قرقاش: کشورهای عربی مخالف نقض حاکمیت‌شان هستند

[ad_1]

قرقاش در صفحه توئیتری خود در واکنش به اقدامات ترکیه در لیبی نوشت:‌ سخنان عبدالفتاح السیسی درباره لیبی به وضوح بیانگر آن است که کشورهای عربی مخالف نقض حاکمیت و ورود به مرزهایشان از سوی کشورهای منطقه‌ای هستند.

وی در ادامه نوشت: ضعف فعلی نظام عربی بی‌سابقه است اما مواضع اصولی که خواهان داشتن روابطی متوازن با کشورهای پیرامون و حفظ ثبات و حاکمیت کشورها هستند،‌ همچنان وجود دارد و باقی خواهد ماند.

قرقاش روز گذشته نیز با تاکید بر اینکه ترکیه رویای توسعه‌طلبی در سر دارد،‌ نوشت: با گذشت سال‌ها، روابط ترکیه و سایر کشورهای عربی در بستری محترمانه منجر به تقویت روابط اقتصادی و سیاسی شد، اما متاسفانه این همکاری جای خود را به برنامه توسعه‌طلبی داد. بهره‌برداری از فضای راهبردی کنونی برای تحقق رویاهای تاریخی، سیاستی به دور از حکمت است. سیاست اتخاذ شده در آینده منافع ترکیه را تامین نخواهد کرد.

در حال حاضر لیبی به صحنه‌ای برای درگیری کشورهای منطقه از جمله ترکیه،‌ امارات و مصر تبدیل شده است.

رئیس‌جمهوری مصر روز گذشته در سخنانی درخصوص لیبی، گفت: هرگونه دخالت مستقیم مصر در لیبی، خواه برای دفاع از خود یا بنا به درخواست حاکمیت قانونی و منتخب لیبی باشد که همان مجلس نمایندگان لیبی بوده، قانونی است.

وی تاکید کرد که امنیت ملی عربی و امنیت ملی مصر و لیبی به خطر افتاده است و ما تنها امنیت و ثبات لیبی را می‌خواهیم.   

امارات و عربستان رسما سخنان دیروز السیسی درباره لیبی را تایید و از آن حمایت کردند.

وزارت خارجه امارات اعلام کرد که این کشور در کنار مصر برای انجام تمام اقدامات در راستای حفظ امنیت و ثبات ایستاده است. 

با افزایش درگیری‌ها در لیبی میان نیروهای دولت وفاق ملی و نیروهای موسوم به ارتش ملی به رهبری ژنرال «خلیفه حفتر»، آنکارا به صورت جدی وارد موضوع لیبی شده و به طور رسمی از دولت «فایز السراج» در مقابل دولت حامی ژنرال «خلیفه حفتر»، فرمانده ارتش شرق لیبی که مورد حمایت مصر و امارات است، حمایت می‌کند.

[ad_2]

Source link