سامانه راداری یزد به شبکه پدافندی کشور پیوست

[ad_1]

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کشور گفت: رادار سه بعدی قدیر برای اولین بار در سال ۹۲ توسط سپاه رونمایی شد و تاکنون هشت سامانه از این نوع رادارها در سراسر کشور نصب و راه اندازی شده است.

به گزارش شامگاه ایرنا به نقل از روابط عمومی سپاه یزد ، سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده در این آیین افزود: رادار قدیر از نوع آرایه فازی با ترکیب پرشماری از فرستنده‌ها و گیرنده‌ها به صورت چهار وجهی، بدون چرخش و حرکت مکانیکی، پوشش ۳۶۰ درجه و برد هزار کیلومتر را داراست.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار کرد: از ویژگی‌های برجسته این رادار، قابلیت کشف انواع هواپیماهای پنهانکار، قابلیت مقابله با جنگ الکترونیک، ارزان بودن و تولید بومی بودن است که با سه نفر عملیاتی می‌شود.

حاجی‌زاده اظهار کرد:  طی سه ماه آینده رادار بعدی در چابهار راه‌اندازی می‌شود و با این افتتاح، تعداد رادارهای کشور در این کلاس به  هشت مورد افزایش می‌یابد.

همچنین فرمانده کل ارتش و فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) در حاشیه مراسم الحاق سامانه راداری قدیر به سامانه‌های راداری شبکه پدافند هوایی کشور با قدردانی از نیروهای فنی و عملیاتی هوافضای سپاه گفت: سردار حاجی‌زاده با روحیه جهادی منشأ برکات زیادی در بخش پدافند هوایی و راداری کشور است.

امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی افزود: بابت رهبری مقام معظم رهبری و وجود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که نقش مهمی در اقتدار همه جانبه ایران ایفا کرده و می‌کنند، خدا را شکر می‌کنیم.

فرمانده کل ارتش و فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء در ادامه با اشاره به اهمیت دستاوردهای نظامی کشور گفت: با راه‌اندازی چنین رادارهایی قدرت کشف و تسلط پدافند هوایی بر همه بخش های آسمان ایران اسلامی افزایش پیدا کرده است.

امیرموسوی در ادامه با بیان این‌که حدود ۲۰ سال پیش بسیاری از سیستم‌های راداری ایران به خاطر نداشتن یک قطعه از کار می‌افتاد، تصریح کرد: امروز جوانان نخبه و ولایت‌مدار ایرانی توانایی ساخت رادارهای پیشرفته را دارند که جای شکر و سپاسگذاری است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این سامانه پدافندی نقش مهمی در قدرت دفاعی و تهاجمی ایران اسلامی و کسب دستاوردهای بزرگ در این حوزه ایفا کرده است.

ایران در تامین انواع رادارهای جستجو و کشف خودکفاست و در بین ۲۰ کشور رادار ساز عمده جهان در موقعیت ۱۰ دنیا قرار دارد.

[ad_2]

Source link