از الطاف الهی و رهنمودهای مقام معظم رهبری و بهره‌گیری از ظرفیت‌های هلال احمر، ملت عزیز ایران اسلامی از این چالش و مشقت تلخ و سخت تاریخی نیز رهایی یابد.

اهمیت حضور مردم

نماینده رهبر معظم انقلاب در بخش دیگر سخنان خود به اهمیت حضور محوری مردم در جمعیت هلال احمر پرداخت.

وی با بیان اینکه جنبه مردمی هلال احمر باید تقویت شود، خاطرنشان کرد: ارتباط با داوطلبان، خیران، جوانان و امدادگران محور جدی فعالیت مسئولان دفاتر در استان‌هاست.

معزی با بیان اینکه نباید شرایط حاد کنونی و شیوع ویروس کرونا سبب قطع ارتباط‌ها شود، افزود: مسئولان دفاتر با بهره‌گیری از ابزارهای لازم این ارتباط‌ها را به صورت مستمر، هدفمند و دوستانه دنبال کنند.

وی با تاکید بر این که ادامه فراگیری ویروس کرونا مسئولیت هلال احمر در کاهش رنج‌های مردم را دو چندان کرده است، مقابله با بیماری و حفظ سلامت شهروندان و همچنین کمک به نیازمندان از لحاظ اقتصادی را از محورهای اصلی وظایف جمعیت هلال دانست و افزود: همانطور که مقام معظم رهبری تاکید کردند برای عبور از وضعیت فعلی نیازمند حضور جوانان مومن، داوطلب، مخلص و صالح در عرصه مقابله با کرونا ویروس هستیم.

نماینده مقام معظم رهبری در هلال احمر در ادامه ابراز امیدواری کرد که با حضور و مجاهدت حداکثری خانواده جمعیت هلال احمر و با عنایت رحیمانه خداوند، مردم از شر این بیماری و ویروس منحوس رهایی یابند.

معزی در ادامه با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری توجه به ادعیه و تضرع و توسل برای رفع مشکل را نیز یکی از نکات مهم برشمرد.

نظارت جدی بر موقوفات

در ارتباط تصویری نماینده رهبر معظم انقلاب با مسئولان دفاتر نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر بر نظارت جدی بر موقوفات، ارائه مسائل، پیشنهادها و مشکلات در این خصوص نیز تاکید شد.

معزی خاطرنشان کرد: در برخی از موارد موقوفاتی در خلاف نیت واقف مورد استفاده اداری یا اقتصادی غیر مرتبط قرار گرفته‌ که در این زمینه اغماض و سهل‌گیری خلاف‌ شرع است و باید این موضوع مورد پیگیری و نظارت دفاتر قرار گیرد.

وی همچنین در این نشست صمیمانه بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت‌های شورای امر به معروف در موضوع کرونا تاکید کرد.

نماینده رهبر معظم انقلاب در هلال احمر با بیان اینکه جمعیت با تنگناهای مالی مواجه است، افزود: نباید این تنگناهای مالی باعث ایجاد خللی در وظایف جمعیت هلال احمر شود و یا رسیدگی به تعهدات کارکنان و امدادگران به ‌طور کامل صورت نپذیرد. باید برای تامین منابع لازم فکر عاجل شود تا حقوق همکاران تضییع نگردد و به وعده‌ها در استخدام و بیمه امدادگران هم عمل شود.

معزی در بخشی از سخنان خود با اشاره به انتصابات گسترده چند ماه اخیر گفت: غیر از عده معدودی که متخلف بودند اکثر مدیران و کارکنان جمعیت پاکدست و کاردان هستند. سرمایه اصلی هلال که اعتماد عمومی و همدلی و انسجام داخلی است نباید خدشه دار شود. امیدوارم افراد جدید نیز بتوانند به سرعت با وظایف و ماموریت‌های هلال منطبق شوند و در مسیر جمعیت وقفه ایجاد نشود.

در این جلسه که به صورت ویدیو کنفرانس در سالن مرکز کنترل و هماهنگی ساختمان صلح برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین ذاکری معاون امور شرعی و نظارت حوزه نمایندگی ولی فقیه نیز ضمن ابراز خرسندی از برگزاری چنین جلساتی، گفت: در حوزه نظارت، عملکرد مسئولانه دفاتر نمایندگی، مانع پیدایش و گسترش تخلفات در جمعیت هلال احمر می‌شود.

یاسر احمدوند معاون فرهنگی و امور استان‌ها نیز از تلاش‌های جدی و مجاهدت مسئولان دفاتر در استان‌ها در پیشبرد برنامه‌ها و ماموریت‌های حوزه نمایندگی ولی فقیه قدردانی کرد.

عبدالمجید معزی مشاور نماینده ولی فقیه در هلال احمر و مدیرکل حوزه نمایندگی نیز ضمن ابراز خرسندی از تعامل ایجاد شده در حوزه‌ نمایندگی ولی فقیه، بر اهمیت رسیدگی در پیشبرد و اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌ها تاکید کرد.

در این نشست مسئولان دفاتر نمایندگی ولی فقیه در سازمان امداد و نجات، استان‌های گیلان، کهگیلویه و بویراحمر، خراسان شمالی، مازندران، هرمزگان، اصفهان، گلستان و آذربایجان شرقی به ارائه پیشنهادهایی در خصوص ارتقاء فعالیت‌های مربوطه پرداختند.

بهره‌گیری از فضای مجازی در تقویت برنامه تبلیغی، افزایش هماهنگی و تعامل با واحدهای جمعیت، ارائه گزارش اجمالی از فعالیت‌ها و تجلیل از خدمات طلاب از جمله موارد پیشنهادی در این نشست بود.

[ad_2]

Source link