فرماندار تفت: هیات‌های متخلف، مسوول به خطر افتادن سلامتی مردم هستند

[ad_1]

گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی فرمانداری تفت، “علی‌رضا نوکار” روز دوشنبه با صدور پیامی، به برگزاری برخی مراسم‌های بدون مجوز و بر خلاف مقررات ستاد ملی کرونا در ایام محرم در این شهرستان واکنش نشان داد.

در بخشی از پیام فرماندار تفت آمده: مردم شریف شهرستان تفت از دیرباز عشق و ارادت قلبی و عمیق خویش به خاندان عصمت و طهارت (ع) را به باشکوه‌ترین وجه به نمایش گذاشته‌اند و آوازه این عشق و علاقه در سراسر کشور پیچیده است.
امسال شیوع ویروس کرونا همه را نگران نحوه برگزاری مراسم باشکوه دهه اول محرم در ایران اسلامی کرد، اما دستورات حکیمانه مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی)، سخنان ریاست محترم جمهور و پروتکل‌های ابلاغی ستاد ملی کرونا به عزاداران بشارت برگزاری باشکوه مراسم‌های عزاداری آمیخته با شور و شعور حسینی را داد.
در شهرستان تفت از یک ماه گذشته با برگزاری جلسات کارشناسی با حضور هیئت‌امنای هیئات عزاداری در نقاط شهری و روستایی و مسئولان دستگاه‌های ذی‌ربط تدابیری برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر مراسم‌های عزاداری در این شهرستان توأم با رعایت پروتکل‌های اتخاذ شد.
در این شهرستان تصمیم بر آن گرفته شد تا بیرق عزای اباعبدالله الحسین (ع) ویاران باوفایش بر سر در هر کوی و برزنی نصب و یاد واقعه حزن‌انگیز کربلا در مساجد و تکایا گرامی داشته اما محدودیت‌هایی به‌منظور حفظ و تأمین سلامت مردم با یاری هیئت‌امنای هیئات عزاداری و مجریان برگزاری مراسم اعمال شود.
خوشبختانه با همکاری هیئت‌های مذهبی، وعاظ، سخنرانان، مداحان و ذاکرین اهل‌بیت (علیهم‌السلام) و دستگاه‌های ذی‌ربط به‌ویژه کارشناسان امور بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان مراسم‌های دهه محرم همچون گذشته باشکوه هرچه‌تمام‌تر در شهرهای نیر و بخ و مناطق روستایی شهرستان و بیشتر محلات شهر تفت با رعایت پروتکل‌ها و شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار شد.

همشهریان تفتی بار دیگر ارادت بی‌مثال خود به سرور و سالار شهیدان را به همگان نشان دادند که مراتب سپاس و تقدیر خود را از این همکاری صمیمانه از این عزیزان اعلام می‌دارم.

اما متأسفانه سه هیئت عزاداری شهر تفت که علی‌رغم برگزاری جلسات متعدد با هیئت‌امنای این هیئات و علی‌رغم تعهدات در برگزاری مراسم با شیوه‌نامه‌های بهداشتی در چند روز پایانی دهه اول محرم مراسم‌هایی را بدون رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های ابلاغی برگزار نمودند که نمونه بارز آن نخل برداری در عصر روز عاشورا است.
مردم مؤمن و شریف شهر تفت آگاه باشند این‌جانب و مسئولین محترم ادارات و دستگاه‌های ذی‌ربط و کارکنان خدوم آنان در شهرستان نهایت تلاش و کوشش خود را از یک ماه گذشته در راستای جلوگیری از به خطر افتادن سلامت مردم به کاربستیم تا دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی در مراسم‌های دهه اول محرم رعایت شود که متأسفانه هیئت‌امنای سه هیئت با انجام تخلف و اقدامات غیرقانونی زمینه بروز و گسترش ویروس کرونا را در شهرستان فراهم نمودند.

فرماندار تفت در پایان این پیام تاکید کرده: هیات های متخلف باید بدانند در مقابل عملکرد غیرقانونی خود در پیشگاه الهی، مردم نجیب و مؤمن شهر تفت و در برابر قانون مسئول خواهند بود و قطعاً برای مسببین آن اقدامات قانونی در قبال عملکرد آنان صورت خواهد گرفت.
با وجود اعلام ستاد ملی کرونا مبنی بر ممنوعیت برگزاری مراسم نخل برداری در استان یزد، این مراسم عصر روز عاشورا بدون رعایت فاصله اجتماعی در حسینیه امام شهر تفت برگزار شد.

مراسم روز عاشورای تفت که نخل برداری هم جزئی از آن است در فهرست اثار معنوی کشور ثبت شده است.

[ad_2]

Source link