مطالبه بررسی حقوق قربانیان خشونت افغانستان در مذاکرات صلح قطر

[ad_1]

به گزارش ایرنا از رویترز، با آغاز مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان در قطر، حدود ۵۰ خانواده در یک قبرستان در کابل جمع شدند و از دو طرف مذاکرات صلح خواستند تا حقوق قربانیان خشونت در این دور از مذاکرات فراموش نشود.

خانواده‌های معترض در قبرستانی جمع شدند که بسیاری از قربانیان حمله تروریستی به مدرسه‌ای در غرب کابل در سال ۲۰۱۸ در آن دفن شده‌اند.

یک پسر که در کنار قبر همکلاسی خود گریه می‌کند در دستان خود بنری دارد که بر روی آن به زبان دری نوشته ” چه کسانی نماینده قربانیان در مذاکرات صلح است؟”

خانواده‌های معترض در قبرستان کابل خواهان صلح پایدار در افغانستان هستند اما خواستار بررسی و شناسایی خشونت‌های اعمال شده به قربانیان غیرنظامی نیز هستند.

مذاکرات تاریخی صلح افغانستان پس از ماه‌ها تاخیر روز شنبه در شهر دوحه قطر با حضور هیات نمایندگان طالبان و دولت کابل آغاز شد.

این مذاکرات در حالی برگزار می‌شود که ۱۹ سال از حمله آمریکا به افغانستان می‌گذرد و طبق برآورده های سازمان ملل در این مدت بیش از یکصد هزار غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند.

قرار بود گفت‌وگوهای بین‌افغانی ۱۰ روز پس از امضای توافقنامه صلح طالبان و آمریکا آغاز شود، اما آزادی زندانیان طالبان به عنوان پیش‌شرط طالبان برای آغاز این گفت‌وگوها، این روند را بیش از هفت ماه با تاخیر رو به رو کرد.

[ad_2]

Source link