مدیرکل اوقاف یزد: انتقادات منصفانه را پذیرا هستیم

[ad_1]

به گزارش ایرنا، حسین زارع‌زاده روز یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه و در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در مورد انتقاد یکی از نمایندگان مردم استان یزد در مورد بی‌توجهی این نهاد به موقوفات افزود: این نماینده عزیز بسیار پرکار و اهل خدمت به مردم است و قدردان وی هستیم اما نباید مسائل به گونه‌ای مطرح شود که انگار هیچ کاری صورت نگرفته و باعث دلسردی دست اندرکاران اوقاف و امور خیریه شود.

وی ادامه داد: متاسفانه شهرداری میبد نسبت به تملک زمین وقفی و ایجاد پارک در آن اقدام کرده و در حالی که طبق نص صریح قانون و شرع، هرگونه استفاده از موقوفات بدون اجرای نیت واقف در حکم غصب است و ما نیز هرگز حق نداریم در زمینه دفاع از موقوفات مماشات داشته باشیم.

مدیرکل اوقاف و امورخیریه افزود: متاسفانه برخی از ارگان‌ها و ادارات هر گونه فعالیتی که هیچ گونه انتفاع اقتصادی ندارد و منفعت مالی ندارد را در زمین‌های وقفی تعریف می‌کنند و این درست نیست و ما در حد مقدورات در همه فعالیت‌ها همکاری داشته و داریم.

وی ادامه داد: در شهرستان اردکان تعامل بسیار خوبی از طرف شهرداری و شورای اسلامی این شهر وجود دارد و ما هر گونه همکاری را داشته و داریم اما اینکه برخی خواسته باشند بدون هماهنگی با اوقاف و بدون اجرای نیت واقف نسبت به گرفتن موقوفات اقدام کنند و ما بر خلاف قانون و شرع در این زمینه سکوت کنیم این درست نیست و ما نیز هرگز اجازه نداریم در زمینه دفاع از حق وقف سکوت کنیم اما تاکنون بیشترین همراهی را در همه زمینه‌ها با ارگان‌ها و افراد داشته و داریم.

زارع زاده اظهار داشت: بنده از این نماینده عزیز و ساعی هیچ گونه گلایه ای ندارم و ایشان در راستای خدمت گزاری به مردم مواردی را مطرح کرده است اما توقع داریم در بیان جملات به گونه ای اقدام نشود که باعث صدمه به وقف شود و همه فعالیت‌ها و تلاش‌ها زیر سوال برود و ضمن اینکه همه ما باید مدافع وقف و موقوفات باشیم و اجرای نیت واقف در حد حکم قرآن است و هیچ کس نمی‌تواند در این زمینه کوتاهی و مماشات داشته باشد.

مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه اقدامات اوقاف در زمینه‌های مختلف در حال اجراست که کمک و مساعدت به فقرا، دانش آموزان، بیماران، ایتام، خرید جهیزیه، کمک به ازدواج و … را از آن جمله است اظهار داشت: در پنج سال گذشته ۹ میلیارد و ۲۵۸ میلیون تومان صرف نیات خیریه، ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون صرف نیات اجتماعی شامل مراکز عمومی، بیمارستان‌ها و …، ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان ویژه مساجد و ۷۷۳ میلیون تومان برای مدارس هزینه شده است.

وی با اشاره به اینکه ۳۸ میلیارد و ۴۳۸ میلیون تومان اجرای نیات امینانه واقفان را داشتیم گفت: اقدام جدیدی که از سال گذشته آغاز شده کمک به معیشت مردم است که در این راستا مراکز قرآنی و فرهنگی به مراکز اجتماعی، فرهنگی و قرآنی با عنوان افق تبدیل و این مسئولیت در قالب این مراکز در حال برگزاریست.

زارع زاده با اشاره به آزادی زندانیان جرائم غیرعمد که در شش ماهه دوم سال گذشته در قالب ۲۰ زندانی محقق شد و امسال باید ۲۴ زندانی آزادشوند گفت: از شروع طرح تاکنون ۲۸ زندانی از ظرفیت موقوفات و امامزادگان استان آزاد شده اند.

مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان با اشاره به تهیه و توزیع بسته های ارزاق در قالب طرح‌های مختلف گفت: از شش ماهه دوم سال گذشته تاکنون ۱۲ هزار و ۲۷۰ بسته ارزاق با اعتبار سه میلیارد و ۶۷ میلیون تومان و ۱۴۶ هزار و ۹۷۲ پرس غذا از محل نیات واقفان بین مردم توزیع شده است و البته این جدای از توزیع ماسک، گان، مواد ضدعفونی و اطعام کادر درمانی در جریان شیوع کرونا بوده است.

در این نشست پورسلمان، تربتی و کرمی معاونین اداره کل اوقاف و امورخیریه استان یزد و محسن فلاح مدیر آستان امامزاده سیدجعفر محمد (ع) یزد نیز مواردی را بیان کردند.

[ad_2]

Source link