ظرفیت طبیعی تالاب حسنلوی نقده ۳.۵ میلیون مترمکعب است

[ad_1]

اکبر محمدیان روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ظرفیت کل این تالاب هفت میلیون مترمکعب آب است که اگر حدود نصف این میزان نیز تامین شود از نظر محیط زیست تالاب در وضعیت نرمالی قرار دارد.

وی ادامه داد: همه ساله بخشی از حق آبه تالاب بین‌المللی حسنلو از طریق سد حسنلو و بخشی دیگر نیز از طریق بارش‌های پاییزی و بهاری تامین می‌شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: پر شدن کامل حق آبه این تالاب بعضی اوقات به اراضی کشاورزان منطقه خسارت می‌زند و برای همین علت سعی شده که پرکردن حق آبه تالاب با مراعات حال کشاروزان صورت گیرد.

محمدیان اظهار داشت: یکی از ویژگی‌های اصلی تالاب‌هاب این شهرستان، سیل بند بودن آنهاست و در مواقعی که سیل اتفاق می‌افتد، تالاب‌ها به دلیل ارتفاع کم از وقوع سیل تاحدودی جلوگیری کرده و آب را در خود ذخیره می‌کنند.

وی بیان کرد: هر چقدر آب در محیط‌ تالاب‌ها بیشتر باشد مهاجرت و تخم گذاری پرندگان افزایش پیدا می‌کند و این امر باعث افزایش جذب گردشگر و محقق به این مناطق می‌شود.

وی با اشاره به شناسایی بیش از ۴۰ گونه پرنده‌آبزی و کنارآبزی در تالاب‌های این شهرستان افزود: هم‌اکنون هزاران قطعه پرنده آبزی و کنارآبزی بومی شامل خوتکا، تنجه، آب‌چلیک، کشیم، چنگر، اردک سرحنایی، تاجدار، سرسبز، عقاب تالابی، چوپ‌پا، پرستوی دریایی، عقاب تالابی و گونه بسیار نادر اردک سرسفید است.

وی گفت: نقده دارای ۱۷ تالاب فصلی و دایمی است که سالانه میزبان هزاران قطعه انواع پرندگان مهاجر و بومی بوده و از بین تالاب‌های این شهرستان، تالاب‌های “درگه‌سنگی”، “حسنلو” و “یادگارلو” جزو تالاب‌های بین‌المللی (کنوانسیون رامسر) است.

تالاب‌های بین‌المللی و فصلی شهرستان نقده با پوشش گیاهی و نیزاری و شرایط مساعد زیست محیطی، همواره به عنوان یکی از مراکز مهم مهاجرت، تخمگذاری و جوجه‌آوری پرندگان آبزی و کنارآبزی در کشور به شمار می‌رود.

 تالاب بین‌المللی حسنلو با مساحت ۳۰۵ هکتار در هشت کیلومتری شمال شهر “محمدیار” و ۲۰ کیلومتری “نقده” واقع شده است که در سال ۱۳۸۰ به عنوان منطقه شکار ممنوع ارتقاء یافت و سد حسنلو نیز با ظرفیت ۹۴ میلیون مترمکعب آب، در حاشیه این تالاب و بر روی رودخانه ‘گدار” قرار دارد.

نقده در جنوب آذربایجان‌غربی و ۷۰ کیلومتری مرکز استان واقع شده است.

[ad_2]

Source link