محرومان اراضی روستای ابوالفضل صاحب‌خانه می‌شوند

[ad_1]

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی بنیاد مستضعفان، «سید صولت مرتضوی» در تشریح حواشی روزهای اخیر درخصوص اراضی زردشت اهواز موسوم به روستای ابوالفضل اظهار کرد: بنیاد مستضعفان بر اساس مدارک ثبتی، مالک ۶ دانگ ۳۰۰ هکتار از زمین‌های منطقه زردشت اهواز است که در سنوات گذشته، یکی از شرکت‌های این بنیاد، در این اراضی فعالیت‌های کشاورزی انجام می‌داد که بعدتر با توجه به فرونشست آب‌های زیرزمینی در منطقه و توقف فعالیت‌های کشاورزی، این اراضی در اختیار سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان قرار گرفت.

رئیس سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان درباره سابقه سکونت برخی افراد در این اراضی، گفت: نخستین بار در سال ۸۴، برخی به بهانه‌های مختلف، تصرفاتی در این اراضی انجام دادند و بنیاد مستضعفان نیز برای حراست از زمین‌های در اختیارش، از بدو امر، پیگیری‌های لازم را انجام داد تا اینکه در سال ۹۵ و ۹۶، تعداد متصرفان به حدود ۱۶ خانوار رسید؛ در سال ۹۶ نیز مجددا تصرفات گسترده تر شد و اوج گرفت و طبیعتا، مسئولین استانی، طرح دعوا در مراجع صالحه کردند.

وی با تاکید بر اینکه به هیچ وجه در تقسیمات کشوری و استانی، در این منطقه روستایی به نام ابوالفضل وجود ندارد و این منطقه فاقد کد روستایی است، گفت: طی یکی دو هفته گذشته یک فضاسازی رسانه‌ای صورت گرفت که از رسانه‌های داخلی شروع شد و در ادامه رسانه‌های بیگانه نیز بر روی این فضاسازی، موج سواری کردند.

مرتضوی، اضافه کرد: در هفته‌های اخیر من از سوی رئیس بنیاد مستضعفان با اختیار تام به استان خوزستان سفر کردم و در جلسه با استاندار و مسئولان استانی، موضوع در دست بررسی قرار گرفت؛ در این جلسات، مسنولان استان، بر روی ۲ موضوع اتفاق نظر داشتند؛ نخست اینکه این تصرفات تبدیل به بستری برای گسترش حاشیه نشینی در اهواز شده و نکته دوم زمین خواری‌هایی، اتفاق افتاده و بر همین اساس باید به صورت جدی با این دو موضوع برخورد شود.

رئیس سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان با تاکید بر اینکه این بنیاد در مواجهه با این موضوع، قائل به تفکیک مردم مستضعف از زمین خواران است، در پاسخ به این سوال که چرا این اقدام در دهه نخست محرم و به این شکل انجام شد گفت: ما اساساً هیچ اطلاعی از تاریخ و نحوه اجرای احکام صادره نداشتیم و این موضوع را باید از مسئولین مربوطه استان سوال کرد ولی نکته حائز اهمیت آن است که تاکید مسئولان استانی نیز برخورد با تصرفات غیرقانونی بوده و بنیاد مستضعفان در مقام تصمیم‌گیرنده نبوده است.

وی خاطرنشان کرد: نکته قابل توجه دیگر آن است که بنیاد مستضعفان از حدود ۶ ماه قبل، این اراضی را برای طرح اقدام ملی مسکن به دولت معرفی کرده بود تا این اراضی برای این طرح در اختیار دولت قرار گیرد.

مرتضوی با بیان اینکه در حال حاضر تنها ۵۰ تا ۶۰ خانوار در این اراضی ساکن هستند، در پاسخ به این سوال که چرا قبل از اقدام اخیر، هماهنگی با امام جمعه این منطقه که نماینده ساکنان است، انجام نشده بود، گفت: در این اراضی تنها ۵۰ تا ۶۰ خانوار ساکنند و امام جمعه‌ای ندارند ولی ما با امام جماعت ساکنان این منطقه، چندین بار مذاکره کردیم و حتی مشاور رئیس بنیاد مستضعفان نیز با وی جلسه‌ای داشت.

وی ادامه داد: نیز طی ۲ مرحله مذاکراتی با وی انجام دادم و اطمینان دادم که بنیاد مستضعفان قائل به تفکیک ساکنان مستضعف این اراضی از زمین خواران است.

رئیس سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان درباره آخرین تصمیم اتخاذ شده در خصوص ساکنان این اراضی نیز گفت: مقرر شده تا ساکنان مستضعف ساکن در این اراضی توسط نهادهای حمایتی شناسایی شوند و بنیاد مستضعفان برای تامین مسکن آنها در هر مکان ممکن اقدام کند.

وی ادامه داد: همچنین مقرر شد تا ساکنان مالباخته‌ای که از سوی زمین خواران مورد کلاهبرداری قرار گرفته اند، با حمایت بنیاد مستضعفان، معاضدت قضایی شوند تا حقوق آنها از زمین خواران گرفته شود.

[ad_2]

Source link