قفسه کتابخانه‌ها در روز پایانی هفته کتاب فارس پربار شد

[ad_1]

هفته کتاب استان فارس از ۲۴ تا سی‌ام آبانماه جاری با برگزاری برنامه‌های مختلفی از جمله افتتاح کتابخانه و نخستین سالنهای استاندارد شهری، کلنگ‌زنی پروژه‌های مهمی همچون کتابخانه مرکزی شهر شیراز و شهر صدرا و نیز اهدای کتاب همراه بود.

در آخرین روز از این هفته، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس به بازدید از کتابفروشی‌ها پرداخت.

صابر سهرابی ابراز کرد: بر آن هستیم که با پیوستن کتاب‌فروشی‌های بیشتری به طرح‌های فصلی فروش کتاب و مشارکت آن‌ها در عضویت در نرم‌افزارهای مجازی، خرید و فروش کتاب را تسهیل بخشیم.

وی با اشاره به اینکه همه کسب‌وکارهای فرهنگی و هنری با شیوع بیماری کرونا دچار آسیب شدند، افزود: کمک‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از همان روزهای نخست تاکنون، در بازه‌های زمانی مختلف و به شیوه‌های گوناگون ارائه شده است؛ براین اساس کتاب‌فروشی‌ها می‌توانند از تسهیلات قرض الحسنه با سود ۴ درصد در سامانه تحفه بهره‌مند شوند.

در رویدادی دیگر، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس از ۲۹ کتاب صوتی ویژه نابینایان رونمایی کرد.

این کتاب‌ها با عناوین امین‌ترین دوست، آن بالا این پایین، آی قصه قصه قصه، این پسر چقدر کتاب می‌خورد، پسر، عشق، پدر، پرواز کن پرواز، پنگوئن و میوه درخت کاج، پیامبر و قصه‌هایش(۱و۲و۳)، خاله پیرزن، خداحافظ راکون پیر، خفاش دیوانه، در جست‌وجوی خدا، عمو نوروز و خاله نوبهار، پسران تشمال، فرانکلین در تاریکی، فرشته‌ای از آسمون، قصه الاغ و سنگ، قلب مترسک، قورباغه چاه‌نشین، کلوچه‌های خدا، گوسفندی که عصبانی بود، ماجراهای بهلول(۱و۲و۳)، مجموعه مرز پرگهر، یخی که عاشق خورشید شد و یکی بود، توسط مربیان و کارشناسان کانون فارس روایت و در استودیو صدابرداری کانون فارس تهیه شده است.

تهیه و ضبط کتاب‌های صوتی در کانون فارس طرحی ادامه‌دار است که در ایام مختلف سال صورت می‌گیرد.

از این کتاب‌های صوتی در نشست مجازی «سایه‌سار کتاب» با حضور مصطفی رحماندوست، شاعر، نویسنده و مترجم کودک و نوجوان و اعضای نوجوان کتاب‌خوان کانون‌های پرورش فکری کودکان ونوجوانان فارس، خوزستان، بوشهر و هرمزگان رونمایی شد.

در ادامه این برنامه‌ها، رییس اداره فرهنگی‌هنری، اردوها و فضاهای پرورشی آموزش و پرورش فارس از پایان پویش نذر دانایی در استان فارس خبر داد و گفت:در این پویش که از مردادماه سال جاری آغاز شد، بیش از ۹۲ پایگاه برای جمع آوری کتاب در استان راه‌اندازی شد.

سعید خادمی ابراز داشت: در فاز اول این پویش ۱۴۴۰ جلد دانش نامه جمع آوری شد و در فاز دوم این عدد به ۱۴ هزار جلد رسید و هدف گذاری ما برای فاز سوم ۱۴۰ هزار جلد کتاب بود که خوشبختانه بیش از این تعداد کتاب در مناطق مختلف جمع آوری شد.

وی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۱۵۵ هزار جلد کتاب به ارزش ریالی ۲۰ میلیارد ریال جمع آوری و برای تجهیز کتابخانه های مدارس به سراسر استان ارسال شده است، افزود: این همیاری به افزایش ۳درصدی ظرفیت کتابخانه مدارس انجامید.

رییس اداره فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی آموزش و پرورش فارس ادامه داد: همچنین در این طرح ۲۵۵ کتابخانه نیز درمدارس محروم استان احداث و تجهیز شده است.

خادمی با بیان اینکه همچنان ۱۲۲ کانون فرهنگی و تربیتی آموزش و پرورش در فارس آماده دریافت کتاب‌های اهدایی و توزیع بین کتابخانه های مدارس محروم است، عنوان کرد:براین اساس،‌مراسم اختتامیه پویش نذر دانایی و اهدای کتاب به صورت نمادین برگزار شده است و برای این برنامه، پایانی متصور نیستیم.

[ad_2]

Source link