رییس مجلس عراق خواستار همکاری قوه مقننه این کشور با فرانسه شد

[ad_1]

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی مجلس نمایندگان عراق، الحلبوسی همچنین در این دیدار از تلاش فرانسه در حمایت از عراق و در جنگ با داعش و ادامه پیگرد باقی‌مانده این تروریست‌ها قدردانی کرد و خواستار همکاری بیشتر عراق و کشورهای دوست برای تضمین بازگشت تمام آوارگان عراقی به خانه‌هایشان شد.

رییس پارلمان عراق همچنین حمایت خود را از دولت این کشور برای پشبرد اقدامات برای همکاری مشترک عراق و فرانسه اعلام کرد.

رییس جمهوری فرانسه نیز در این دیدار اعلام کرد: بسیار مشتاق سفر به عراق بودم و پس از سفر چند وزیر فرانسوی به عراق، این نخستین سفرم به این کشور است.

هفته گذشته نیز “فلورانس پارلی” وزیر دفاع فرانسه به عراق و اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق سفر کرد و با مسؤولان بلندپایه عراقی از جمله نخست وزیر و رییس جمهوری عراق دیدار و گفت وگو کرد.

مکرون افزود که برای هماهنگی همکاری میان دو پارلمان با رییس انجمن پارلمانی فرانسه برای هماهنگی جهت همکاری پارلمانی دو کشور و آغاز اجرای استراتژی در تمام مناطق عراق ارتباط برقرار خواهد کرد.

وی اظهار کرد:فرانسه در چالش‌هایی که عراق با آن روبرو است در کنار این کشور خواهد بود.

مکرون افزود: این سفر بیانگر حمایت ما از عراق و حمایت از مرحله تاریخی و دمکراتیکی است که بغداد تجربه می‌کند.

وی همچین بر تمایل کشورش برای افزایش همکاری با عراق، ایجاد یک نقشه راه مشترک برای همکاری، اتخاذ تصمیم برای توسعه راهبردی، اقتصادی، اجتماعی و آموزشی اشاره کرد و بر ضرورت همکاری مداوم میان دو کشور و قوه مقننه دو کشور برای اجرای این راهبرد تأکید کرد.

رییس جمهوری فرانسه در نشست خبری مشترک با «برهم صالح» همتای عراقی نیز خاطر نشان کرد که دخالت های خارجی یکی از چالش های عراق است که منافع ملی این کشور را تضعیف می کند.

مکرون همچنین در نشست مطبوعاتی مشترک با الکاظمی گفت که پاریس خواهان همراهی و مشارکت در اجرای طرح های مهم و زیربنایی عراق به ویژه متروی بغداد و پروژه‌های انرژی است.

وی تاکید کرد که فرانسه به تامین منابع انرژی در عراق پایبند و آماده اجرای طرح های انرژی در این کشور است.

مکرون روز چهارشنبه پس از سفر به لبنان، وارد عراق شد.

[ad_2]

Source link