سرنوشت گردشگری فارس در چنگال یک ویروس

[ad_1]

فعالان عرصه گردشگری استان فارس در یکسال گذشته با انواع و اقسام مشکلات از سیل گرفته تا سهمیه بندی بنزین و نوسانات اقتصادی و تحریم روبه رو بوده‌اند و اکنون نیز حدود ۵ ماه است که در حال نبرد با ویروسی نامرئی هستند.

استان پهناور فارس با دارا بودن ۱۱ اثر ثبت جهانی و حدود ۳ هزار اثر ثبت ملی بیشترین میراث باستانی،تاریخی و فرهنگی کشور را در خود جای داده و قطب گردشگری ایران به شمار می رود و از همین رو به گفته فعالان این بخش بیشترین تاثیر منفی از شیوع کرونا را نیز داشته است.

اغلب کارکنان تاسیسات گردشگری استان فارس از خدمت مرخص شده اند و در صف استفاده از بیمه بیکاری قرار دارند.

بسیاری از هتل ها و مراکز اقامتی این استان نیز همچنان در پی شیوع ویروس کرونا در تعطیلی به سر می برند.

شیوع کرونا در اسفندماه گذشته ۸۰ درصد رزرو هتل‌ها و مراکز اقامتی فارس برای نوروز ۹۹ را کنسل کرد و از آن زمان تاکنون ضریب اشغال تخت‌های واحدهای اقامتی این استان بین ۵ تا ۱۰ درصد است.

شیوع ویروس کرونا رعشه بر تن گردشگری فارس انداخته و به گفته فعالان این بخش اگر چاره‌ای برای این موضوع اندیشیده نشود مشکلات عظیمی برای این صنعت که متخصصین بسیاری آن را نسخه رهایی بخش اقتصاد می دانند  رخ خواهد داد.

داستان یک ویروس و بلایی که بر سر گردشگری فارس آورد

رئیس جامعه هتلداران استان فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: وضعیت هتل‌ها و مراکز اقامتی فعال در حوزه گردشگری این استان از زمان شیوع ویروس کرونا بسیار نگران کننده است که این مساله تاکنون نیز تداوم دارد.

حسن سیادتان افزود: با توجه به اعلام وضعیت  حاد برای فارس در رابطه با شیوع ویروس کرونا احتمالا در روزهای آینده مشکلات مراکز اقامتی و گردشگری این استان وخیم تر نیز خواهد شد.

بی رغبتی هتل‌های فارس برای استفاده از تسهیلات کرونایی

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۸ هزار تخت در هتل و هتل آپارتمان‌های این استان فعال است،گفت: قریب به اتفاق هتل های این استان از تسهیلات کرونا استفاده نکردند چون این وام ها بگونه ای است که بیشتر به زیان مراکز اقامتی و گردشگری تمام می شود.

رئیس جامعه هتلداران استان فارس سود این تسهیلات را بالا عنوان کرد و اظهار داشت: مدیران هتل ها و هتل آپارتمان های فارس باید از این تسهیلات برای پرداخت حقوق پرسنل و مخارج مجموعه استفاده و بعد از اخذ این وام ماهانه با ۱۲ درصد سود آن را بازپرداخت کنند.

سیادتان ادامه داد: تسهیلاتی که برای حمایت مشاغل آسیب دیده و هتل ها در پی شیوع ویروس کرونا در نظر گرفته شده به واقع تسهیلات نیست زیرا این اعتبار باید ظرف یکسال با سود ۱۲ درصد بازپرداخت شود و به همین دلیل عملا این تسهیلات گره ای از فعالیت حوزه گردشگری و هتلداری در شرایط کنونی باز نمی کند.

او اضافه کرد: هیچ دوره و تنفسی برای بازپرداخت اقساط این تسهیلات تعیین نشده و کسانی که متقاضی استفاده از آن باشند باید در هر صورت اقساط آن را طی حداکثر یکسال بطور کامل تسویه کنند در صورتی که احتمالا ویروس کرونا حداقل میهمان یکی دوسال آینده ما است.

شاکیان جدید تاسیسات گردشگری

رییس جامعه هتلداران فارس در پاسخ به سوالی در مورد اینکه در پی شیوع کرونا هیچ یک از کارکنان و کارگران شاغل در هتل های این استان شامل تعدیل نیرو شده اند یا خیر گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون تعدیل نیرویی در هتل های این استان صورت نگرفته اما تعداد زیادی از پرسنل و کارکنان هتل های فارس از مدیران و مالکین به اداره کار شکایت کرده اند و خواهان بهره مندی از بیمه بیکاری یک تا ۲ ساله هستند.

وی اظهار داشت: تعداد زیادی از هتل های این استان که از روزهای نخست شیوع کرونا تعطیل شده اند هنوز نیز بازگشایی نشده اند و پرسنل نیز به دلیل عدم دریافت حقوق شکایت به دستگاه های مربوط برده اند.

وی بیان کرد: بسیاری از تاسیسات مربوط به گردشگری از شیوع کرونا به شدت متضرر شده اند که باید از این فعالین اقتصادی به گونه ای حمایت شود در صورتی که تاکنون روند به این شکل نبوده است.

قبوض به تعویق افتاده

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به انجام حمایت‌های لازم برای برون رفت مشاغل مرتبط با حوزه گردشگری در پی شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: در پی مصوبات ستاد ملی کرونا و تاکید دولت بر حمایت از مشاغل آسیب دیده بخش گردشگری به دلیل انتشار ویروس کرونا اقداماتی در این باره در فارس انجام شده است.

موید محسن نژاد افزود: موضوع به تعویق انداختن قبوض انرژی مانند آب ،برق و گاز تاسیسات گردشگری این استان انجام شده به نحوی که هزینه مصرفی این مجموعه ها برای اسفند ۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۹۹ در طول سال جاری و بعد از این سه ماه پرداخت شود.

او بر همراهی شرکت های تامین انرژی با فعالیت حوزه گردشگری تاکید کرد و در ادامه گفت: تسهیلاتی نیز برای فعالیت حوزه گردشگری در نظر گرفته شده بگونه ای که به ازای هر فرد کارگر شاغل در این حوزه که دارای کد کارگاهی تامین اجتماعی باشند مبلغ ۱۲ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس اضافه کرد: در پی شیوع کرونا قریب به اتفاق تاسیسات گردشگری فارس تعطیل است و به همین دلیل مقرر شد که کارکنان این حوزه از دریافت بیمه بیکاری بهره مند شوند که این موضوع تحقق یافته است.

وی ادامه داد: اقساط تسهیلاتی که به فعالان گردشگی اعطا شده از پایان سه ماه اول شیوع ویروس کرونا دریافت خواهد شد.

آسیب شناسی حمایت‌ها از گردشگری کرونا زده

محسن نژاد در پاسخ به سوالی پیرامون اینکه اغلب فعالان حوزه گردشگری به دلیل بازپرداخت یکساله و سود ۱۲ درصدی تسهیلات اختصاص داده شده برای جبران بخشی از آسیب های ناشی از شیوع کرونا راغب به دریافت این وام‌ نیستند گفت: فعالان بخش گردشگری استان فارس در بعضی موارد راغب به استفاده از این تسهیلات نیستند ولی از طرف دیگر آسیب هایی نیز در خصوص وجود دارد بگونه‌ای که اگر یک واحد بوم گردی از این تسهیلات استفاده کرده باشد اکنون از خردادماه ۹۹ ناچار به بازپرداخت اقساط آن است در صورتی که هنوز وضعیت گردشگری سامانی پیدا نکرده و کرونا و تاثیرات آن پابرجا است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر هتل ها و اقامتگاه های استان فارس مشتری ندارند و با ظرفیت کمتر از ۱۰ درصد در حال فعالیت‌اند.

او با بیان اینکه مردم رغبتی به سفر کردن به دلیل شیوع کرونا ندارند گفت: واحدهای اقامتی و گردشگری که از تسهیلات حمایتی در پی کرونا استفاده کرده اند هنوز وضعیتی مشابه چند ماه گذشته دارند و توان بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی را ندارند که بهتر است چاره ای برای آن اندیشیده شود.

بیمه بیکاری ناقص

وی عنوان کرد: مقرر شده بود که بیمه بیکاری به شاغلان بخش گردشگری آسیب دیده از کرونا پرداخت شود که در حال حاضر به صورت تمام و کمال به همه فعالان این حوزه پرداخت نشده است و عملا پشتیبانی کاملی از این بخش نشده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۷۰۰ مورد تاسیسات و موسسات گردشگری در فارس فعال هستند که این مجموعه ها به شرط اینکه کدکارگاهی بیمه تامین اجتماعی را دارا باشند مشمول دریافت تسهیلات و حمایت ها هستند.

مشاغل موقت گردشگری فارس بیشتر در معرض آسیب قرار دارند

وی ادامه داد: مشاغل موقتی نیز در کنار بخش های رسمی فعال در حوزه گردشگری این استان وجود دارد مانند افرادی که مواد اولیه واحدهای گردشگری و بوم گردی را مانند نان ،مواد غذایی و … تهیه و یا کارهای جانبی می کردند که شامل بیمه هم نیستند و اکنون این قشر در معرض آسیب بیشتری قرار دارند.

محسن نژاد در ادامه عنوان کرد: راهنمایان گردشگری استان فارس نیز از جمله مشاغلی است که بصورت دائم و تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیستند و اکنون این قشر نیز که تعدادشان در فارس هزار و ۷۰۰ نفر است با مشکلات زیادی به دلیل تعطیلی صنعت گردشگری مواجه‌اند.

وی اضافه کرد: حدود ۵۰۰ نفر از راهنمایان گردشگری استان فارس بصورت مستمر در این کار فعالیت دارند و اکنون بصورت جدی با مشکلات معیشتی و اقتصادی ناشی از کرونا دست و پنجه نرم می کنند.

محسن نژاد بیان کرد: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اخیرا پیشنهادهایی برای حمایت از راهنمایان گردشگری ارایه کرده که این گروه هم بتوانند از بسته های حمایتی بهره مند شوند.

گردشگری،متضررترین از شیوع کرونا

او گردشگری را یکی از متضررترین بخش های کشور و استان فارس در پی شیوع کرونا دانست و گفت: ضربه مهلکی بر صنعت گردشگری جهان ،ایران و فارس وارد شد.

وی گردشگری را صنعتی خدماتی دانست و افزود: در شرایط کنونی گردشگران به دلیل ترس از کرونا و همچنین مشکلات اقتصادی راغب به سفر کردن نیستند و سفر در سبد اصلی خانوارها قرار ندارد.  

خانه های مبله را انتخاب نکنید

محسن نژاد تاکید کرد: عده ای از مردم بنا بر ضرورت ناچار به سفر کردن هستند و اگر این افراد در مکان های اقامتی بدون مجوز مانند خانه های مبله که از هیچ نهادی مجوز ندارند اسکان پیدا کنند قطعا جامعه ما آسیب بیشتری از شیوع کرونا خواهد دید و مهم است که مردم به این نکته توجه کنند که در صورت ضرورت بر سفر کردن حتما از اماکن رسمی دارای مجوز اقامت استفاده کنند که ملزم به رعایت نکات بهداشتی اند.

وی گفت: فعلا کرونا همراه جامعه ما خواهد بود و باید همه مردم یاد بگیرند که چگونه با آن زندگی کنند و در این شرایط از تجهیزات بهداشتی و ماسک حتما استفاده و فاصله گذاری را رعایت کنند تا نیاز به اعمال تعطیلی و اختلال در فعالیت اقتصادی مردم هم نباشیم.

خسارت تحمیلی یک ویروس به گردشگری فارس

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس گفت: در پی شیوع بیماری کرونا در فارس تاکنون حدود ۶ هزار میلیارد ریال خسارت به زیر ساخت‌های حوزه گردشگری و صنایع دستی این استان وارد شده است.

مصیب امیری در گفت و گو با ایرنا افزود: خسارت ۶ هزار میلیارد ریالی در پی شیوع بیماری کرونا به تمام واحدهای مرتبط با گردشگری این استان از جمله تاسیسات اقامتی،هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، میهمان‌پذیرها، خانه‌های مسافر، اقامتگاه‌های بوم گردی و سنتی ،دفاتر خدمات مسافرتی، کارگاه‌های انفرادی و جمعی تولید صنایع دستی، اتحادیه‌های تعاونی صنایع دستی وارد شده است.

امیری ادامه داد: حدود ۲۰۰ هزار هنرمند صنایع دستی در سطح استان فارس فعالیت می کنند که براساس برآوردهای انجام شده به دلیل شیوع بیماری کرونا حدود ۷۰۰ میلیارد ریال خسارت به حوزه تولید صنایع دستی فارس وارد شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس،اظهار داشت: براساس برآوردهای انجام شده به دلیل گسترش ویروس کرونا حدود یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال خسارت به هتل‌ها و همچنین حدود یک هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال زیان به دفاتر گردشگری و مسافرتی این استان وارد آمده است،همچنین به بخش های دیگر مرتبط با گردشگری نیز خسارت وارد شده است.

او با بیان اینکه برآورد اولیه خسارت وارد شده به تمام واحدهای فعال مرتبط با گردشگری و صنایع دستی فارس در شرایط کنونی انجام شده،گفت: ضرر و زیان تمام مراکز از جمله آموزشگاه‌های مرتبط با این حوزه و مجموعه‌های گردشگری این استان نیز محاسبه شده است.

آمارهای وزارت بهداشت حاکی است تا ۱۳ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۵۶۶ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۴۸۳ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۲۳۵ هزار و ۴۲۹ نفر رسید؛ متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵۴ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به ۱۱ هزار و ۲۶۰ نفر رسید. تاکنون ۱۹۶ هزار و ۴۴۶ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۱۲۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

[ad_2]

Source link