شکاف در شورای امنیت؛ تکرار انزوای آمریکا

[ad_1]

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، شبکه خبری یورونیوز با انتشار این خبر نوشت: آمریکا روز گذشته (دوشنبه) قطعنامه‌ای را که درباره سرنوشت شبه نظامیان  افراط گرا به شورای امنیت سازمان ملل متحد پیشنهاد شده بود، با وجود رای موافقت ۱۴ عضو دیگر این شورا ، وتو کرد.

این اختلاف نظر فاحش، نشان از جدا شدن مسیر هم پیمانان آمریکا با دولت دونالد ترامپ دارد؛ دولتی که به یکجانبه گرایی معروف است.

یورونیوز درادامه می نویسد: عدم تصویب این قطعنامه که از طرف اندونزی تهیه شده بود از تعمیق شکاف بین ایالات متحده و متحدان اروپایی این کشور در عرصه جهانی حکایت دارد. کشورهای اروپایی عضو شورای امنیت چند هفته پیش به قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران رای منفی داده بودند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل در روز ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۹ قطعنامه پیشنهادی آمریکا در مورد تحریم تسلیحاتی ایران با ۱۱ رای ممتنع و ۲ رای مخالف روسیه و چین و تنها با یک رای موافق جمهوری دومنیکن، رد کردند.

آمریکا باردیگر و این بار در چهارم شهریور ماه با مخالفت اقدام ضد ایرانی خود در شورای امنیت مواجه شد، « دیان دیجانی » رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل از اندونزی اعلام کرد با توجه به مخالفت ۱۳ عضو با خواسته آمریکا درباره مکانیسم ماشه علیه ایران، اجماعی وجود ندارد و نمی توان اقدام بیشتری انجام داد.

یورونیوز درادامه و با اشاره به اقدام تلافی جویانه آمریکا در شورای امنیت افزود: «کلی کرافت»، سفیر آمریکا در سازمان ملل  در مورد قطعنامه پیشنهاد شده درباره سرنوشت شبه نظامیان  افراط گرا، گفت که کشورهای اروپایی همانند موضوع ایران ترجیح می‌دهند تا «تهدید جدی» شبه نظامیان افراط گرا را نادیده بگیرند.

بنابراین گزارش : کلی کرافت دلیل مخالفت آمریکا با قطعنامه پیشنهادی را عدم اشاره به «اولین گام کلیدی» در موضوع شبه نظامیان افراط گرا دانست. به گفته وی بازگشت این شبه نظامیان به کشوری که تابعیت آن را دارند یا اصالتا اهل آنجا هستند «اولین گام کلیدی» در این زمینه است.

یورونیوز درادامه گزارش داد: وتوی قطعنامه پیشنهادی درباره شبه نظامیان  افراط گرا نه تنها نشان‌دهنده افزایش شکاف بین واشنگتن و پایتخت‌های اروپایی است بلکه ضربه‌ای به تلاش‌های اندونزی به عنوان رئیس شورای امنیت در ماه اوت محسوب می‌شود، چراکه اندونزی تصویب این قطعنامه را یکی از اولویت‌های خود برای دوره ریاست بر شورای امنیت تعیین کرده بود.

این شبکه خبری اروپایی افزود: این درحالی بود که آمریکا  و دیگر کشورهای غربی تاکنون همواره درباره موضوع مبارزه با تروریسم با یکدیگر تفاهم داشتند.

**۱۳۰۲**

[ad_2]

Source link