فعال اقتصادی: روند ثبت شرکت از معضلات شرکت‌های دانش بنیان است

[ad_1]

امید ماهرانی، دوشنبه در نشست کمیسیون کارآفرینی اتاق بازرگانی فارس که به صورت آنلاین (برخط) برگزار شد، افزود: از سال ۹۴ تا کنون ۵۷۰ تقاضای پروانه بهره‌برداری به مرکز شرکت‌ها و موسسه‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارسال شده که بیش از ۴۰۰ تقاضا مورد تایید قرار گرفته است.
او ادامه داد: در شرایطی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دستگاه‌های اجرایی مختلف حدود ۱۱۰ برنامه برای حمایت از شرکت‌ها و موسسه‌های دانش بنیان و فناور در کشور در دست اجرا دارند، وجود تبصره‌های بسیار زیاد موجب غیرکاربردی شدن این بسته‌های حمایتی شده است.
وی، کمبود منابع مالی با سود مناسب ویژه شرکت‌های دانش بنیان، بی‌اعتمادی نسبت به محصولات شرکت‌های دانش بنیان در بازار داخل، تاخیر در تامین مالی قراردادهای دولتی بسته شده و ضعف بازاریابی و تجارت محصولات توسط شرکت‌های دانش بنیان را از جمله معضلات شرکت‌های دانش بنیان برشمرد.
ماهرانی بیان کرد: انتظار فعالان اقتصادی و فعالان شرکت‌های دانش بنیان برای کاهش معضلات و تسهیل فعالیت‌های حوزه کاریشان، طرح مشکلات آنها در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی است که در این زمینه نیز تاکنون نشست‌های کارشناسی متعددی نیز برگزار کرده‌ایم.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس گفت: تاکنون مواردی از جمله، رعایت نشدن بخشنامه سازمان تامین اجتماعی در مورد شرکت‌های دانش بنیان، برخورد سلیقه‌ای با این شرکت‌ها به ویژه در بحث ارزش افزوده در حوزه مالیات، نبود راهبرد یا سیاست مشخص نسبت به توسعه کسب و کارهای نوپا و شرکت‌های دانش بنیان و تعدد نهادهای مسوول مجوزدهی و نظارت بر فعالیت کسب و کارها به عنوان مهمترین مشکلات این شرکت‌ها برای طرح در شورای گفت و گوی این استان تدوین شده است.
وی اضافه کرد: از دیگر مشکلات در نظام تامین مالی کسب و کارهای نوپا و دانش بنیان، مشکل جذب سرمایه و فقدان مدل‌های تامین مالی مناسب و خلاء‌های قانونی در این زمینه است که می‌کوشیم این موضوع را نیز با ارائه راهکارهای مناسب در شورای گفت و گو مطرح کنیم.

همکاری فناورانه، راهکاری مناسب برای تقویت نوآوری است
مدیر موسسه‌های پارک علم و فناوری استان فارس هم در این نشست اظهار داشت: همکاری فناورانه به ‌ویژه بین شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور نوپا با شرکت‌های بزرگ، یک راهکار کلیدی برای تقویت و انتشار نوآوری است.
مهرداد شفیعی افزود: با توجه به اهمیت همکاری‌های فناورانه بین شرکت‌های بزرگ و کسب‌ و کارهای نوپای فناور و الزامات و محدودیت‌های خاص هر یک از طرفین، شناسایی مدل مناسب همکاری، نقشی اثرگذار در موفقیت آن خواهد داشت.
وی بیان کرد: روش‌های متفاوتی برای ایجاد همکاری میان بنگاه‌های فناور وجود دارد که هر کدام از آنها، مزایا و معایب خاص خود را دارند که برخی از مهمترین روش‌های همکاری فناورانه در قالب ۲ رویکرد انتقال فناوری به شکل رسمی و غیررسمی تعریف می‌شود.
او گفت:: هر یک از این روش‌های همکاری فناورانه، ماهیت و الزامات متفاوتی داشته و موفقیت در یک نمونه همکاری، لزوما قابل تعمیم به موارد دیگر نخواهد بود.
شفیعی ادامه داد: کمیسیون کارآفرینی کسب و کارهای نوین و دانش بنیان اتاق بازرگانی فارس می‌توانند در رسیدن به ادراک مشترک و ایجاد ساز و کارهای همکاری، کمک موثری به اینگونه شرکت‌ها کنند.

[ad_2]

Source link