عطوان: ترامپ با شکست طرح تمدید تحریم تسلیحاتی ایران سیلی محکمی خورد

[ad_1]

عطوان با اشاره به رای ممتنع یازده کشور از جمله تونس و مصر و رای مخالف چین و روسیه به قطعنامه ضد ایرانی آمریکا نوشت: از سیلی یاد شده مهم‌تر آن است که قطعنامه آمریکا تنها مورد تایید یک کشور یعنی جمهوری دومینیکن قرار گرفت.

سردبیر رای الیوم این سیلی دردناک را نمایانگر سطح اختلافات موجود میان آمریکا و شرکای اروپایی‌اش به ویژه فرانسه ، انگلیس و آلمان دانسته و افزود: رای ممتنع این کشورها به قطعنامه آمریکا ثابت کرد که دوران حاکمیت واشنگتن بر سازمان ملل به پایان رسیده و آمریکا دیگر سخنگوی جهان غرب نیست و این دوران سپری شده و بازگشتی نخواهد داشت.

عطوان از ایرانیان به عنوان کسانی که توانستند به خوبی از برگ‌های خود در این رابطه استفاده کنند، یاد کرده و اضافه کرد: مقامات ایران اندکی قبل از رای‌گیری شورای امنیت به کشورهای اروپایی هشدار دادند که قرار گرفتن در کنار تصمیم آمریکا به معنای پایان یافتن توافق هسته‌ای (برجام) است و در نتیجه آنان نیز به این هشدار ایران گوش دادند و به نظر می‌رسد، این تهدید به ثمر نشست.

این تحلیل‌گر سرشناس مسائل سیاسی خاورمیانه از تهدید ترامپ مبنی بر از سرگیری مجازات‌ها و تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به عنوان « اوج بی شرمی » او یاد کرده و نوشت: این تهدید تمسخر اکثر ناظران سیاسی را به همراه داشت، زیرا او چگونه می‌خواهد «مکانیسم ماشه» توافقی که خود دو سال پیش از آن خارج شد را فعال کند.

عطوان رای مخالف چین و روسیه به طرح قطعنامه پیشنهادی آمریکا بدون استفاده از حق وتو را نمایانگر شدت ضعف پدیدار شده در قدرت آمریکا در سازمان ملل و نافرمانی کشورهای عضو در برابر رهبری واشنگتن دانسته و از این امر به عنوان « یک تحول بی‌سابقه» نام برد.

این کارشناس برجسته مسائل سیاسی معتقد است که این شکست سنگین آمریکا که تقریبا دو ماه مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور شکل گرفت، به طور نظری راه را بر روی صادرات تسلیحات روسیه و چین به سوی ایران از پاییز آینده می‌گشاید، زیرا قرار است تحریم تسلیحاتی ایران در ۱۶ اکتبر ( جمعه ۲۵ مهر ) به پایان برسد و در نتیجه ترامپ در مبارزه انتخابات ریاست جمهوری برگ برنده مهمی را از دست خواهد داد.

بر اساس این گزارش، روسیه به طور اصولی با فروش جنگنده‌های بسیار پیشرفته « سوخو ۵۷ » و « سوخو ۳۵ » و تانک « تی ۹۰ » و سامانه موشک‌های « اس ۴۰۰ » و بالگردهای «KA۵۲ » به ایران موافقت کرده است.

به اعتقاد عطوان، دستیابی ایران به تسلیحات بسیار پیشرفته یاد شده باعث برهم خوردن معادلات منطقه‌ای خواهد شد و به شدت نفوذ آمریکا در خلیج فارس را متزلزل خواهد کرد.

سردبیر رای الیوم تاکید کرد که رهبری آمریکا با توجه به قدرت فزاینده چین و روسیه در جهان، به سرعت در حال فروپاشی است.

عطوان از شکست اخیر قطعنامه آمریکا در شورای امنیت به عنوان یک نشانه بسیار حائز اهمیت در این خصوص یاد کرد که با خود تحولات غیرمنتظره بسیاری را به همراه خواهد داشت و ما تنها باید صبر کنیم و منتظر بمانیم.

۱۴۸۷

[ad_2]

Source link