مدیرکل میراٍث : صنعت گردشگری باید محور توسعه کرمان قرار گیرد

[ad_1]

فریدون فعالی روز شنبه در دیدار با نایب رییس مجمع نمایندگان استان کرمان با بیان اینکه در هر نقطه از استان کرمان شاهد ظرفیت های گردشگری منحصربفردی هستیم، افزود: پروژه های پیشتاز و شاخص شهرستانهای استان شناسایی شده است که باغ موزه هرندی و باغ شاهزاده ماهان در کرمان از اولویت های این اداره کل برای ساماندهی هستند.

وی با بیان اینکه از ۲۲ اثر ثبت جهانی کشور هفت  اثر در استان کرمان قرار دارد تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم با همکاری مسئولان استانی برای این آثار جهانی برنامه ریزی کرده و اعتبارات مورد نیاز برای ساماندهی آنها جذب کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان با اشاره به اینکه به زودی جاذبه های گردشگری استان کرمان از طریق راه اندازی پویش گردشگری معرفی می شود، افزود: این پویش گردشگری با استفاده از ابزارهای و شیوه های مختلف اطلاع رسانی به معرفی ظرفیت ها و داشته های این استان خواهد پرداخت.

وی تاکید کرد: نمایندگان مجلس به خودی خود یک نوع ابزار اطلاع رسانی در مجلس شورای اسلامی هستند و حضور هریک از نمایندگان در مجلس برای توسعه صنعت گردشگری استان کرمان یک ظرفیت محسوب می شود.

فعالی با اشاره به اینکه مجمع نمایندگان استان کرمان می تواند در توسعه گردشگری استان کرمان نقش مهمی را ایفا کند، گفت: باید از تجربیات و حمایت نمایندگان استان کرمان در برطرف کردن مشکلات و چالش های پیش روی صنعت گردشگری این استان استفاده کرد.

وی با بیان اینکه باید محیط جاذبه های گردشگری را توانمند ساخت، افزود: باغ موزه هرندی دارای هفت هزار شی تاریخی است که برای استان کرمان اعتبار و ارزش محسوب می شود ولی متاسفانه به دلیل توانمند نبودن محیط آن تعداد گردشگران این جاذبه گردشگری بسیار محدود است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان بیان کرد: در حال حاضر بیش از هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش گردشگری استان کرمان انجام شده است و نباید نگاه منطقه ای به گردشگری داشت و براساس ظرفیت های گردشگری هر استان سرمایه گذاری لازم انجام گیرد.

وی با اشاره به قابلیت های صنایع دستی استان کرمان همچون گلیم و پته  تصریح کرد: متاسفانه زنجیره ارزش در حوزه صنایع دستی به ویژه گلیم کامل نیست و صادرات صنایع دستی از خود استان کرمان انجام نمی شود.

فعالی تاکید کرد: برخی از استان ها نداشته های تاریخی، فرهنگی و گردشگری خود را بزرگنمایی می کنند در حالیکه استان کرمان عاری از این داشته های گردشگری خاص و منحصربفرد مانند کویر لوت و منطقه گندم بریان است که هنوز نتوانستیم آنها را به خوبی معرفی کنیم.

وی افزود: هنگامی که نگاه گردشگری در بین مسئولان تغییر کند و موضوع گردشگری در اولویت دستگاههای دولتی قرار گیرد آنگاه این استان به عنوان هدف و مقصد گردشگری شناخته خواهد شد.

[ad_2]

Source link